Každý štrnásty Slovák je tvrdý pijan

Na Slovensku máme približne 400.000 ľudí, ktorí konzumujú alkohol v nadmernom množstve. Najnovší prieskum Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) odhalil, že až polovica z nich trpí hypertenziou, teda zvýšeným krvným tlakom.

Odborníci v najnovších štúdiách tvrdia, že u viac ako 80 percent z tých, čo piť prestanú, sa krvný tlak do týždňa znovu normalizuje. "Ak brali lieky na hypertenziu, tak ich dokonca musíme vysadiť, pretože hrozí, že budú odpadávať," vysvetlil postup liečby hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Abstinujúci sa však musí aj naďalej alkoholu vyhýbať, v opačnom prípade sa problémy s krvným tlakom vrátia, objasnil.

Kardiovaskulárne ochorenia sú na prvom mieste medzi príčinami smrti v našej populácii. Hypertenziou v dôsledku požívania alkoholu najčastejšie trpia muži v strednom veku okolo 40. roku života. Výnimkou však nie sú ani mladší alkoholici, ktorých počet má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu. Riziku ochorenia sú vystavení ako začínajúci pijani, tak aj tí, ktorí alkohol požívajú dlhé roky. Zvýšený tlak preto nazývajú doktori aj "tichý zabijak". "Tichý zabijak je hypertenzia preto, lebo to nebolí," objasnil riaditeľ krajskej pobočky VšZP v Bratislave Samuel Janec. Okruhlica odporučil pacientom so zvýšeným tlakom poradiť sa s lekárom o povolenej miere požívania alkoholu. Zdravotníkom, ktorí zistia u pacientov hypertenziu, poradil robiť testy na alkoholizmus, čím môžu predísť zdĺhavému a finančné náročnému procesu liečenia. Štúdie tiež ukázali, že až 50 percent alkoholu v krajine vypijú ťažkí pijani. Tieto čísla sú však pravdepodobne vyššie, keďže štatistické údaje nepočítajú s alkoholom vyrobeným v domácich podmienkach, poznamenal.

Požívanie alkoholu v malom množstve má podľa odborníkov na zdravie človeka pozitívny vplyv. Okruhlica zdôraznil, že v tomto prípade je potrebné poznať správnu mieru. V súčasnosti odporučil maximálne dve deci červeného vína denne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: