Záchranári spod Tatier plánujú výmenné pobyty v Prahe

Záchranári spod Tatier plánujú obohatiť svoje praktické zručnosti aj formou stáží a výmenných pobytov v zahraničí. Skúsenosti si chcú navzájom vymieňať so Záchrannou zdravotnou službou hlavného mesta Prahy v Českej republike, ale aj s kolegami z Rakúska a Nemecka.

"Chceli by sme zistiť, ako funguje zdravotnícky systém v iných krajinách, pretože ten nie je vôbec rovnaký. Na vlastnej koži chceme zistiť, ktorý systém je lepší, alebo ich porovnať a následne prispieť k zlepšeniu podmienok záchrannej zdravotnej služby doma," povedala pre TASR Renáta Zichová z Asociácie samaritánov Slovenskej republiky (ASSR). Cieľom ASSR je, aby záchranári, ktorí budú mať záujem, prípadne ktorých vyberú, si mohli vyskúšať prácu v takých mestách ako sú Praha či Viedeň, teda v neporovnateľne väčších aglomeráciách. "Ako asociovaný člen medzinárodnej organizácie Samaritan International máme možnosť participovať na rôznych medzinárodných projektoch. Patria medzi ne aj worskopy a stáže pre rôzne skupiny aktívnych členov ASSR s cieľom rozvíjať vedomosti a zručnosti v oblastiach ako sú napríklad práca s dobrovoľníkmi, výchova manažérov samaritánskych organizácie alebo stáže záchranárov formou teoretického aj praktického tréningu," vysvetlila Zichová. Podľa jej slov vždy je sa čo učiť. Práca pri každom pacientovi je iná a aj najmenší detail, ktorý ju skvalitní, môže prispieť k záchrane života.

Na otázku, kedy plánujú s výmennými pobytmi, Zichová odpovedala, že sú pripravení rozbehnúť ich čo najskôr. Od rakúskych kolegov majú ponuku začať aj okamžite. "Prínos vidíme v nových postupoch a myšlienkach z krajín s vyspelým systémom poskytovania zdravotnej služby". Recipročne by mali zahraniční záchranári absolvovať stáž na pracoviskách podtatranskej Emergency Medical Service. Dôležitou agendou ASSR od vzniku organizácie v roku 2005 je podľa Zichovej vzdelávanie verejnosti v poskytovaní prvej pomoci, kde vidia rezervy. S podporou samaritánov z Rakúska, Nemecka a Česka vyškolili na Slovensku dostatok lektorov pripravených odovzdávať svoje vedomosti a zručnosti všetkým, ktorí chcú byť schopní pomáhať v rôznych situáciách. "Potrebu vzdelávania v prvej pomoci sa snažíme zdôrazňovať najmä v školách, ale aj priamo v uliciach miest, kde sme pripravili akcie pod názvom Samaritánska reťaz". Zichová dodala, že veľký záujem o poskytovanie pomoci prejavili rodičia predovšetkým malých detí, preto sa ASSR rozhodla zorganizovať a viesť pre nich v tomto roku kurzy bezplatne. Vníma ich ako príspevok k lepšej osvete komunity. Záujemcovia získajú po absolvovaní kurzov Európsky certifikát prvej pomoci.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: