Dobrovoľní zdravotníci z Bratislavy vybojovali postup na medzinárodnú súťaž v poskytovaní prvej pomoci FACE

Na medzinárodnej súťaži v poskytovaní prvej pomoci FACE 2010 bude Slovensko reprezentovať tím Územného spolku Slovenského Červeného kríža (ÚS SČK) z Bratislavy.

Koordinátorka prvej pomoci SČK Michaela Rublíková dnes informovala TASR, že družstvo si postup vybojovalo víťazstvom na 17. ročníku Memoriálu MUDr. Vladimíra Harineka, ktorý sa konal v sobotu (27.6.) vo Svidníku. Na celoslovenskej súťaži sa zúčastnilo 102 dobrovoľných zdravotníkov z celého Slovenska. Druhé miesto získali zástupcovia ÚS SČK Košice - mesto a tretiu priečku obsadilo družstvo územného spolku z Banskej Bystrice.

Organizátori pre nich pripravili sedem súťažných stanovíšť, kde museli predviesť svoju zručnosť a vedomosti pri ošetrovaní figurantov. Správnosť ich postupu hodnotilo 34 rozhodcov. Podujatie bolo atraktívne aj pre divákov, nakoľko simulované zranenia vytvárali maskéri. Šesťčlenné družstvá si zmerali sily v poskytovaní prvej pomoci pri 21 poraneniach. Ošetrovali zranenia brucha pri výbuchu plynu, uštipnutie hadom, výron členka, intoxikáciu chemickým postrekom či poranenie oka. Niektoré zásahy museli odkomunikovať a vyriešiť v angličtine. Podľa pravidiel hry, členmi družstiev nemohli byť profesionálni záchranári, zdravotné sestry, lekári a študenti 5. a 6. ročníka medicíny.

Slovenský Červený kríž pomenoval celoslovenskú súťaž dobrovoľných zdravotníkov v poskytovaní prvej pomoci na počesť lekára Vladimíra Harineka, ktorý predčasne tragicky zahynul v troskách lietadla leteckej záchrannej služby. Počas života presadzoval poskytovanie účinnej laickej prvej pomoci pri nešťastiach, úrazoch a náhlych vážnych ochoreniach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: