Súd o lučeneckú nemocnicu už nebude, BBSK a správca sa majú dohodnúť

Po Nemocnici s poliklinikou Vaše zdravie vo Zvolene, ktorú by mal po dohode opäť spravovať jej vlastník, Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), by sa pod jeho krídla mohla vrátiť aj Nemocnica s poliklinikou v Lučenci. Spor, ktorý sa o správu tejto nemocnice ťahá na súde už od predvlani, bol dnes odročený. Ako TASR povedal sudca Okresného súdu vo Zvolene Juraj Lehotský, obidve strany prejavili snahu dohodnúť sa mimosúdne.

Podľa hovorcu BBSK Romana Lebedu mimosúdna dohoda by mala smerovať k dvom možnostiam. Prvou alternatívou je vytvorenie spoločnej akciovej spoločnosti, druhou je rovnaký model ako v prípade Nemocnice s poliklinikou vo Zvolene - to je vrátenie majetku. BBSK podal ešte v novembri 2006 štyri žaloby na neplatnosť zmlúv týkajúcich sa výkonu správy majetku a poskytovania zdravotnej starostlivosti v nemocniciach s poliklinikou v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote, Lučenci a Zvolene. Ako vtedy povedal predseda samosprávneho kraja Milan Murgaš, zmluvy, ktoré uzavrelo bývalé vedenie BBSK, sú neplatné, pretože boli uzavreté na základe verejnej súťaže, ktorú Okresný súd v B. Bystrici v októbri 2006 určil za neplatnú z dôvodu nezákonnosti. Podľa Murgaša neplatné sú preto aj nadväzné právne úkony, vrátane zmlúv o správe nemocníc, ktoré kraj uzavrel v marci 2005.

V spore už tento rok v januári padlo jedno rozhodnutie. Týkalo sa výkonu správy Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Žiari nad Hronom. Okresný súd Bratislava 2 žalobu BBSK zamietol v plnom rozsahu. Správcom žiarskej NsP tak zostáva n. o. Nemocnice a polikliniky Bratislava. O prinavrátenie nemocníc vo Zvolene a v Lučenci pod správu BBSK sa na súde vo Zvolene konali pojednávania už od vlani. Popri tom však rokovali zástupcovia BBSK a n. o. Vaše zdravie o vrátení nemocnice vo Zvolene. K dohode došlo len nedávno. Hlavným dôvodom upustenia n. o. Vaše zdravie od prevádzkovania nemocnice bol prístup k eurofondom. Bez súhlasu BBSK sa totiž nemohli uchádzať o podporu z EÚ.

Podľa hovorcu n. o. Vladimíra Bačišina, Vaše zdravie bude požadovať od regionálnej samosprávy uhradenie investícií. BBSK tak bude musieť vyčleniť z rozpočtu najmenej 5 miliónov eur, ktoré n. o. plánovala získať na investície z európskych fondov. V najbližšom čase sa má rokovať už iba o technických detailoch prebratia majetku. N. o. Vaše zdravie pritom prevádzkovala zvolenskú nemocnicu od roku 2005. Dôvodom prevodu župných nemocníc na neziskové organizácie, bola vtedy rastúca zadlženosť. Zmluva o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a o výkone správy majetku bola podpísaná na 20 rokov s možnosťou predĺženia o ďalších 15 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: