WHO vyhlásila prvú pandémiu chrípky po vyše 40 rokoch

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes členským krajinám oznámila, že vyhlasuje pandémiu v súvislosti so šírením chrípkového vírusu A(H1N1). Ide o prvú celosvetovú pandémiu chrípky za 41 rokov.

WHO rozhodla vyhlásiť najvyšší šiesty stupeň pandemickej pripravenosti po mimoriadnom zasadnutí, na ktorom jej experti hovorili o náraste počtu nakazených v USA, Európe, Austrálii, Južnej Amerike a iných regiónoch. Dlho očakávané rozhodnutie je vedeckým potvrdením, že nový vírus chrípky typu A sa rýchlo šíri po svete. Po vyhlásení šiestej fázy pandemickej pripravenosti by mali farmaceutické spoločnosti urýchliť výrobu vakcín a vlády posilniť preventívne opatrenia. "V tomto skorom štádiu možno túto pandémiu charakterizovať globálne ako miernu, pokiaľ ide o závažnosť," uvádza vyhlásenie WHO, ktoré vyzýva krajiny, aby neuzavierali hranice a neobmedzovali medzinárodnú dopravu a obchod.

V stredu WHO oznámila, že 74 krajín hlásilo od objavenia sa vírusu H1N1 v Mexiku v apríli celkovo 27.737 potvrdených prípadov nákazy tzv. prasacou chrípkou. Ochoreniu podľahlo 141 pacientov. Organizácia zdôraznila, že u väčšiny nakazených je priebeh chrípky mierny a nevyžaduje si liečbu. Existujú však obavy, že nárast počtu nových infekcií by mohol preťažiť nemocnice a zdravotné úrady, najmä v chudobnejších krajinách. Okrem toho pri približne polovici doterajších úmrtí išlo o mladých a zdravých ľudí, ktorí nie sú obvykle náchylní ochorieť na chrípku. Tzv. prasacia chrípka sa tiež naďalej šíri, aj keď na severnej pologuli začína leto.

Posledná pandémia tzv. hongkonskej chrípky A(H3N2) si v roku 1968 vyžiadala približne milión obetí na životoch. "Bežná" sezónna chrípka zabije ročne asi 250.000 až 500.000 ľudí. Mnohí zdravotní experti tvrdia, že WHO mala vyhlásiť úplnú pandémiu už pred niekoľkým týždňami. V máji však viacero krajín organizáciu vyzvalo, aby to nerobila, pretože sa obávali spoločenských a hospodárskych nepokojov. Napriek výzvam WHO na pokoj povedie zvýšenie epidemickej pohotovosti na najvyšší stupeň v niektorých oblastiach takmer s určitosťou k panike, konštatovala tlačová agentúra Associated Press. Obavy už zachvátili Argentínu, kde tento týždeň tisíce ľudí zaplavili nemocnice. V metropole Buenos Aires sa lekárske pohotovostné služby dostali na pokraj kolapsu. V máji na autobus prichádzajúci do krajiny z Čile zaútočili kameňmi ľudia, ktorí si mysleli, že jeden z cestujúcich má prasaciu chrípku. Počet prípadov v Čile je najvyšší na juhoamerickom kontinente.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: