SDKÚ-DS: Pacient by si nemal mesačne doplácať viac ako desať eur

Pacient by si na zdravotnú starostlivosť hradenú z verejného poistenia nemal mesačne priplácať viac ako desať eur (301 Sk). "Navrhujeme zaviesť pravidlo o maximálnej platbe pacienta," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave zvolanej pri príležitosti protikrízového zdravotníckeho programu SDKÚ-DS poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný.

"Počítať by sa to malo ako ročný priemer," pokračoval Novotný s tým, že doplatky nad túto sumu by už musela preplácať zdravotná poisťovňa. Toto pravidlo by sa však týkalo len zdravotníckych služieb hradených z verejného poistenia, akýkoľvek "nadštandard" by limitovaný nebol. Na druhej strane, pravidlo by limitovalo aj doplatky za lieky. "Stredné a nižšie príjmové skupiny si nemôžu dovoliť lieky, ktoré im lekári predpisujú," podčiarkol Novotný. Zároveň dodal, že do zdravotníctva ide o polovicu viac prostriedkov, ako v roku 2005, čo sa však na úrovni služieb neprejavilo. SDKÚ-DS preto uvažuje o zavedení transparentnejších pravidiel pre čakacie zoznamy pacientov, ale aj o lepšej kontrole výdavkov na lieky a okamžité znovuzavedenie degresívnej marže na lieky dodávané nemocniciam.

Podľa predstáv SDKÚ-DS je možné zároveň zvýšiť platy lekárov a sestier od 1. júla tohto roku o sedem percent a rovnakým podielom navýšiť zmluvy pre ambulancie a nemocnice. Zdroje na tieto opatrenia sa dajú podľa poslanca Petra Markoviča "okamžite a takmer bezbolestne" získať zrušením tendrov, napríklad na nákup predražených sanitiek alebo softvéru pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ako aj opatreniami v liekovej politike. O zdravotníckom programe chce SDKÚ-DS diskutovať v letných mesiacoch s odbornou aj laickou verejnosťou a na jeseň prísť s legislatívnymi návrhmi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: