Cestovatelia by pred odchodom do zahraničia mali pamätať na očkovanie

Cestovatelia by pred odchodom do zahraničia mali pamätať na očkovanie
Zdroj: bigstockphoto.com

Cestovatelia by pred odchodom do zahraničia, najmä do exotických či rozvojových krajín, nemali zabúdať na očkovanie v rámci prevencie infekčných chorôb. Ako objasnila Ľudmila Šišková z Polikliniky cudzokrajných chorôb Bratislava, pri návšteve niektorých krajín je očkovanie proti rôznym chorobám povinné a pri cestovaní najmä do krajín s nízkou hygienickou úrovňou a málo rozvinutým zdravotníctvom sa odporúča. Šišková však upozornila, že ani vakcinácia nechráni na 100 percent a nemožno preto podceňovať ani ďalšie preventívne opatrenia.

Zdravotné riziká pre turistov predstavujú najmä potraviny a voda. "Hnačkové ochorenia tvoria 60 až 80 percent všetkých ochorení cestovateľov," priblížila Šišková. Treba preto dbať na výber bezpečných potravín a bezchybnej pitnej vody. V rámci prevencie by sa ľudia mali vyvarovať neprevareného mlieka, majonéz, vajíčok, tvarohu, mäkkých syrov miestnej výroby, zmrzliny, ale aj pridávania kociek ľadu do nápojov. Vodu zlej alebo neznámej kvality možno v prípade potreby upraviť prevarením, filtráciou či chemickou úpravou. Riziko tiež predstavujú vírusové hepatitídy typu A a E, črevné parazity alebo sexuálne prenosné choroby. Očkovanie proti hepatitíde A sa odporúča pre cestovateľov do oblastí s vyšším výskytom infekcie a v prípade hepatitídy B by sa mali ľudia zaočkovať pri plánovanej návšteve krajín so stredným až vysokým rizikom nákazy. Pri ceste do Afriky netreba zabúdať na očkovanie proti Žltej zimnici, ktorá je častou príčinou úmrtia nezaočkovaných turistov, najmä na západe kontinentu.

Ochrana pred brušným týfusom v podobe vakcinácie sa odporúča do krajín, kde je vysoké riziko nákazy, zvlášť pri dlhotrvajúcich pobytoch, v podmienkach s nízkou hygienickou úrovňou a pre cestovateľov do Indického subkontinentu. Návštevníci Mekky, ako aj subsaharskej oblasti by nemali zase zabudnúť na ochranu v podobe očkovania proti meningokovej meningitíde. Nebezpečenstvo pri návšteve rozvojových krajín Afriky a Ázie predstavuje i poliomyelitída. Očkovanie proti cholere nevyžaduje žiadna krajina, ale odporúča sa pri pracovných pobytoch v oblastiach jej epidemického výskytu.

Vakcinácia sa odporúča aj pre cestovateľov v prípade dlhodobých pobytov v oblasti epidemického výskytu japonskej encefalitídy. V tomto prípade je ochrana pred poštípaním komármi tak isto dôležitá ako samotné očkovanie. Riziko pre cestovateľov predstavujú aj zvieratá, ktoré môžu byť nakazené besnotou. Odhaduje sa, že asi 13 percent návštevníkov krajín juhovýchodnej Ázie príde do kontaktu s miestnymi zvieratami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: