Slepé iracké dievčatko dostalo v Londýne nové oči

Trojročné iracké dievčatko, ktoré osleplo a zostalo zmrzačené po bombovom útoku v Bagdade v roku 2006, sa po liečbe v Londýne vrátilo domov s novým párom náhradných očí. Malá Šams síce stále nevidí, ale jej rodina uviedla, že rekonštrukčná operácia - ktorá bude v jej prípade trvať zrejme celé roky - dá dievčatku šancu žiť normálny život. Bez nepríjemností, aké spôsobuje zjazvená, dokaličená tvár.

"Jej celkový stav sa už vďaka novému vzhľadu zlepšil," povedal otec dievčatka Chušam Fazíl. "Jej dvaja bratia boli ohromení, keď videli jej oči. Nemusí chodiť k žiadnemu tunajšiemu lekárovi," dodal otec. Šams, ktorej meno znamená v arabčine slnko, sa 23. novembra 2006 viezla s matkou na zadnom sedadle otcovej dodávky, keď neďaleko vybuchla bomba uložená v aute. Išlo o jednu z piatich simultánnych explózií, pri ktorých v bagdadskej šiitskej štvrti Sadr City zahynulo vyše 200 ľudí.

Matka malej Šams zomrela. Dievčatko prežilo, ale malo vážne zranenú tvár a prišlo o oči. Krátko po bombovom útoku ju liečili na klinike humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc v jordánskom Ammáne. Oční špecialisti dospeli k záveru, že zrak jej nemožno vrátiť a tak sa vrátila domov. Keď tlačová agentúra Associated Press uverejnila jej príbeh a ľudia si ho mohli prečítať aj na webovej stránke YouTube, mnohých sa hlboko dotkol. Jej prípadu sa ujal denník Times of London a zozbieral 130.000 libier (151.630 eur), ktoré umožnili Šams odcestovať do Londýna na operáciu.
Dievčatko podstúpilo dva zákroky v londýnskej nemocnici Moorfields Eye Hospital, vrátane toho, počas ktorého dostala očné protézy - dve hnedé oči.

Pacientke a jej rodine poskytli aj ďalšiu liečbu a poradenstvo, ako žiť v slepote. Na túto terapiu sa podujala detská nemocnica Great Ormond Street Hospital a Kráľovský národný inštitút pre slepcov v Londýne. Vedúci lekár tímu starajúceho sa o malú pacientku, Jásir Abú Rajja, ktorý sa zriekol platu za jej liečbu, uviedol, že Šams sa ešte musí po pol roku vrátiť na ďalšiu rekonštrukčnú operáciu očných viečok. "Odborníci, ktorí nás navštívili, boli ohromení, ako Šams dokáže sama chodiť, aká je vnímavá, šikovná a bystrá," uviedol hrdo otec o svojej malej nezávislej dcére.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: