Celulitída súvisí so životným štýlom, nie s nadváhou

Celulitída nesúvisí s nadváhou, ale je výsledkom životného štýlu. Trpia ňou rovnako štíhle, ako aj ženy s nadváhou. Pre TASR to konštatovala odborníčka na kozmetiku a poradkyňa v oblasti plastickej chirurgie Katarína Babulíková.

"Vznik celulitídy sa spája s ukladaním tuku v podkoží a hromadením odpadových látok v tkanivách. Vzniknuté hrbole a nerovnosti pokožky nie sú len výsledkom ukladania prebytočného tuku, ale aj dôsledkom zmien v podkožnom tkanive," vysvetlila s tým, že neforemné hrudky tlačia na pokožku, pričom dochádza k stlačovaniu vlásočníc a k zhoršovaniu prekrvenia a v dôsledku nedostatku živín sa podkožné väzivo postupne narušuje. Zhoršené prekrvenie bráni zásobovaniu buniek dôležitými výživnými látkami a následne spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. "Zdržiavanie splodín metabolizmu v tukových bunkách má za následok zväčšovanie ich objemu, čo sa napokon prejaví na povrchu kože," dodala.

Laický názov "pomarančová koža" podľa Babulíkovej dosť presne definuje vzhľad povrchu kože postihnutého človeka – ide o neestetické krátery a hrboľčeky pripomínajúce kôru pomaranča. "Na rozdiel od obezity sa však celulitída obmedzuje len na určité časti tela, zväčša stehná a oblasť zadku brucha a bokov," dodala.

Celulitída sa dá aj laicky diagnostikovať pomocou pinch testu, teda kompresívneho alebo štípacieho testu. "Ak sa pri stlačení dlaní smerom k sebe na častiach kože objavia znaky pomarančovej kože, ide o 1. stupeň. Ak sú hrbolky viditeľné už bez tohto testu, ide o 2. stupeň, tzv. manekýnske štádium. "Prejavuje sa malými nerovnosťami a je zjavné pri napnutí svalov alebo sedení na tvrdej podložke najskôr na vonkajšej strane stehna," spresnila. Ak sa nerovnosti na pokožke objavujú bez ohľadu na polohu, v ktorej sa človek nachádza, ide o 3. štádium choroby, typické tzv. jazdeckými nohavicami. Posledné 4. štádium je charakterizované veľkými nerovnosťami pokožky a trvalým poškodením.

Pri predchádzaní vzniku celulitídy je podľa beauty poradkyne dôležité vyvážené stravovanie, s obmedzením jedál s vysokým obsahom tuku a dostatok pohybu, ktorý podporuje odbúravanie splodín metabolizmu z postihnutých častí. Športovanie okrem úbytku telesného tuku spôsobuje podľa nej aj spevňovanie a prekrvenie tkaniva a podporuje jeho lepšie zásobovanie živinami a odplavovanie usadených toxínov. Vhodný je aj pravidelný strečing a kalanetika. Po cvičení Babulíková odporúča najskôr automasáž s tvrdšou hubkou, ktorá zlepšuje cirkuláciu lymfy s následným použitím striedavej sprchy.

Veľa žien postihnutých rôznymi stupňami celulitídy vyhľadáva služby kozmetických salónov a beauty zariadení. "Už pri prvej návšteve je pri riešení stavu potrebné diagnostikovať o aký stav ide, či ide o nahromadenie vody alebo tukov," vysvetlila. K liečbe celulitídy treba podľa odborníčky pristupovať komplexne a trpezlivo. Ide o radikálne zníženie množstva tukov, cukrov a rôznych druhov toxínov nielen v strave, ale aj napr. obmedzenie fajčenia, konzumácie alkoholu. "Potrebné je aj cvičeniami rozprúdiť lymfu v lymfatickom systéme. Preto k liečbe patrí aj dostatočný prísun tekutín, cca 2,5-3 litre denne," spresnila.

Rýchle riešenia pri celulitíde sa podľa Babulíkovej nájdu, ale nie sú trvalé. Pri prvom a druhom stupni postihnutia je okrem cvičenia, vyváženej stravy účinná lymfodrenáž, používanie krémov, masáže a používanie striedavej sprchy; vo vyšších štádiách sa môže použiť aj mezoterapia, čo je nechirurgické kozmetické ošetrenie, pri ktorom sa využíva viacnásobné vstrekovanie farmaceutických a homeopatických prípravkov a rastlinných výťažkov, vitamínov a ďalších prísad do podkožia. Končeným štádiom boja s celulitídou na pôde kozmetických služieb je využívanie liposukcie. Invazívnou formou procedúry sa pomocou liposukčných kanýl a odsávačky odsáva tuk, pri neinvazívnej forme ide o prístroje pracujúce na princípe ultrazvukovej a rádiofrekvenčnej energie.Pri voľbe liposukcie ako konečného riešenia Babulíková zdôrazňuje, že jej realizácia nie je vhodná v lete a dôležitý je aj výber kvalitného operatéra a zváženie, či by sa zjemnenie problémových partií tela pri vyvinutí vyššieho úsilia naozaj nedalo dosiahnuť cvičením a zmenou životosprávy. "Nesprávna liposukcia môže viesť k mokvaniam raniek po vpichoch a hromadeniu tuku na iných miestach, čím sa nerovnosti vzhľadu pokožky prehlbujú," upozornila. Zároveň liposukciu neodporučila ako riešenie obezity a celulitídy, ale na korekciu a formovanie problémových partií tela, na ktoré doteraz nič iné nezabralo," uzavrela.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: