Drogou číslo jeden v SR je alkohol, na druhom mieste sú amfetamíny

Na prvom mieste v rebríčku drog v Slovenskej republike je alkohol, za ním nasledujú stimulujúce drogy amfetamínového typu a marihuana, ktorá je rozšírená medzi stredoškolákmi. Užívanie heroínu je mierne na ústupe. Počas konferencie Drogové závislosti v Bratislavskom kraji to dnes pre médiá povedal Jaroslav Kresánek z Národného toxikologického informačného centra.

So starnutím populácie sa zvyšuje veková hranica narkomanov, podľa štatistík sú medzi nimi ľudia vo veku vyše 40 rokov. "V druhom bratislavskom obvode máme najväčší počet dílerov a najviac konzumentov je vo štvrtom obvode," uviedol pre TASR o situácii v hlavnom meste s tým, že v centrálnej mestskej časti (MČ) Staré Mesto s vysokým počtom starších obyvateľov nebol problém s drogami. Rizikovejšie štvrte sú podľa neho tie so sídliskovou zástavbou. Odborníci evidujú zvýšenie toxikománie v Nitrianskom kraji.

Konferencia sa koná na pôde úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Predseda BSK Vladimír Bajan uviedol, že ide o významné stretnutie, na ktorom sa zúčastňujú zložky zdravotnej a sociálnej starostlivosti, polície, mestskej a miestnej samosprávy a tiež zástupcovia stredných škôl. V bratislavskom regióne je situácia dlhodobo najhoršia. Dramaticky sa znižuje vek užívateľov s prvou skúsenosťou s drogou. "Treba sa venovať aj legálnym drogám. Nie je problém vidieť na ulici 12-ročné dieťa, ktoré má problémy s motorikou, pretože požilo alkohol," ozrejmil Bajan. Počas podujatia viacerí rečníci uviedli, že alkohol je tzv. legálna droga, pretože ju akceptuje spoločnosť.

Kapitán Pavol Horváth z Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava V. informoval, že polícia si kladie za úlohu najmä znížiť počet dílerov a prevenciu v tejto oblasti. Najznámejšími lokalitami výskytu drog v Bratislave je bytovka pod názvom Pentagón v mestskej časti (MČ) Vrakuňa a Kopčianska ulica v MČ Petržalka. Na oboch miestach bývajú vo veľkej miere neprispôsobiví ľudia, neplatiči a občania rómskej národnosti. V Petržalke sú ešte takýmito miestami Námestie hraničiarov a Romanova ulica.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: