Svetový deň darcov krvi sa bude 14. júna sláviť aj v SR

Zdôrazniť dôležitosť darovania krvi je cieľom Svetového dňa darcov krvi - v nedeľu 14. júna 2009. V tento deň Národná transfúzna služba (NTS) SR otvorí dvere svojich pracovísk v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. Deň otvorených dverí bude od 09.00 do 12.00 h a účastníci si budú môcť pozrieť špecializované pracoviská NTS a záujemcovia o darcovstvo v tento deň darovať krv.

Špeciálny kultúrny program sa pri tejto príležitosti uskutoční v nedeľu v Bratislave v obchodnom centre Aupark a v Sade Janka Kráľa od 09.00 do 17.00 h s možnosťou darovania krvi od 09.00 do 14.30 h. Podujatie organizuje NTS v SR v spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK) a uskutoční sa pod záštitou manželky prezidenta SR Silvie Gašparovičovej. Novinárov o tom dnes informovali riaditeľka NTS Renáta Dundová, hlavná imunohematologička NTS Daniela Cupaníková, a prezidentka SČK Helena Kobzová.

Podujatie k Svetovému dňu darcov krvi sa v tomto roku nesie v duchu motta Týka sa to nás všetkých. V kultúrnom programe v Bratislave vystúpia Lacy Strike, Hex, Lera a ďalší umelci a skupiny, podujatie bude moderovať Jožo Pročko. Ako uviedla Daniela Cupaníková, na stretnutí uvítajú darcov krvi každého veku, ktorí nemajú žiadne kontraindikácie, aj s rodinnými príslušníkmi a deťmi. Organizátori chcú vyzdvihnúť ľudí, ktorí nezištne darujú krv. Štrnásty jún sa tak môže stať nedeľou dobrých skutkov, ktorá pomôže doplniť zásoby krvi a prispeje k záchrane životov. Práve letné mesiace sú totiž každoročne jedným z najkritickejších období v roku, keď stúpa počet ťažkých zranení. Ako ďalej odznelo na tlačovej besede, v SR tvoria darcovskú populáciu asi štyri percentá obyvateľov, záujem je zvýšiť ich počet na sedem percent. V celosvetovom meradle do 10 percent ľudí je schopných darovať krv. Pozitívom je, že darcovstvo krvi má na Slovensku pozitívny trend a krv darujú najmä ľudia od 20 do 40 rokov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi v roku 2004, kedy sa slávil po prvý raz.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: