MZ SR: Referencovanie cien liekov prinesie úsporu desiatok miliónov eur

Prvé referencovanie cien liekov, ktoré sa prejavilo aj v ich novom kategorizačnom zozname platnom od apríla, by malo priniesť úsporu verejných zdrojov od 59,75 do 63,07 milióna eur (1,8 - 1,9 mld. Sk). Od druhej vlny, ktorá sa odrazí v októbrovej kategorizácii, očakáva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR šetrenie vo výške 95 až 96 miliónov eur (2,86 - 2,89 mld. Sk). Ako objasnil riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR Adam Hochel, úspora sa prejaví počas 12 mesiacov od platnosti opatrenia.

Druhá vlna referencovania cien liekov sa odrazí v ich novej kategorizácii od 1. októbra tohto roku. Predseda kategorizačnej komisie MZ SR Adam Hlôška priblížil, že po októbrovej úprave by mal byť z celkového počtu 4973 liekov každý druhý bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura (30 Sk). Do zoznamu bude zároveň zaradených 99 nových liekov. Slovensko je jednou z prvých krajín, ktorá zaviedla referencovanie cien liekov do praxe. Ide o porovnávanie šiestich najnižších cien v Európskej únii a na základe tohto priemeru sa stanovia pre domáci trh. Tento prístup umožnil podľa ministerstva šetriť verejné zdroje a presmerovať získané financie na nové lieky s dokázaným účinkom. Ceny liekov by sa mali v SR referencovať každých šesť mesiacov, a to v apríli a októbri. Doteraz sa podarilo porovnať ceny asi 63 percent liekov.

Poradca ministra financií Martin Filko priblížil, že výdavky na lieky predstavujú 4,5 percenta všetkých verejných výdavkov a 30 percent zdravotníckych výdavkov. Zavedenie refencovania napríklad ukázalo, že najviac predražené sú originálne lieky chránené patentom. Predražená tiež bola väčšina liekov v prvej stovke podľa spotreby. Filko si myslí, že od 1. októbra už budú ceny liekov na Slovensku relatívne v poriadku. Referencovanie cien liekov, ktoré sa na Slovensku prvýkrát zrealizovalo v apríli tohto roku, bude bez výnimky platiť pre všetkých výrobcov. "Budeme postupovať voči všetkým rovnako. Výsledkom bude, že ceny liekov budú lacnejšie, ušetria sa verejné zdroje a peniaze, ktoré sa ušetria, ostanú v systéme na poskytovanie zdravotnej starostlivosti," uviedol 18. júna minister zdravotníctva Richard Raši.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: