Vláda podľa Ineka plní v zdravotníctve len štvrtinu sľubov

Po troch rokoch vo funkcii vláda plní len približne každý štvrtý sľub v zdravotníctve. "Z 23 hlavných sľubov je skôr a úplne splnených šesť, zvyšné sa neplnia vôbec alebo len minimálne," informoval TASR Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko). Konštatoval, že oproti predošlému roku nedošlo pri plnení k podstatným zmenám. Ministerstvo zdravotníctva SR toto hodnotenie považuje za neúplné a tendenčné. "Dôkazom toho sú aj polopravdy a zavádzajúce fakty," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

Inštitút tvrdí, že vláda v rozpore so sľubmi nezrušila ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, nezastavila zadlžovanie nemocníc, nepodporuje nepovinné poistenie, nekladie dôraz na prevenciu a neznížila byrokraciu v zdravotníctve. "Ani platy lekárov a zdravotných sestier vo fakultných nemocniciach nezačali stúpať k sľúbenému trojnásobku, respektíve 1,5-násobku priemernej mzdy, ale zostali približne na úrovni 2,1-násobku, respektíve 1,1-násobku," zhrnul Goliaš. Ako poznamenala Čižmáriková, správa Ineko nehovorí o tom, že rezort výrazne zjednodušil zúčtovanie zdravotného poistenia, ani že ministerstvo financií pracuje na vízii jednotných daňových odvodov. Na margo zadlžovania nemocníc uviedla, že práve rok 2008 je zlomový pre zastavenie dlhu v zdravotníckych zariadeniach. Priblížila, že v minulom roku dlh vzrástol už len o 1,6 milióna eur (49 miliónov Sk) oproti roku 2006, kedy dlh stúpol o 79,67 milióna eur (2,4 mld. Sk).

Čižmáriková odmietla i tvrdenie o nepovinnom poistení s tým, že legislatíva je vytvorená, a treba sa preto obrátiť na zdravotné poisťovne s otázkou, prečo neponúkajú balíky nadštandardných služieb v rámci komerčného poistenia. Rezort nesúhlasí ani s kritikou dôrazu na prevenciu. "Práve podporovanie prevencie je základným motívom súčasného vedenia rezortu. Dôkazom sú samotné projekty, na ktorých sa MZ SR priamo podieľalo," zhrnula. Na margo neznižovania byrokracie Čižmáriková vyzvala Ineko na uvedenie konkrétneho príkladu. Pripomenula tiež, že platy zdravotníkov v pôsobnosti MZ SR sa od roku 2006 zvyšovali štyrikrát o desať percent.

Ineko tiež tvrdí, že nesplnené ostávajú aj sľuby o centralizácii a zoštátnení zdravotného poistenia či o návrate verejnoprávneho charakteru Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni. Vláda naproti tomu podľa inštitútu splnila svoje sľuby zrušiť poplatky za návštevu lekára a pobyt v nemocnici, zastaviť privatizáciu v zdravotníctve, znížiť doplatky na kúpeľnú liečbu či obnoviť rajonizáciu lekárov prvého kontaktu.

"Vláda tiež v súlade so sľubmi naliala viac peňazí do zdravotníctva, a to najmä vďaka zvýšeniu platieb za štátnych poistencov a rýchlemu rastu ekonomiky," povedal Goliaš. Doplnil, že priemerná nominálna mesačná mzda v zdravotníctve tak rastie od roku 2006 rýchlejšie ako priemerná mzda v SR. Kým v roku 2005 tvorila priemerná mzda v zdravotníctve len 86 percent priemernej mzdy v SR, v roku 2008 to už bolo 102 percent. Priemerná mzda v zdravotníctve tak prevýšila priemernú mzdu v SR po prvý raz od roku 1992, uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: