Chrípka typu A (H1N1) aktualizovaná 15. - 19. júna

19.6.2009

Slovinsko má prvý prípad chrípky A(H1N1)

Slovinsko ako ďalší členský štát Európskej únie dnes potvrdilo prvý výskyt chrípky typu A(H1N1) na svojom území. Agentúre Reuters to dnes oznámil hovorca národného Inštitútu pre verejné zdravie. Podľa agentúry STA sa nakazila mladá žena, ktorá sa pred dvoma dňami vrátila z New Yorku. Jej stav nie je vážny a lieči sa doma. V Slovinsku predtým preverovali 26 podozrivých prípadov, všetky s negatívnym výsledkom. Susedné Chorvátsko pred štyrmi dňami dementovalo správu o prvom prípade chrípky typu A(H1N1) v krajine. Podľa chorvátskeho ministerstva zdravotníctva išlo o omyl spôsobený laboratóriom v Londýne. Podľa pôvodných informácií mal byť infikovaný pacient, ktorý sa vrátil minulý týždeň zo zahraničia. Vzorky odobraté infikovanému mužovi odoslali na analýzu do Londýna. Pracovníci laboratória v britskej metropole však nedopatrením zamenili vzorky a tlmočili Záhrebu mylnú informáciu o pozitívnom výsledku testov.

ČR: Zaznamenali siedmy prípad chrípky typu A

V Česku majú už siedmy prípad chrípky typu A (H1N1). V najnovšom prípade, o ktorom dnes informovalo české ministerstvo zdravotníctva, ide o 28-ročnú ženu z Prahy, ktorá sa 13. júna vrátila z New Yorku. Príznaky chrípky pocítila po troch dňoch. Pozitívnou správou je to, že aj tento prípad chrípky má mierny priebeh a hospitalizácia nebola nutná. Na podozrenie z chrípky typu A sa v Česku už nechalo vyšetriť vyše 280 ľudí.

18.6.2009

ČR: Na prasaciu chrípku ochorel už šiesty Čech

České ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo už šiesty prípad ochorenia obávanou chrípkou typu A(H1N1). Najnovším pacientom je 34-ročný muž z mesta Kroměříž. Muž sa 7. júna vrátil z USA do ČR leteckými spojmi z New Yorku cez Amsterdam a Mníchov. Príznaky chrípky sa u neho prejavili 11. júna, ale lekára vyhľadal až o šesť dní neskôr. Aj v tomto prípade, rovnako ako v piatich predchádzajúcich, má ochorenie ľahký priebeh a lekári a hygienici sa rozhodli ponechať pacienta iba v domácej karanténe.

Chrípka: Prvý prípad nákazy vírusom H1N1 potvrdili v Juhoafrickej republike

Prvý prípad nákazy človeka chrípkovým vírusom H1N1 potvrdili dnes v Juhoafrickej republike. Pacientom je 12-ročný chlapec, ktorý pricestoval na návštevu krajiny z USA. Informovalo o tom juhoafrické ministerstvo zdravotníctva. Chlapec priletel do JAR v nedeľu s príznakmi chrípky. V pondelok ho prijali do nemocnice a držali v izolácii v súlade s pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie. Medzičasom ho prepustili a zotavuje sa doma. JAR má dobré liečebné a testovacie zariadenia, na rozdiel od mnohých iných krajín na africkom kontinente, ktoré by pravdepodobne neboli dobre vybavená na to, aby zvládli prípadnú epidémiu tzv. prasacej chrípky.

Venezuela: Na výletnú loď s 1700 pasažiermi uvalili karanténu kvôli chrípke

Venezuelské úrady uvalili karanténu na španielsku loď Ocean Dream kvôli ochoreniu niekoľkých osôb na chrípku typu A - H1N1. Na jej palube je 1700 ľudí, z toho 1219 pasažierov a 460 členov posádky, ktorí nemôžu loď - nachádzajúcu sa blízko venezuelského ostrova Margerita - opustiť desať dní. Informovala dnes o tom venezuelská vláda. U troch účastníkoch okružnej plavby sa potvrdilo nakazenie vírusom chrípky typu A - H1N1, kým ďalších 11 ľudí preukazovalo jeho symptómy. Postihnutých členov posádky zrejme na lodi izolovali, uviedol nemecký server bild.de. Informácie o štátnej príslušnosti pasažierov doposiaľ nie sú známe. Pred Venezuelou nepovolili pasažierom vstup na pevninu ani Barbados a Granada. "Nevieme presne, čo tým ľuďom je," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Granady. "Možno to je len normálna chrípka. Nechceme však riskovať, aby sa obyvatelia Granady nakazili vírusom H1N1," dodala.

V dvoch karibských štátoch odmietli zo strachu pred chrípkou H1N1 výletnú loď

Španielska cestovná kancelária Pullmantur dnes oznámila, že dve karibské krajiny nedovolili zakotviť jej výletnej lodi zo strachu pred prasacou chrípkou medzi členmi posádky. Kancelária uviedla, že jej výletnej lodi Ocean Dream dnes odmietli dať povolenie na zakotvenie v Grenade a na Barbadose po tom, čo kapitán plavidla informoval úrady o výskyte chrípkových príznakov medzi členmi posádky. Spoločnosť Pullmantur neskôr oznámila, že traja členovia posádky mali pozitívne testy na chrípku typu A(H1N1). Ďalších 11 zamestnancov na lodi má príznaky chrípky. Výletná loď vezie 759 pasažierov a 400 členov posádky. Plavba mala trvať deväť dní a začala sa v Arube pri pobreží Venezuely. Hovorkyňa Pullmanturu spresnila, že plavidlo teraz smeruje do ďalšieho, bližšie neuvedeného prístavu a spoločnosť zariaďuje návrat pasažierov do ich pôvodných prístavov, v ktorých nastúpili na výletnú loď.

Čile hlási tretie úmrtie na prasaciu chrípku

Nemocnica v čílskom hlavnom meste Santiago dnes oznámila smrť 40-ročného muža na chrípku A(H1N1). Ide o tretiu obeť nového vírusového ochorenia v Čile. Oscara Jimeneza hospitalizovali pred 17 dňami a zomrel dnes v skorých ranných hodinách. Informovala o tom klinika Indisa. Pacienta priviezli do tejto nemocnice z mesta Puerto Montt, ležiaceho približne 1000 kilometrov južne od Santiaga. Doterajšími obeťami tzv. prasacej chrípky v Čile boli dvaja muži vo veku 37 a 56 rokov z toho istého regiónu na juhu krajiny. Čile potvrdilo doteraz 3125 prípadov prasacej chrípky, čo je viac než v akejkoľvek inej juhoamerickej krajiny.

Informovala agentúra AP.

17.6.2009

ČR: Chrípku typu A testy potvrdili u piateho pacienta

Česká republika má piaty oficiálne potvrdený prípad pacienta s chrípkou typu A. Podľa ministerstva zdravotníctva ide o 49-ročného muža z Prahy, ktorý sa minulý týždeň v sobotu vrátil z USA, kde navštívil Las Vegas, Los Angeles a Honolulu. Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch v ČR aj u tohto nového pacienta má chrípka iba mierny priebeh bez komplikácií. Pacient sa preto lieči doma. Na chrípku typu A(H1N1) doteraz v Česku vyšetrili 258 pacientov. V 239 prípadoch testy podozrenie vylúčili, v piatich potvrdili a 14 pacientov na výsledky testov ešte len čaká.

Brazília: Vírus prasacej chrípky už zmutoval

Vírus chrípky typu A(H1N1) je už zmutovaný. Brazílski vedci dokázali nový kmeň izolovať u jedného pacienta v Sao Paule, informoval dnes nemecký server www.bild.de. Nový variant vírusu nazval bakteriologický inštitút A/Sao Paolo/1454/H1N1 po tom, čo porovnal vzorky s vírusom tzv. prasacej chrípky z Kalifornie. Doposiaľ však nie je jasné, či je mutácia agresívnejšia, ako doteraz známy variant A(H1N1), kvôli ktorému Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala varovanie pred pandémiou. Zmutovaný vírus je tak ako aj doposiaľ známy vírus prasacej chrípky pre vedcov na to, aby mohli vyvinúť očkovaciu látku. Na prasaciu chrípku medzitým zomreli v Argentíne ďalší traja ľudia. Svetová zdravotnícka organizácia v pondelok oznámila, že v 76 krajinách hlásili takmer 36.000 nakazených a vírusu doteraz podľahlo 163 ľudí.

V Argentíne zaznamenali ďalšie tri úmrtia na chrípku typu A (H1N1)

V Argentíne potvrdili ďalšie tri úmrtia na chrípku typu A (H1N1), čím sa počet jej obetí v juhoamerickej krajine zvýšil na štyri. Dvaja pacienti zomreli v provincii Buenos Aires a tretí v samotnom hlavnom meste. Jedným z nich bol 28-ročný muž, ktorý pred desiatimi rokmi podstúpil pri liečbe leukémie transplantáciu kostnej drene. O ďalších dvoch pacientoch úrady informácie neposkytli. Námestník ministerstva zdravotníctva Carlos Soratti uviedol v utorok na tlačovej konferencii, že testy potvrdili 138 nových prípadov nákazy vírusom H1N1, čím sa ich počet celkovo v krajine zvýšil na 871. V susednom Čile zaznamenali 2335 prípadov. Argentínskou prvou obeťou takzvanej prasacej chrípky bolo trojročné dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila v pondelok, že v 76 krajinách hlásili 35.928 prípadov vírusu a zomrelo naň 163 ľudí. Zdroj: Reuters, AP

16.6.2009

V Jordánsku zaznamenali prvé dva prípady chrípky typu A (H1N1)

Jordánsko zaznamenalo prvé dva prípady výskytu chrípky typu A (H1N1). Takzvanou prasacou chrípkou sa nakazili dve mladé pacientky, ktoré minulý týždeň pricestovali zo Spojených štátov amerických. "Dve ženy vykazovali príznaky chrípky a testy a výsledky potvrdili prítomnosť vírusu H1N1. Situácia je pod kontrolou," informoval dnes zdravotnícky zdroj. Odmietol poskytnúť viac detailov, avšak uviedol, že ich rodina je pod lekárskym dohľadom. Izrael, ktorý hraničí s Jordánskom, zaznamenal niekoľko prípadov novej chrípky. Vírus sa vyskytol po prvý raz v apríli v Mexiku a v USA a rýchlo sa rozšíril takmer po celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že 76 krajín nahlásilo 35.928 prípadov, pričom 163 nákaze podľahlo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok členským krajinám oznámila, že vyhlasuje pandémiu v súvislosti so šírením chrípkového vírusu A(H1N1). Ide o prvú celosvetovú pandémiu chrípky za 41 rokov. WHO sa rozhodla vyhlásiť najvyšší, šiesty stupeň pandemickej pripravenosti po mimoriadnom zasadnutí, na ktorom jej experti hovorili o náraste počtu nakazených v USA, Európe, Austrálii, Južnej Amerike a iných regiónoch.

V Argentíne zaznamenali prvé úmrtie na chrípku typu A (H1N1)

Trojmesačné dieťa zomrelo v Argentíne na chrípku typu A (H1N1). Ide o prvé úmrtie na novú chrípku v tejto juhoamerickej krajine. Ministerka zdravotníctva Graciela Ocanaová v pondelok uviedla, že dojča zomrelo v nemocnici v Buenos Aires. Nevie sa presne, ako sa infikovalo vírusom. Stalo sa jeho štvrtou obeťou v Južnej Amerike. Čile má dvoch mŕtvych a Kolumbia jedného. Štyria ďalší pacienti v Argentíne sú v intenzívnej starostlivosti. V krajine zaznamenali ďalších 89 potvrdených prípadov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 733. V susednom Čile je 2335 prípadov tejto chrípky. Argentínska vláda odmietla zavrieť školy, aj keď u 48 z nich zaznamenali výskyt vírusu H1N1. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila v pondelok, že v 76 krajinách hlásili 35.928 prípadov vírusu a zomrelo naň 163 ľudí.

Chorvátsko: Údajný prvý prípad prasacej chrípky bol omyl

Chorvátska vláda dementovala dnes správu o prvom prípade chrípky typu A(H1N1) v krajine. Podľa chorvátskeho ministerstva zdravotníctva išlo o omyl spôsobený laboratóriom v Londýne. Podľa pôvodných informácií mal byť infikovaný pacient, ktorý sa vrátil minulý týždeň zo zahraničia. Vzorky infikovaného muža boli zaslané na analýzu do Londýna. Pracovníci laboratória v britskej metropole však nedopatrením zamenili vzorky a tlmočili Záhrebu mylnú informáciu o pozitívnom výsledku testov. "Zavolali mi z Londýna a vysvetlili, že urobili chybu. V Chorvátsku nie je žiadna prasacia chrípka," oznámil minister zdravotníctva Darko Milinovič. Predstavitelia londýnskeho laboratória zaslali chorvátskej vláde aj písomné ospravedlnenie s potvrdením, že v prípade chorvátskeho pacienta testy nepotvrdili prítomnosť vírusu A(H1N1). Podľa pôvodných správ chorvátskych médií sa u chorého muža prejavili len mierne chrípkové symptómy. Z ochorenia sa mal údajne vyliečiť doma a bez liekov len za pomoci čaju, citrónov a kúpeľov. Pacient sa už úplne zotavil a vrátil do práce. Napriek falošnému poplachu však budú chorvátske zdravotnícke úrady v stave zvýšenej pohotovosti počas turistickej sezóny, ktorá každoročne pritiahne do Chorvátska veľké množstvá cudzincov.

15.6.2009

Chorvátsko potvrdilo prvý prípad ochorenia na prasaciu chrípku

Chorvátsko dnes potvrdilo svoj prvý prípad ochorenia na vírus chrípky A(H1N1) u pacienta, ktorý sa vrátil minulý týždeň zo zahraničia. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva. "U pacienta sa prejavili mierne symptómy chrípky a test, ktorého výsledok sme dnes dostali, potvrdil vírus H1N1. Pacient sa podrobil liečbe a plne sa zotavil. Už sa vrátil do pracovného procesu," povedal novinárom minister zdravotníctva Darko Milinovič.

Francúzsko: Úrady zavreli základnú školu, kde na chrípku typu A ochorelo 7 detí

Francúzske úrady dnes nariadili zatvorenie základnej školy na juhozápade krajiny v blízkosti mesta Toulouse, kde lekári u siedmich detí diagnostikovali chrípku typu A - H1N1. Vo Francúzsku, kde sa doteraz potvrdilo spolu 80 izolovaných prípadov ochorenia na túto chrípku, prvý raz vírus zasiahol skupinu ľudí. V nemocnici leží s príznakmi chrípky 15 detí zo šiestej triedy v Quint-Fonsegrive. Žiadne z nakazených detí nepricestovalo do zámoria a zdravotníci sa pokúšajú zistiť, kde prišli s vírusom do styku. Škola zostane zatvorená do štvrtka rána, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. Minulý týždeň svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila chrípku typu A - H1N1 za pandémiu, po prvý raz po 41 rokoch sa tak vo svete vyskytla globálna chrípková epidémia.

Británia: Prvá európska obeť chrípky typu A predčasne porodila zdravé dieťa

Tridsaťosemročná žena zo Škótska, ktorá je prvou obeťou chrípky typu A (H1N1) v Európe, nedávno priviedla na svet zdravé dieťa, informovali dnes britské médiá. Podľa nich sa dieťa narodilo 1. júna - o dva mesiace skôr, než bol termín pôrodu. Lekári doposiaľ potvrdili iba to, že obeť mala zdravotné problémy už pred nakazením vírusom tzv. prasacej chrípky. Žena bola jednou z desiatich pacientov, ktorých liečili v dôsledku nakazenia v nemocnici v škótskom Paisley v blízkosti mesta Glasgow. Britský denník The Times informoval, že bábätko sa nenakazilo. Kvôli ochoreniu matky však prišlo na svet o dva mesiace skôr. Ide o prvé úmrtie na prasaciu chrípku mimo amerického kontinentu. Tam na ňu podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) doposiaľ zahynulo 146 ľudí. Počet nakazených na celom svete sa pohybuje okolo 30.000. K väčšine prípadov úmrtia došlo v Mexiku. WHO minulý týždeň vyhlásia pandémiu novej chrípky a vyhlásila najvyšší, šiesty stupeň pohotovosti. Británia ohlásila doposiaľ 1261 prípadov nakazenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: