Chrípka typu A (H1N1) aktualizovaná 22. - 28. júna...

28.6.2009

Británia: V Škótsku zomrel druhý pacient nakazený chrípkou typu A (H1N1)

Británii zaznamenali druhé úmrtie na chrípku typu A(H1N1). V sobotu chorobe podľahol 73-ročný muž v Škótsku. Muž, ktorý zomrel v sobotu večer v nemocnici na glasgowskom predmestí Paisley po 15-dňovej hospitalizácii, mal podľa ministerstva zdravotníctva už pred nákazou chrípkou zdravotné problémy. "Hoci je znepokojujúce, že pacient mal prasaciu chrípku, sme si vedomí skutočnosti, že trpel ďalšími vážnymi zdravotnými problémami," uviedla škótska ministerka zdravotníctva Nicola Sturgeonová. "Je však dôležité si uvedomiť, že väčšina pacientov s vírusom H1N1 má len mierne príznaky," dodala. V Škótsku doteraz potvrdili 922 prípadov nákazy novou chrípkou. Prvé úmrtie na vírus H1N1 v Európe zaznamenali v Škótsku 14. júna. Podľa záznamov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má práve Veľká Británia v rámci krajín EÚ najviac pacientov s tzv. prasacou chrípkou, nasleduje Španielsko s 541 prípadmi a za ním Nemecko s 358 ochoreniami. V celosvetovom meradle je podľa údajov WHO registrovaných takmer 60.000 ochorení na chrípku typu A (H1W1).

27.6.2009

Británia: Kráľovstvo zaznamenáva obrovský nárast chrípky nového typu

Chrípka typu A (H1N1) sa vo Veľkej Británii šíri obrovskou rýchlosťou. Podľa zdravotníckych úradov len v piatok zaznamenali 535 nových pacientov, ktorí sa nakazili vírusom H1N1. Počet potvrdených prípadov v Anglicku sa zvýšil o takmer pätinu - na 3364. Mimoriadne rýchlo sa šíri chrípka v Londýne a Manchestri. V celom kráľovstve je to 4323 prípadov. Prvý smrteľný prípad na ostrove zaregistrovali pred dvomi týždňami. Ministerstvo zdravotníctva očakáva rapídne rozšírenie ochorenia v jesennom období a to až v päťmiestnych číslach. Podľa záznamov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má práve Veľká Británia v rámci krajín EÚ najviac pacientov s tzv. prasacou chrípkou, nasleduje Španielsko s 541 prípadmi a za ním Nemecko s 358 ochoreniami. V celosvetovovom meradle je podľa údajov WHO registrovaných takmer 60.000 ochorení na chrípku typu A (H1W1).

Pobrežie Slonoviny ohlásilo prvé dva prípady novej chrípky v západnej Afrike

V západnej Afrike zaznamenali prvé dva prípady nákazy chrípkou typu A (H1N1), informovalo dnes ministerstvo zdravotníctva Pobrežia Slonoviny. Prípady potvrdili testy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Neposkytlo žiadne informácie o zdravotnom stave pacientov. Dvaja ľudia s podozrením na nákazu vírusom novej chrípky pricestovali do Abidžanu minulý týždeň lietadlom z Belgicka. Počet potvrdených prípadov na celom svete prekročil 67.000. Vírusu doteraz podľahlo viac ako 300 ľudí. Africké zdravotnícke úrady sú už teraz preťažené. V dôsledku AIDS zomrelo v Afrike v roku 2007 najmenej 1,6 milióna ľudí. Väčšinu obetí z odhadovaného každoročného milióna úmrtí na maláriu tvoria deti v Afrike.

Mjanmarsko zaznamenalo svoj prvý prípad novej chrípky typu A (H1N1)

Mjanmarsko dnes potvrdilo svoj prvý prípad nakazenia vírusom chrípky A (H1N1), známej ako prasacia. Informoval o tom miestny štátny rozhlas. Podľa neho ide o 13-ročnú školáčku, u ktorej po návrate zo Singapuru testy potvrdili prítomnosť vírusu. Dievča hospitalizovali v piatok v nemocnici v hlavnom meste Rangún po tom, čo počas pobytu v škole preukazovalo symptómy chrípky. V stredu a vo štvrtok ohlásili svoje prvé prípady nakazenia vírusom H1N1 aj Laos a Kambodža. Susedné Thajsko, ktoré od mája tohto roka zaznamenalo viac ako 1200 prípadov nakazenia, dnes informovalo o prvých dvoch obetiach ochorenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že na celom svete zaznamenali vyše 67 000 prípadov novej chrípky, pričom 300 ľudí jej podľahlo.

Thajsko oznámilo prvé úmrtie na novú chrípku

Thajské úrady dnes oznámili prvé úmrtie na nový vírus chrípky A/H1N1. Obeťou je 47-ročná žena. Generálny riaditeľ sekcie medicíny na thajskom ministerstve zdravotníctva Rewat Wisruthwes potvrdil, že pacientka zomrela v sobotu o tretej ráno miestneho času. V Thajsku doteraz zaregistrovali 1 132 pacientov s vírusom A/H1N1, z nich sa 1 110 uzdravilo. Z 22 pacientov, ktorí sú ešte v hospitalizovaní, sa dvaja nachádzajú v kritickom stave.

USA: Novou chrípkou sa mohlo nakaziť milión ľudí

Novou chrípkou typu A/H1N1 sa mohlo v USA nakaziť až milión ľudí. Vyhlásila to v piatok Anne Schuchatová z Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Nový chrípkový vírus, ktorý vyvolal globálnu pandémiu, sa v USA šíri oveľa viac než je bežné pre chrípkové sezóny, povedala Schuchatová agentúre Reuters. "Kľúčové je, že táto nová infekčná choroba neodchádza," podčiarkla Schuchatová. "V USA zaznamenávame neustály nárast v počte nahlásených prípadov. Len tento týždeň hlásili 6 000 nových prípadov ochorenia." Tento počet predstavuje najväčší týždňový nárast v počte nakazených od vypuknutia epidémie v apríli. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala, že na celom svete zaznamenali vyše 67 000 prípadov novej chrípky, pričom 300 ľudí jej podľahlo. "Odhadujeme, že v USA dostalo vírus asi milión ľudí v čase, keď ľudia väčšinou nedostávajú sezónne chrípkové vírusy," pripomenula Schuchatová. "Veľkou otázkou teda je, ako to bude vyzerať s hospitalizáciami a úmrtiami, keď začne zimná chrípková sezóna," dodala Schuchatová. Zároveň informovala, že vakcíny na vírus A/H1N1 by mohli byť klinicky testované v lete.

26.6.2009

Litva potvrdila prvý prípad nákazy chrípkou typu A(H1N1)

Litva dnes potvrdila prvý prípad nákazy vírusom chrípky typu A(H1N1). Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva. "Prípad chrípky potvrdilo miestne centrum pre AIDS, ktoré disponuje príslušnými látkami pre testy," uviedol pre agentúru Reuters šéf Strediska pre mimoriadne situácie pri ministerstve zdravotníctva Romualdas Sabaliauskas. "Ide o námorníka, ktorý sa nedávno vrátil z plavby do Indie. Vírusom sa pravdepodobne nakazil tam," uviedol Sabaliauskas. "Muž je v súčasnosti v domácom liečení. Mal veľmi slabú chrípku a hospitalizácia nebola potrebná," dodal. Výskyt chrípky typu A(H1N1) tak potvrdili už vo všetkých troch pobaltských štátoch.

Hygienici potvrdili na Slovensku deviaty prípad novej chrípky

Na Slovensku bol potvrdený deviaty prípad novej chrípky typu A(H1N1). Ide o 17-ročnú ženu z Bratislavského kraja s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorá bola od 16. do 24. júna 2009 na Cypre. Ako dnes TASR informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, žena mala teplotu nad 38 stupňov, kašeľ, bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava začal epidemiologické šetrenie. Ide už o deviaty prípad nakazenia sa novým vírusom chrípky na Slovensku. Dnes predpoludním potvrdilo Národné referenčné centrum pre chrípku výskyt chrípky aj u 32-ročného muža z Bratislavského kraja s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorý bol v USA. Od 7. do 23. júna navštívil New York, Boston, Los Angeles, New Jersey, San Francisco, Las Vegas, Chicago, Paríž a Viedeň. Muž mal teplotu 36,7 stupňa, kašeľ, nádchu, bolela ho hlava a cítil sa malátne.

Vírus chrípky potvrdilo referenčné centrum aj vo štvrtok 25. júna u ženy z Bratislavského kraja, ktorá sa vrátila zo Spojených štátov amerických. Prvý pacient, 37-ročný muž, sa novým vírusom chrípky nakazil pri návšteve USA a po návrate domov ho preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Nový vírus chrípky neskôr testy potvrdili aj u 35-ročnej ženy po jej prílete z USA. Štvrtá pacientka, 24-ročná letuška žijúca v Londýne, bola od 19. júna do dnešného dňa hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici Trnava. Ďalšie dva prípady potvrdil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v stredu 24. júna. Jedným z nakazených bola žena z Bratislavy a druhým steward z Komárna, ktorý však neuposlúchol svojho lekára a údajne na výzvu zamestnávateľa odletel do Veľkej Británie. ÚVZ SR v tejto súvislosti podal vo štvrtok (25. 6.) na muža trestné oznámenie. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

ÚVZ SR: Slovensko má potvrdený ďalší nový prípad chrípky typu A (H1N1)

Národné referenčné centrum pre chrípku potvrdilo dnes ďalší nový prípad chrípky typu A (H1N1). Ide o 32-ročného muža z Bratislavského kraja s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorý bol v USA. Od 7. do 23. júna navštívil New York, Boston, Los Angeles, New Yersey, San Francisco, Las Vegas, Chicago, Paríž a Viedeň. Muž mal teplotu 36,7 stupňa, kašeľ, nádchu, bolela ho hlava a cítil sa malátne. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava začal epidemiologické šetrenie. TASR informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Ide už o ôsmy prípad nakazenia sa novým vírusom chrípky na Slovensku. Predchádzajúci potvrdilo referenčné centrum vo štvrtok 25. júna. Infikovanou bola žena z Bratislavského kraja, ktorá sa vrátila zo Spojených štátov amerických. Prvý pacient, 37-ročný muž, sa novým vírusom chrípky nakazil pri návšteve USA a po návrate domov ho preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Nový vírus chrípky neskôr testy potvrdili aj u 35-ročnej ženy po jej prílete z USA. Štvrtá pacientka, 24-ročná letuška žijúca v Londýne, je od 19. júna hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici Trnava. Ďalšie dva prípady potvrdil Úrad verejného zdravotníctva SR v stredu 24. júna. Jedným z nakazených bola žena z Bratislavy a druhým steward z Komárna, ktorý však neuposlúchol svojho lekára a údajne na výzvu zamestnávateľa odletel do Veľkej Británie. ÚVZ SR v tejto súvislosti podal vo štvrtok na muža trestné oznámenie. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

25.6.2009

WHO: Vírus H1N1 je stabilizovaný a zatiaľ nezmutoval

Vírus H1N1 je stabilizovaný a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mohol skombinovať s vírusom vtáčej chrípky a inými chrípkovými vírusmi. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). "Vírus je stále veľmi stabilný. Ako však všetci vieme, chrípkový vírus je veľmi nepredvídateľný a má veľký potenciál na mutovanie," povedala generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová pred novinármi na tlačovom brífingu v Moskve. Ako ďalej konštatovala, vírusy je potrebné dôkladne monitorovať, aby sa zabránilo ich možnej mutácii. "Potrebovali by sme pozorovať, ako sa správajú na južnej pologuli, aby sme zistili, či by sa skombinoval H1N1 s vírusmi bežnej sezónnej chrípky. Zatiaľ sme nezaznamenali žiaden signál," povedala. "Dôležité je tiež, aby sme monitorovali H1N1 a H5N1, ktorý je endemický v niektorých krajinách v Ázii a na Blízkom východe," dodala Chanová. Podľa aktuálnych údajov WHO sa vírusom H1N1 doteraz nakazilo 52.160 ľudí na celom svete a podľahlo mu 231 pacientov.

Letušku s chrípkou typu A prepustia v piatok domov

Ak sa nevyskytnú mimoriadne problémy, prepustia z trnavskej nemocnice v piatok 26. júna 24-ročnú pacientku z Galanty infikovanú vírusom chrípky typu A (H1N1). Na infekčnej klinike hospitalizovali mladú ženu, ktorá pracuje ako letuška a žije v Londýne, v piatok 19. júna. TASR to potvrdila primárka kliniky Mária Soľavová. Ide o štvrtý potvrdený prípad chrípky typu A (H1N1) na Slovensku. Deň pred hospitalizáciou sa pacientka vrátila na Slovensko, neskôr sa u nej prejavili príznaky ochorenia vo forme zvýšenej teploty a respiračných problémov. V rámci výkonu svojho povolania navštívila v uplynulom týždni viac krajín. Od objavenia príznakov prišla do styku so štyrmi členmi svojej rodiny, ktorí podľa Soľavovej nemajú zatiaľ príznaky ochorenia.

24.6.2009

Srbsko: Potvrdili prvý prípad výskytu chrípky typu A - H1N1

Srbsko potvrdilo svoj prvý prípad výskytu chrípky typu A (H1N1). Informoval o tom dnes minister zdravotníctva Tomica Milosavljevič. Pacientom je muž vo veku 29 rokov a jeho stav je stabilizovaný. Do Srbska pricestoval z Argentíny cez Frankfurt a chorvátsky Záhreb. Nakazeného hospitalizovali na oddelení infekčných a tropických chorôb v Belehrade. Je v izolácii a liečia ho na vírusový zápal pľúc. Bol v kontakte s tromi ďalšími osobami, ktoré teraz lekári monitorujú.

ČR: Počet pacientov s chrípkou A sa zvýšil na deväť

Ďalšie dva prípady chrípky typu A zaznamenali v Českej republike. Počet pacientov, ktorí ochoreli na tzv. prasaciu chrípku, sa tak zvýšil na deväť. Novými pacientmi, u ktorých testy chrípku potvrdili, sú mladá žena, ktorá sa 17. júna vrátila do ČR z Kanady, a Američan, ktorý do Prahy priletel 21. júna. U ženy má chrípka ľahký priebeh a je v domácej karanténe, ale občana USA hospitalizovali na Infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Bulovka v Prahe. Jeho stav je podľa českého ministerstva zdravotníctva stabilizovaný. Hygienici v spolupráci s lekármi vyšetrujú aj desiatky osôb, ktoré prišli so ženou a občanom USA v ostatných dňoch do blízkeho kontaktu. V prípade ženy ide až o 31 osôb, v prípade Američana predstavuje okruh potenciálne nakazených 12 osôb.

Steward nakazený vírusom chrípky typu A (H1N1) odletel zo Slovenska

Ďalšie dva prípady nakazenia sa vírusom chrípky typu A (H1N1) u dvoch Slovákov potvrdil dnes na tlačovej konferencii hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Jedným z nakazených je žena z Bratislavy a druhým steward z Komárna, ktorý však neuposlúchol svojho lekára a údajne na výzvu zamestnávateľa odletel do Veľkej Británie. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR podľa Rovného s najväčšou pravdepodobnosťou podá na muža I. K. z Komárna trestné oznámenie. Za rozširovanie nákazlivej choroby mu v prípade dokázania viny hrozí až trojročné väzenie. Steward mal prvé príznaky nakazenia 18. júna, pričom sa liečil doma. Lekára navštívil až 23. júna a po zistení nákazy podpísal poučenie, podľa ktorého bol oboznámený okrem iného aj s tým, že má ostať v domácej izolácii. V noci z 23. na 24. júna však odletel zo Slovenska. Nakazený predtým ako zistil prvé príznaky precestoval niekoľko štátov - Írsko, Španielsko a Nemecko. V domácej ilozolácii sú momentálne osoby, s ktorými prišiel do kontaktu - matka, otec a brat, pričom sú podrobení lekárskemu dohľadu. Komárňan pracuje v britskej nízkonákladovej spoločnosti, ktorá nemá zastúpenie v SR. Podľa informácii hlavnej hygieničky ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Kataríny Chudíkovej nakazený muž po prílete do Veľkej Británie nastúpil na ďalší let.

Druhým prípadom je nakazená Bratislavčanka, ktorá sa vrátila z USA. Dnes ju hospitalizovali na klinike infektológie a jej stav je podľa primára Vladimíra Rolného uspokojivý. Prvý Slovák, 37-ročný muž, sa vírusom chrípky typu A (H1N1) nakazil pri návšteve Spojených štátov amerických a po návrate domov ho preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Nový vírus chrípky neskôr testy potvrdili aj u 35-ročnej ženy po jej prílete z USA, kde dlhodobo pracovala. Všetkých pacientov, ktorí boli z Bratislavského kraja, hospitalizovali v nemocnici na Kramároch, odkiaľ ich už prepustili. Štvrtá pacientka, 24-ročná letuška žijúca v Londýne, je od 19. júna hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici Trnava. V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo aj niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí. Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva (UVZ) majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS.

Kambodža potvrdila prvý prípad chrípky typu A na svojom území

Kambodža potvrdila dnes prvý prípad nákazy chrípkou typu A(H1N1). V spoločnom stanovisku o tom informovali ministerstvo zdravotníctva a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Nakazenou je 16-ročná Američanka, ktorá pricestovala do krajiny 19. júna so skupinou ďalších študentov. Deň po príchode sa u nej objavili príznaky a v pondelok vyhľadala lekársku pomoc. Výsledky testov v utorok potvrdili infekciu vírusom H1N1 a dievča je pod lekárskym dozorom. Ďalších členov študijnej skupiny lekári monitorujú. Kambodžský minister zdravotníctva Mam Bun Heng uviedol, že krajina je na prepuknutie vírusu dobre pripravená. "V súvislosti s celosvetovým šírením vírusu sme jeho výskyt v Kambodži očakávali," povedal. Podľa aktuálnych údajov WHO sa vírusom doteraz nakazilo 52.160 ľudí na celom svete a podľahlo mu 231 pacientov.

Indonézia: V Jakarte a na Bali zaznamenali prvé prípady výskytu chrípky typu A

Indonézke ministerstvo zdravotníctva potvrdilo dnes prvé dva prípady výskytu chrípky typu A(H1N1) na území tejto ázijskej krajiny. Lekári v Jakarte diagnostikovali vírus novej chrípky u indonézskeho pilota a na výletnom ostrove Bali zaregistrovali výskyt chrípky typu A(H1N1) u cudzinky, ktorej štátnu príslušnosť regionálne úrady neuviedli. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doposiaľ zaznamenala vo svete vyše 52.000 laboratórne potvrdených prípadov tzv. prasacej chrípky, vrátane najmenej 237 obetí. V prvej polovici júna sa WHO v súvislosti so šírením chrípkového vírusu A(H1N1) rozhodla vyhlásiť najvyšší šiesty stupeň pandemickej pripravenosti po mimoriadnom zasadnutí, na ktorom jej experti hovorili o náraste počtu nakazených v USA, Európe, Austrálii, Južnej Amerike a iných regiónoch. Dlho očakávané rozhodnutie bolo vedeckým potvrdením, že nový vírus chrípky typu A sa rýchlo šíri po svete. Po vyhlásení šiestej fázy pandemickej pripravenosti mali farmaceutické spoločnosti a vlády jednotlivých krajín čo najskôr pristúpiť k urýchleniu výroby vakcín a posilneniu preventívnych opatrení.

Argentína: Prasacej chrípke podľahlo 17 ľudí, najviac v Južnej Amerike

V Argentíne už celkovo zomrelo na chrípku typu A (H1N1) 17 ľudí, čo je najvyšší počet spomedzi krajín Južnej Ameriky. Informovalo o tom v utorok argentínske ministerstvo zdravotníctva. Všetkých 17 obetí bolo z metropoly Buenos Aires alebo jej predmestí. Argentína celkovo eviduje už 1294 nakazených osôb. Úrady v Buenos Aires nariadili verejným nemocniciam, aby v priebehu juhoamerickej zimy odložili neurgentné operačné zákroky. Opatrenie má pomôcť uvoľniť nemocničné lôžka pre pacientov postihnutých respiračnými chorobami. Lekárov v hlavnom meste Argentíny však viac ako vírus H1N1 v súčasnosti trápi množstvo ľudí chorých na zápal priedušiek a bežnú sezónnu chrípku. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dosiaľ zaznamenala vo svete vyše 52.000 laboratórne potvrdených prípadov tzv. prasacej chrípky, vrátane 231 obetí.

23.6.2009

Prvý prípad novej chrípky v Lotyšsku, prvá obeť v Hondurase

Prvý prípad chrípky typu A (H1N1) potvrdili dnes v Lotyšsku. Informovali o tom tamojšie zdravotnícke zdroje. Pacientkou je žena, ktorá sa do pobaltskej republiky vrátila z návštevy USA a Kanady cez nemecký Berlín. Príznaky ochorenia sa u nej prejavili už počas letu, krátko po prílete ju hospitalizovali v zdravotníckom zariadení pre infekčné ochorenia, kde je odvtedy v starostlivosti zdravotníkov. Prítomnosť nového chrípkového vírusu zaznamenali v Lotyšsku ako v druhej z pobaltských republík po Estónsku.

---

Počet prípadov novej chrípky sa v Rumunsku zvýšil medzičasom na devätnásť. Posledným infikovaným je dieťa, ktoré pricestovalo do balkánskej krajiny z Kanady 19. júna. Informáciu zverejnilo dnes v Bukurešti tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Zdravotný stav chorého dieťaťa, ktoré je hospitalizované, je dobrý. Všetky ochorenia na nový druh chrípky mali v Rumunsku doteraz miernejší charakter, choroba si nevyžiadala obete na životoch.

---

V juhoamerickom Čile sa počet smrteľných prípadov novej chrípky zvýšil medzičasom na šesť, počas víkendu zomrela 45-ročná žena, u ktorej došlo pri ochorení ku komplikáciám.

---

O prvej obeti informovali aj zdravotnícke zdroje v hlavnom meste stredoamerického Hondurasu Tegucigalpe. Tam si ochorenie vyžiadalo život mladej, 23-ročnej pacientky, ktorá trpela na astmu a nachádzala sa v šiestom mesiace tehotenstva. Aj jej manžel je jedným z takmer 120 infikovaných v krajine.

Chrípka: Austrália má druhé úmrtie, na Filipínach zrušili zasadnutie parlamentu

Zomrel druhý Austrálčan, 35-ročný muž zo štátu Viktória, u ktorého sa potvrdila chrípka typu A (H1N1). Podľa dnešného vyjadrenia vlády však nič nedokazuje, že by sa epidemická situácia v krajine zhoršovala. Ministerka zdravotníctva Nicola Roxonová informovala, že muž, ktorý podľahol vírusu chrípky, mal iné zdravotné problémy. "Je to pripomienka, že chrípka môže mať u niektorých ľudí vážny dopad," uviedla. Minulý týždeň zomrel v Austrálii na nový druh chrípky 26-ročný muž. Na Filipínach dnes v Snemovni reprezentantov vyhlásili päťdňové parlamentné prázdniny po správe, že prvá obeť chrípky typu A, 49-ročná žena, ktorá zomrela v piatok, v parlamente pracovala. Druhý zamestnanec parlamentu, muž, sa z chrípky zotavuje. Celú budovu počas voľna vydezinfikujú.

Tunisko: V krajine zaznamenali prvé dva prípady chrípky typu A (H1N1)

V Tunisku zaznamenali prvé dva prípady výskytu chrípky typu A (H1N1). Oznámila to v pondelok štátna tlačová agentúra TAP. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že dve osoby, ktoré boli predtým v zahraničí, sú pod dozorom lekárov, pričom ich stav nie je vážny. Zdravotnícke úrady monitorujú aj zdravotný stav príbuzných oboch chorých. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dosiaľ zaznamenala vo svete vyše 52.000 laboratórne potvrdených prípadov tzv. prasacej chrípky, vrátane 231 obetí.

22.6.2009

WHO oznámila 7873 nových prípadov novej chrípky na celom svete

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila 7873 nových prípadov chrípky typu A - H1N1 na celom svete, vrátane 51 úmrtí. Vysoký nárast od poslednej správy z 19. júla je výsledkom nových prípadov najmä v Severnej a Južnej Amerike, prevažne v USA. Takmer všetky prípady úmrtia hlásili zo Severnej Ameriky. WHO zaznamenala dovedna 52.160 laboratórne potvrdených prípadov nákazy vírusom H1N1, vrátane 231 obetí. Najmä v oblastiach výrazne postihnutých novou chrípkou zdravotníci prestali počítať každý jeden prípad s miernymi prejavmi nákazy.

WHO: Vírusom H1N1 sa nakazilo už 44.287 ľudí, z nich 180 zomrelo

Vírusom chrípky typu A(H1N1) sa doposiaľ nakazilo 44.287 ľudí, pričom počet obetí je 180. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Troch ľudí v susednom Poľsku testovali dnes pozitívne na prítomnosť vírusu takzvanej prasacej chrípky. Počet nakazených stúpol v krajine na 13 osôb. Vírus diagnostikovali u 33-ročnej ženy a jej trojročného syna, ktorí sa vrátili 14. júna z Bostonu. Chlapec nakazil ďalšie 18-mesačné dieťa a celá jeho rodina je pod lekárskym dozorom. V Paríži zatvorili dnes pre podozrenie na prasaciu chrípku základnú školu po tom, ako sa potvrdila prítomnosť vírusu u siedmich detí. Nakazení školáci boli vo veku 10 a 11 rokov a chodia do tej istej triedy, ktorá sa nedávno vrátila z výletu z Británie. Cyperské ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že dvaja britskí turisti vo veku 18 rokov sú tretím a štvrtým prípadom nákazy vírusom H1N1 na ostrove v Stredozemnom mori. V Manile zomrel dnes 49-ročný Filipínčan po tom, ako sa nakazil prasacou chrípkou. Ide o prvý prípad úmrtia na novú chrípku v Ázii. Úrady na juhu Číny zatvorili dnes základnú školu po tom, ako sa 30 študentov nakazilo vírusom novej chrípky.

V Iráne zaznamenali prvý prípad výskytu chrípky typu A (H1N1)

V Iráne zaznamenali prvý prípad výskytu chrípky typu A (H1N1). Ide o 16-ročného Iránca žijúceho v USA. Oznámila to dnes tlačová agentúra IRNA. "Túto osobu testovali po vstupe do krajiny po príznakoch infekcie dýchacieho ústrojenstva a testy potvrdili prítomnosť chrípky," uviedla IRNA s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva. Mladík sa po liečbe zotavuje a jeho stav je uspokojivý, informovali lekári. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vyhlásila chrípku typu A (H1N1) za pandémiu. Po prvý raz po 41 rokoch sa tak vo svete vyskytla globálna chrípková epidémia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: