Počas letných mesiacov čaká na rekreantov 24 jazier a 331 bazénov

Na dovolenkárov čaká na Slovensku 24 jazier a 331 bazénov, ktoré spĺňajú požiadavky hygienikov. Ako dnes objasnila Katarína Halzlová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, tento zoznam by sa mal čoskoro rozšíriť o ďalšie prírodné aj umelé kúpaliská. Na potrebné povolenia čaká totiž ďalších osem prírodných kúpalísk a 135 bazénov. Svoje brány pre rekreantov nechá v tomto roku z dôvodu rekonštrukcie či ekonomickej situácie zatvorených 56 bazénov.

Milovníci vody by sa mali určite vyvarovať prírodných kúpalísk Tona Šurany (okres Nové Zámky) a Zelená voda Kurinec (okres Rimavská Sobota), kde je kúpanie zakázané. Ako nevyhovujúce označil ÚVZ lokalitu Dolno Hodrušské jazero, vodnú nádrž Duchonka, mŕtve rameno Váhu Komárno - Apáli, lokalitu Hurbanovo - Bohatá i oblasť Komárno - Kava. Dovolenkári by sa tiež mali vyhnúť kúpaniu vo vodnej nádrži Lipovina - Bátovce, štrkovisku Veľký Cetín a lokalitách Vráble i Jelenec. ÚVZ SR vydal doteraz 12 povolení na prevádzku pre prírodné kúpaliská. Na návštevníkov tak čakajú kúpaliská Zlaté Piesky, Kuchajda a Slnečné Jazerá Senec v Bratislavskom kraji, ako aj rekreačné oblasti Kunovská priehrada a Gazarka Šaštín Stráže v Trnavskom kraji. Chvíle pri vode môžu ľudia bez obáv stráviť aj v troch strediskách na Zemplínskej šírave, a to Hôrka , Biela Hora a Kamenec i pri Vinianskom jazere v Košickom kraji. Kúpanie hygienici odobrili aj vo Veľkej Domaši-Valkov v Prešovskom kraji i vo vodnej nádrži Teplý vrch - pláž Ormet a v Ružinej pri obci Divín v Banskobystrickom kraji.

Zlá kvalita vody nielen na umelých, ale aj prírodných kúpaliskách môže predstavovať rôzne zdravotné riziká, a to v podobe gastroenteritíd, vírusových zápalov očných spojiviek, alergických reakcií či tráviacich ťažkostí. Nedostatky môžu byť zapríčinené samotným prevádzkovateľom, no veľký podiel na kvalite vody môžu mať aj samotní návštevníci. Napríklad vo forme vodného kvetu sa na hladine môžu vyskytovať sinice, voda v nekontrolovaných prírodných kúpaliskách môže byť tiež chemicky znečistená. Pred vstupom do bazéna by malo byť pravidlom použitie sprchy či opláchnutie nôh. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR by verejné kúpaliská nemali navštevovať ľudia, ktorí trpia prenosnými ochoreniami, s hnisajúcimi a otvorenými ranami či zápalmi očí a hnačkovými ochoreniami. Svoj podiel na kvalite vody nesie aj kvalitná prevádzka. V praxi to znamená, že na kúpalisku by nemala byť prekračovaná povolená návštevnosť, naopak vyžaduje sa dostatočne dezinfikovaná a pravidelne vymieňaná voda. Praktické informácie o kvalite vôd na slovenských umelých a prírodných kúpaliskách, či ich mapy môžu záujemcovia nájsť na stránke Informačného systému o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie. Portál umožňuje vyhľadávanie kúpaliska podľa názvu, typu či obce, v ktorej sa nachádza. Dostupné sú aj konkrétne údaje o kúpalisku a jeho aktuálny stav. Mapa kúpalísk SR zobrazuje mapu Slovenska a umiestnenie jednotlivých kúpalísk v rámci krajov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: