Kórea: Pacientku v kóme odpojili so súhlasom súdu od prístrojov

Juhokórejskí lekári dnes so súhlasom súdu odpojili 76-ročnú pacientku v kóme od dýchacieho prístroja. Aktu, ktorý signalizuje zmenu postoja krajiny k asistovanej smrti, sa prizerali jej príbuzní a dvaja sudcovia.

Pacientka prežívala od februára 2008, kedy utrpela poškodenie mozgu, vo vegetatívnom stave. Jej rodina požiadala súd, aby nariadil lekárom odpojiť ju od prístrojov, pretože ich matka bola vždy proti umelému udržiavaniu ľudí pri živote, ak nie je šanca na zvrátenie ich stavu. Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu a udelil minulý mesiac svoj súhlas s tým, že pokračovanie v liečbe pacientov bez šance na ich návrat do života "poškodzuje ľudskú dôstojnosť".

Rozhodnutie je prvým svojho druhu v Kórejskej republike a naznačuje zmenu postoja juhokórejských úradov k asistovanej smrti. Pacientka ešte päť hodín po odpojení od prístrojov stále dýchala. Juhokórejskú spoločnosť a zákony formovali konfuciánske idey, ktoré vyzývajú na zachovanie a uctenie si tela. Ešte v roku 2004 odsúdili na podmienečné tresty dvoch lekárov, ktorí odpojili od prístrojov pacienta s vážne poškodeným mozgom. Postoj verejnosti sa však v uplynulých rokoch zmenil. Minuloročný prieskum naznačil, že väčšina Juhokórejcov je za odpojenie smrteľne chorých pacientov od prístrojov.

Svoje obavy z dôsledkov rozhodnutia vyjadrili kresťanské skupiny. Toto rozhodnutie môže vytvoriť nesprávny dojem, že človek si môže vybrať čas svojej smrti. Máme obavy, že by to mohlo viesť z znevažovaniu ľudských životov z ekonomických príčin a pre snahy zbaviť sa bremena starostlivosti o chorého, uviedol predstaviteľ Národnej rady cirkví v Južnej Kórei. Podľa sčítania obyvateľstva v roku 2005, asi 53 percent občanov Južnej Kórey sa považuje za aktívnych veriacich. Z nich je 55 percent protestantov alebo katolíkov a 43 percent budhistov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: