Referencovanie cien liekov bude platiť bez výnimky pre všetkých výrobcov

Referencovanie cien liekov, ktoré sa na Slovensku prvýkrát zrealizovalo v apríli tohto roku, bude bez výnimky platiť pre všetkých výrobcov. "Budeme postupovať voči všetkým rovnako. Výsledkom bude, že ceny liekov budú lacnejšie, ušetria sa verejné zdroje a tie peniaze, ktoré sa ušetria, ostanú v systéme na poskytovanie zdravotnej starostlivosti," uviedol dnes minister zdravotníctva Richard Raši. Pripustil, že tento proces je pre výrobcov liekov nepríjemný, pričom ocenil, že sa mu väčšinou podvolili.

Šéf rezortu objasnil, že referencovanie sa dotklo všetkých výrobcov pomerne výrazne a práve preto, že Slovensko na tento trend nastúpilo, nie je možné robiť výnimky, aby sa celý systém nezosypal. "Budeme dodržiavať férový princíp," konštatoval s tým, že všetci zástupcovia výrobcov tak budú mať istotu, že nikomu sa nebudú robiť ústupky a tí, ktorí rezortu vyšli v ústrety, tak nebudú poškodení. "Pre nás je výhoda, keď vieme, že platí systém padni komu padni," povedal prezident Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) Jaroslav Vasiľ. Podotkol, že dodávatelia sa tak nebudú medzi sebou hádať, že niekomu boli urobené úľavy a inému nie. Pre každého bude podľa jeho slov platiť rovnaké meradlo. Ako doplnila členka predsedníctva sekcie výrobcov ADL Soňa Porubská, každý výrobca je pripravený sledovať a dodržiavať legislatívu.

Slovensko je jednou z prvých krajín, ktorá zaviedla do praxe referencovanie cien liekov. To sa prejavilo aj v novom kategorizačnom zozname liekov, ktorý platí od apríla. Ďalšie refrencovanie cien by malo prebehnúť v októbri tohto roku. Ide o porovnávanie šiestich najnižších cien v EÚ a na základe tohto priemeru sa stanovia pre domáci trh. Tento prístup umožnil podľa ministerstva šetriť verejné zdroje a správne umiestniť získané financie na nové lieky s dokázaným účinkom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: