MZ SR: Minister Raši sa bojí, že na neho Novotný z SDKÚ-DS vyskočí z chladničky

Tlačovú besedu, na ktorej dnes poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Viliam Novotný predstavil protikrízový zdravotnícky program strany, označil minister zdravotníctva Richard Raši za bezduchú a za súčasť nekonečného seriálu v hlavnej úlohe s Novotným. "Aj ja osobne sa bojím, že keď prídem večer domov po práci, tak ho zbadám v byte alebo v chladničke, naozaj je všade," konštatoval. Podotkol však, že aktivitám poslanca sa nečuduje, pretože ako chlap a chirurg je ješitný a žiarli na niektoré kroky, ktoré ministerstvo zaviedlo, ako napríklad referencovanie cien liekov, na ktoré poslanec nemal odvahu.

Novotný dnes navrhol zavedenie pravidla o maximálnej platbe pacienta. Ľudia by tak za zdravotnú starostlivosť a lieky hradené z verejného poistenia nemali mesačne priplácať viac ako desať eur (301 Sk). Ako konštatoval Raši, doplatky v zdravotníctve zaviedla bývalá vládna garnitúra. "Ja som za to, aby neboli žiadne doplatky, práve kvôli tomu máme v každej skupine ochorení liek bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura (30 Sk)," zhrnul s tým, že keď chce Novotný doplatky do desať eur, tak on nechce žiadne. Podotkol tiež, že na úkony hradené z verejného zdravotníctva sa v súčasnosti nedopláca vôbec, platí sa iba za nadštandard či plastické operácie.

Poslanec Novotný tiež žiadal opätovné zavedenie degresívnej marže pre nemocnice, čím by sa podľa neho šetrili prostriedky. To šéf rezortu odmietol s tým, že tento krok slúžil na to, aby sa pacienti dostali k liekom. Opozičný predstaviteľ uvažoval i o prísnejšej kontrole výdavkov na lieky. Minister však tvrdí, že ceny liekov sa znižujú každou kategorizáciou a prostriedky tiež ušetrí referencovanie cien liekov. "Na rozdiel od jeho pôsobenia, je viac ako 50 percent liekov bez doplatku alebo s doplatkom do jedného eura," zhrnul Raši s tým, že by sa Novotný mal aspoň pripraviť, aby sa nestrápňoval.

Podľa predstáv SDKÚ-DS je možné zároveň zvýšiť platy lekárov a sestier od 1. júla tohto roku o sedem percent a rovnakým podielom navýšiť zmluvy pre ambulancie a nemocnice. Raši v tejto súvislosti pripomenul, že počas predchádzajúcich štyroch rokov vlády SDKÚ-DS sa platy nezvyšovali vôbec, pričom od roku 2006 do roku 2008 sa zvýšili štyrikrát o desať percent. Rokovanie odborov so zástupcami nemocníc ohľadne platových požiadaviek v súčasnosti smeruje pred rozhodcu a keď ten rozhodne o navýšení, tak sa platy podľa ministra navýšia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: