Chrípka typu A (H1N1) aktualizovaná 8. - 14. júna

14.6.2009

Británia má prvú obeť chrípky typu A(H1N1)

Británia zaznamenala prvý prípad úmrtia na chrípku typu A(H1N1). Oznámil to dnes spravodajský kanál Sky News s odvolaním sa na hovorcu škótskej vlády v Glasgowe. Zároveň ide o prvú obeť nového vírusu v Európe. V Škótsku sa doposiaľ nakazilo tazkvanou rpasacou chrípkou 498 osôb. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok členským krajinám oznámila, že vyhlasuje pandémiu v súvislosti so šírením chrípkového vírusu A(H1N1). Ide o prvú celosvetovú pandémiu chrípky za 41 rokov. WHO rozhodla vyhlásiť najvyšší šiesty stupeň pandemickej pripravenosti po mimoriadnom zasadnutí, na ktorom jej experti hovorili o náraste počtu nakazených v USA, Európe, Austrálii, Južnej Amerike a iných regiónoch.

Kanaďan zomrel po tom, ako sa nakazil chrípkou typu A(H1N1)

Muž z Montrealu zomrel po tom, ako sa nakazil chrípkou typu A(H1N1). Oznámil to dnes úrad verejného zdravotníctva v kanadskom Quebecu. Išlo o štyridsiatnika, ktorý už trpel na iné ochorenie, konštatovali lekári bez uvedenia podrobností. V Kanade zomrelo doposiaľ na takzvanú prasaciu chrípku päť osôb. Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že iba päť percent z celkového počtu 3515 infikovaných novým vírusom v krajine sa liečilo v nemocnici a odhaduje, že štvrtina hospitalizovaných mala základné medicínske podmienky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok členským krajinám oznámila, že vyhlasuje pandémiu v súvislosti so šírením chrípkového vírusu A(H1N1). Ide o prvú celosvetovú pandémiu chrípky za 41 rokov. WHO rozhodla vyhlásiť najvyšší šiesty stupeň pandemickej pripravenosti po mimoriadnom zasadnutí, na ktorom jej experti hovorili o náraste počtu nakazených v USA, Európe, Austrálii, Južnej Amerike a iných regiónoch.

12.6.2009

Británia: Počet potvrdených prípadov prasacej chrípky sa blíži k 1000

Britské úrady dnes vyzvali občanov, aby "nepanikárili" v súvislosti so správou o zvýšení počtu potvrdených prípadov novej chrípky typu A(H1N1) v krajine takmer na 1000. Minister zdravotníctva Andy Burnham dnes v parlamente povedal, že v Británii doteraz zaznamenali 909 potvrdených prípadov chrípky a varoval, že ich bude viac. V niektorých častiach Británie, najmä v Škótsku, nastal "významný nárast" v dennom počte potvrdených prípadov. V Británii s takzvanou prasacou chrípkou hospitalizovali 28 ľudí. Väčšina z nich sa už úplne zotavila, uviedla agentúra DPA.

Nemecko: Na japonskej škole v Düsseldorfe rastie počet nakazených vírusom H1N1

Po výskyte tzv. prasacej chrípky na japonskej škole v nemeckom Düsseldorfe počíta mesto s ďalšími prípadmi. Hovorca mesta informoval, že existujú nové prípady, avšak presné čísla neuviedol. Doposiaľ 46 žiakov a troch rodičov pozitívne testovali na nový vírus A(H1N1). Dve laboratóriá vyhodnocujú niekoľko stoviek testov. Testujú sa všetky osoby, s ktorými boli pacienti v bezprostrednom kontakte. Dve tretiny infikovaných žiakov navštevuje šiestu triedu. Spolu s rodinou sú umiestnení do domácej karantény. Japonská škola, ktorú navštevuje dovedna 560 študentov, zostane do 20. júna zatvorená. Deti boli na školskom výlete v Durínsku a Hesensku. Prenocovali v mládežníckej ubytovni v Erfurte. Nakaziť sa mohli počas tejto cesty, domnieva sa miestny zdravotnícky úrad. Zdrojom nákazy moholo byť aj šesťročný chlapec, ktorý bol nedávno s rodičmi na dovolenke na Malte.

WHO: Počet potvrdených prípadov novej chrípky vzrástol takmer na 30.000

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes zvýšila počet oficiálne potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1) na celom svete o 895 na 29.669. Najviac nových prípadov (532) pribudlo v Kanade. WHO uviedla, že výskyt vírusu potvrdili doteraz v 74 krajinách a tento stav je považovaný za pandémiu. Vírus sa podľa organizácie bude zrejme ďalej šíriť na celom svete, najmenej jeden až dva roky. Väčšina nakazených má iba mierne príznaky, chorobe však podľahlo už najmenej 145 ľudí. Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová dnes na zasadnutiach s predstaviteľmi WHO plánuje ďalšie kroky organizácie v boji proti pandémii. Chanová v pondelok odcestuje do ústredia WHO v New Yorku a v utorok do Washingtonu, uviedla agentúra Associated Press.

Spoločnosť Novartis prišla s vakcínou proti prasacej chrípke

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis dnes oznámila, že úspešne vyvinula vakcínu proti prasacej chrípke. Pôvodne sa vakcína očakávala až o niekoľko týždňov. Oznámenie prišlo deň po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v súvislosti s chrípkou typu A(H1N1) pandémiu. Tento krok naznačuje, že hrozí globálne prepuknutie tejto choroby. Podľa WHO budú vakcíny od farmaceutov schválené na predaj v septembri. Novartis uviedla, že prvú várku vakcíny použije na predklinické vyhodnotenie a testy. Uvažuje sa aj o klinických testoch. Vakcínu vyvinuli v závode firmy v nemeckom meste Marburg. Spoločnosť spresnila, že prevádzka je schopná vyrobiť niekoľko miliónov dávok vakcíny za týždeň. O dodávky vakcíny požiadalo viac ako 30 vlád vrátane USA, ktorých ministerstvo zdravotníctva už v máji poslalo objednávku v hodnote 289 miliónov dolárov, uviedla firma.

Nová chrípka už roky koluje nepozorovane v prasatách

Vedci vo štvrtok uviedli, že chrípkový vírus H1N1, ktorý spôsobil prvú pandémiu 21. storočia, už roky koluje v prasatách. Odborníci z univerzít v Edinburghu, Oxforde a Hongkongu napísali, že pohyb živých prasiat medzi Európou, Áziou a Severnou Amerikou umožnil vznik novej genetickej sekvencie vírusu chrípky. H1N1 je, ako už uviedli aj iní vedci, zmesou rôznych vírusov kolujúcich v ošípaných, pričom jeden z týchto vírusov je sám o sebe zmesou genetických sekvencií prasacej, ľudskej a vtáčej chrípky.

Podľa vedcov nedostatok systematickej kontroly ošípaných dovolil dlhoročnú nepozorovanú evolúciu tohto potenciálne pandemického vírusu, ktorý sa u prasiat pravdepodobne objavil už pred niekoľkými rokmi. K prenosu na ľudí došlo podľa odborníkov niekoľko mesiacov predtým, než sa objavili prvé informácie o novom druhu chrípky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyhlásila pandémiu prasacej chrípky, čo znamená že vírus cirkuluje globálne a nedá sa zastaviť. Zdravotnícke úrady USA obratom uviedli, že sa už niekoľko týždňov správajú tak, akoby išlo o pandémiu. Kanada vo štvrtok oznámila, že vírus H1N1 sa správa agresívnejšie u indiánov než u bežnej populácie, čo spozorovali najmenej v dvoch indiánskych rezerváciách v Manitobe. WHO uviedla, že Inuiti zo severu Kanady trpia na H1N1 neúmerne viac než ostatné etniká. Informácia o rôznom pôsobení chrípky na rôzne etniká však nie je vedecky potvrdená. Egyptské a saudskoarabské úrady potvrdili nové prípady chrípky niekoľko hodín po tom, ako WHO vyhlásila pandémiu. Organizácia dosiaľ eviduje takmer 30.000 prípadov nakazenia v 74 krajinách, pričom nová chrípka zatiaľ zabila 141 ľudí.

Chrípkový vírus H1N1 už "nie je zastaviteľný", závažnosť situácie je mierna

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila dnes v súvislosti so šírením chrípkového vírusu H1N1 prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov. Krajiny by mali posilniť opatrenia proti vírusu, ktorý už "nie je zastaviteľný", aj keď dosiaľ boli príznaky ochorenia väčšinou mierne, uviedla podľa agentúry Reuters generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová. "Znamená to, že svet sa presúva do prvých dní svojej prvej chrípkovej pandémie v 21. storočí," povedala Chanová novinárom. Zdôraznila, že jej rozhodnutie vyhlásiť najvyšší šiesty stupeň pandemickej pripravenosti odzrkadľuje geografické rozšírenie nového vírusu chrípky typu A, nie závažnosť pandémie, ktorú WHO hodnotí globálne ako miernu.

V súlade s odporúčaním odborníkov na chrípku WHO zopakovala odporúčanie pre 193 členských krajín, aby neuzavierali hranice a neobmedzovali medzinárodnú dopravu pre pohyb ľudí, tovaru alebo služieb. Jednomyseľné rozhodnutie expertov z dnešného mimoriadneho zasadnutia WHO sa zakladá na trvalejšom lokálnom šírení vírusu H1N1 vo ôsmich najviac zasiahnutých krajinách: Austrálii, Británii, Čile, Japonsku, Kanade, Mexiku, Španielsku a USA. "Presun na úroveň pandemickej fázy šesť neznamená, že dôjde k zvýšeniu počtu úmrtí alebo veľmi vážnych prípadov. Práve naopak. Mnohí ľudia majú mierne ochorenie, v niektorých prípadoch sa uzdravia bez liekov, čo je dobrá správa," uviedla Chanová. WHO podľa svojej šéfky odporúča výrobcom liekov, aby nemenili plány výroby vakcín proti sezónnej chrípke pre najbližšiu zimu na severnej pologuli, ktorú by mali ukončiť do dvoch týždňov. Sezónna chrípka si každoročne vyžiada 250.000 až 500.000 obetí na životoch a nakazia sa ňou milióny ľudí. Nový kmeň chrípky typu A, ktorý sa začal šíriť v apríli v Mexiku a USA, dosiaľ infikoval 28.774 ľudí v 74 krajinách sveta. Ochoreniu podľahlo 144 ľudí, uvádza dnešná najnovšia bilancie potvrdených prípadov WHO. Predpokladá sa však, že skutočný počet nakazených sa môže rátať najmenej v státisícoch, pretože infekcie v prípade mierneho priebehu choroby nemuseli byť zistené.
Chanová okrem toho vyzvala na pokračujúcu opatrnosť krajiny, v ktorých sa zdá, že šírenie vírusu H1N1 už dosiahlo svoj vrchol. Upozornila ich, aby sa pripravili na druhú vlnu nákaz vzhľadom na nepredvídateľnosť chrípky.

11.6.2009

Hongkong zatvoril kvôli prasacej chrípke všetky základné školy

Hongkong potvrdil dnes prvý prípad miestneho šírenia prasacej chrípky a rozhodol o preventívnom uzatvorení všetkých základných a materských škôl na dva týždne. Opatrenie prišlo po zistení chrípky typu A(H1N1) u 12 žiakov jednej školy, pričom sa nepodarilo identifikovať zdroj nákazy. Experti dospeli k názoru, že ide o prvý domáci prípad šírenia nákazy v husto zaľudnenej ázijskej metropole so siedmimi miliónmi obyvateľov. "Všetky materské školy, základné školy, jasle a špeciálne školy budú od zajtra na 14 dní uzatvorené," oznámil hongkonský líder Donald Cang. Opatrenie je zamerané na spomalenie šírenia vírusu. Pre väčšinu hongkonských škôl to prakticky znamená predčasný začiatok letných prázdnin. Úrady vyzvali obyvateľov bývalej britskej kolónie, aby nepodliehali panike. V Hongkongu evidujú celkovo 49 pacientov s vírusom prasacej chrípky; vo všetkých predchádzajúcich prípadoch však išlo o osoby, ktoré vycestovali mimo mesta.

WHO zvažuje vyhlásenie pandémie v súvislosti so šírením chrípky v Austrálii

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvažuje vyhlásenie globálnej pandémie v súvislosti s rozsiahlym šírením chrípky typu A(H1N1) v Austrálii. Päť Austrálčanov nakazených vírusom hospitalizovali na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Krajina celkovo eviduje 1263 prípadov ochorenia, čo je piate najvyššie číslo na svete po USA, Mexiku, Kanade a Čile. Počet prípadov v Austrálii sa za posledný týždeň zdvojnásobil, veľkú väčšinu nakazených zaznamenali v malom juhovýchodnom štáte Victoria. Canberra však tvrdí, že vysoké čísla sú len dôsledkom mimoriadne dôkladného testovania a prebiehajúcej zimnej chrípkovej sezóny. WHO zvolala na dnes mimoriadne zasadnutie expertov, na ktorom by mohlo dôjsť k vyhláseniu prvej pandémie chrípky po vyše 40 rokoch. Potvrdenie šírenia vírusu prasacej chrípky na úrovni komunít v ďalšom regióne mimo Severnej Ameriky by viedlo k vyhláseniu najvyššieho šiesteho stupňa varovania pred pandémiou. Najnovšia bilancia WHO hovorí o 27.737 prípadoch ochorenia v 74 krajinách sveta, vrátane 141 úmrtí.

Nemecko: 26 japonských žiakov má prasaciu chrípku

Dvadsaťšesť žiakov Japonskej medzinárodnej školy v nemeckom meste Düsseldorf má pozitívne výsledky testov na chrípku H1N1. Informovali o tom dnes düsseldorfskí predstavitelia. Jedného žiaka testovali pozitívne na tzv. prasaciu chrípku už v pondelok 8. júna a školu preventívne zatvorili v utorok. Ďalšie prípady ochorenia potvrdili v stredu. Denník Bild v dnešných správach uviedol, že väčšina žiakov je zo šiestej triedy. Deti majú vek 11-13 rokov. Mesto nemá žiadne ďalšie informácie, ale jeho predstavitelia uviedli, že v krátkom čase očakávajú viac podrobností.

10.6.2009

Vo štvrtok sa bude mimoriadne zasadnutie expertov kvôli novej chrípke

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvolala na štvrtok mimoriadne zasadnutie expertov, aby rokovali o šírení chrípky typu A -H1N1. "Mimoriadnu komisiu sme zvolali na zajtra na poludnie," potvrdil agentúre Reuters hovorca WHO Gregory Hartl. "Bude sa rokovať o stave vypuknutia pandémie," dodal. Organizácia dnes zároveň uviedla, že je blízko k vyhláseniu prvej pandémie chrípky po vyše 40 rokoch. Chce sa však ešte uistiť, že krajiny sú dobre pripravené zabrániť panike z ochorenia, ktoré vypuklo v apríli v Mexiku a USA a je známe ako prasacia chrípka. Riaditeľka WHO Margaret Chanová už konzultovala so skupinou interných expertov vyhlásenie šiesteho stupňa varovania pred pandémiou prasacej chrípky. Znamená to, že WHO je pripravená vyhlásiť pandémiu, ktorú indikuje najvyšší, šiesty stupeň, píše Reuters. Doteraz je podľa WHO zaznamenaných 27.737 prípadov v 74 krajinách, vrátane 141 úmrtí. WHO zvýšila v apríli stupeň varovania pred pandémiou zo 4. na predposledný 5. stupeň.

ČR: Počet prípadov chrípky typu A stúpol na štyri

Českí hygienici dnes potvrdili dva nové prípady chrípky typu A (H1N1). Celkový počet českých pacientov, ktorí týmto typom chrípky v ostatných týždňoch ochoreli, sa tak zvýšil na štyri. Ako informovalo české ministerstvo zdravotníctva, novými pacientmi sú žena a muž. Obaja sú z Prahy a vrátili sa z návštevy USA. Žena priletela z Chicaga v piatok a lekárov vyhľadala v nedeľu, muž sa vrátil z New Yorku v pondelok, a keďže sa necítil dobre, okamžite kontaktoval lekárov. Obaja noví pacienti majú ľahký priebeh ochorenia a sú v domácej karanténe. Českí hygienici určili okruh až 30 osôb, ktoré mohli prísť s chorými do kontaktu v lietadle alebo doma. Sú medzi nimi aj syn nakazenej ženy a partnerka chorého muža. V Spojených štátoch sa nakazili aj predchádzajúci dvaja českí pacienti. Doteraz bolo na vírus H1N1 v ČR vyšetrených už 193 osôb.

Kolumbia ohlásila prvú obeť vírusu H1N1

Kolumbia ohlásila svoj prvý smrteľný prípad nakazenia chrípkou typu A(H1N1). Informovali o tom v utorok miestne úrady. Vírus H1N1 už na celom svete zabil viac ako 140 ľudí. Kolumbijskou obeťou je 24-ročná žena z chudobnej štvrte metropoly Bogota. Zomrela v piatok 5. júna v čase, keď bola hospitalizovaná. Kolumbia má v súčasnosti 34 potvrdených prípadov nakazenia týmto vírusom. Vo väčšine prípadov ide o pacientov, ktorí sa nedávno vrátili z ciest v zahraničí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) váha, či má vyhlásiť prvú pandémiu chrípky za uplynulých 40 rokov. Nový vírus, ktorý sa rozšíril už do 73 krajín, totiž doposiaľ nakazil viac ako 26.500 ľudí.

9.6.2009

WHO má blízko k vyhláseniu pandémie chrípky typu A - H1N1

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má blízko k vyhláseniu prvej chrípkovej pandémie za vyše 40 rokov, chce však zaistiť, že krajiny budú dobre pripravené na zabránenie panike. Uviedol to dnes hlavný odborník WHO na chrípku. Námestník generálnej riaditeľky WHO Keiji Fukuda vyjadril znepokojenie nad pokračujúcim šírením chrípkového kmeňa H1N1 po väčších výskytoch v Severnej Amerike, kde sa vírus objavil v apríli. V Austrálii už evidujú vyše 1000 prípadov nákazy. Potvrdené šírenie v rámci ďalšieho regiónu mimo Severnej Ameriky by viedlo WHO k tomu, že vyhlásil najvyšší, šiesty stupeň pandemickej pripravenosti, ktorý znamená úplnú pandémiu. V súčasnosti platí piaty stupeň. Fukuda zdôraznil, že presun k fáze 6 bude odzrkadľovať geografické rozšírenie vírusu H1N1. "Neznamená to, že sa zvýšila vážnosť situácie alebo že ľudia vážne ochorievajú vo väčších počtoch alebo väčších miestach než momentálne," povedal. Rozhodnutie deklarovať pandémiu zahŕňa viac než len samotné oznámenie, uviedol Fukuda. WHO musí zabezpečiť, že krajiny sú schopné zvládnuť novú situáciu, ako aj reakcie verejnosti. Reálnou hrozbou je napríklad preťaženie nemocníc ľuďmi, ktorí vyhľadajú lekársku pomoc, aj keď ju nepotrebujú. "Nechceme, aby ľudia spanikárili, keď budú počuť, že sme v pandemickej situácii. Aby napríklad pochopili, že podľa súčasného hodnotenia situácie ide o mierny stupeň (závažnosti)," Fukuda. Nový chrípkový vírus typu A, ktorým sa nakazilo vyše 26.500 ľudí v 73 krajinách a ktorý spôsobil smrť 140 ľudí, najviac postihol Mexiko, kde došlo k prevažnej väčšine úmrtí. Vírus H3N2 pri pandémii tzv. hongkonskej chrípky v roku 1968 zapríčinil podľa odhadov úmrtie jedného až štyroch miliónov ľudí. Svet je odvtedy lepšie pripravený, no tiež je zraniteľnejší vzhľadom na rýchlosť a rozsah medzinárodnej dopravy.

8.6.2009

Ženu, ktorá sa nakazila novým vírusom chrípky, už prepustili z nemocnice

Tridsaťpäťročnú ženu, ktorá sa nakazila vírusom chrípky typu A (H1N1), dnes v dopoludňajších hodinách prepustili z bratislavskej nemocnice na Kramároch. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. U Bratislavčanky sa prvé príznaky ochorenia prejavili 31. mája po jej návrate zo Spojených štátov amerických, kde pracovala.

Na Slovensku sa doteraz potvrdili tri prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja, jeho 8,5-mesačného syna a 35-ročnej ženy. Všetkých hospitalizovali v nemocnici na Kramároch. Muža aj bábätko už z nemocnice prepustili domov.

V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo aj niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí.

Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS.

Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 6. júna v 75 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 25.026 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 139 ľudských životov.  

Egypt: U dvoch amerických študentov zistili nákazu vírusom H1N1

Americká univerzita v Káhire dnes uzatvorila internát a zrušila vyučovanie po tom, ako sa u dvoch amerických študentov zistila nákaza vírusom H1N1. Brány školy budú zatvorené celý týždeň až do 14. júna.

Oboch študentov hospitalizovali v nedeľu večer spoločne s tretím, ktorý mal vysoké horúčky. Všetkých obyvateľov internátu testovali na prítomnosť vírusu H1N1. Budovu dali úrady na 24 hodín do karantény. "Univerzita tak urobila na základe odporúčania egyptského ministerstva zdravotníctva, aby zaistila zdravie a bezpečnosť (univerzitnej) komunity," vyhlásil člen vedenia školy.

Prvý potvrdený prípad výskytu chrípky typu A (H1N1) zaznamenali v Egypte 2. júna u dievčaťa, ktoré sa vrátilo do krajiny z USA. Egypt minulý mesiac oznámil, že z obáv pred rozšírením nákazy zlikvidoval v krajine ošípané.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: