Kampaň Rakovina prsníka sa dá odhaliť a liečiť skôr, ako si ju nahmatáte, s podtitulom „Nečakajte, navštívte svojho gynekológa čo najskôr“

Prevencia, prevencia, prevencia. To boli slová, ktoré adresoval minister zdravotníctva Richard Raši slovenským ženám začiatkom júna pri spustení celoslovenskej kampane zameranej na preventívne prehliadky u gynekológov. Cieľom bolo povzbudiť ženy, aby využívali možnosť pravidelných odborných kontrol prsníkov. Podčiarkol, že kampaň podporuje z dôvodu nárastu počtu ochorení na rakovinu prsníka. Veľký význam kladie práve na odborné vyšetrenie, keďže samovyšetrenie prsníkov si dokážu správne urobiť iba 2 až 3 percentá žien.

Do utorka je stále pripravených až 600 gynekologických ambulancií z celého Slovenska (ich zoznam nájdete na webových stránkach www.vedietviac.sk a www.tvojanovanadej.sk) na vašu návštevu. Každý gynekológ má v ambulancii model prsníka, na ktorom vám názorne vysvetlí samovyšetrenie prsníkov a ukáže najčastejšie miesta, na ktorých rakovina prsníka vzniká. „Spoločnosť Roche Slovensko, ktorá je iniciátorom a hlavným partnerom kampane, sa rozhodla spojiť všetky inštitúcie, ktoré by mohli svojimi aktivitami pomôcť a vytvoriť túto kampaň vyzývajúcu všetky ženy, ktoré v predošlom období neabsolvovali preventívnu gynekologickú prehliadku a mamografické vyšetrenie prsníkov, aby to urobili čo najskôr. Do kampane sa zapojili: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Svetová zdravotnícka organizácia na Slovensku, Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť, Slovenská onkologická spoločnosť, združenie HER klub a všetky zdravotné poisťovne na Slovensku,“ upresnila Erika Zimanová z agentúry Accelerate. Podčiarkla, že kampaň si stanovila za cieľ vyzdvihnúť význam preventívnych gynekologických prehliadok, ktoré môžu odhaliť nádor skôr, ako sa ochorenie rozvinie, čím sa významne zvyšuje šanca na úspešnú liečbu a priaznivú prognózu do budúcnosti.

Rakovina prsníka je u žien najčastejším onkologickým ochorením. Ročne je na Slovensku diagnostikovaných viac ako 2000 nových prípadov v rôznych štádiách, z toho 750 až 800 žien zomiera. „O to je to smutnejšie, že ide o ochorenie, ktoré sa dá odhaliť už v počiatočnom štádiu. Vtedy má šancu na vyliečenie až 90 percent pacientiek. Pri diagnostikovaní v pokročilejších štádiách priamo úmerne klesá nádej na úspešnú liečbu. Neúprosné štatistiky hovoria, že v štvrtom štádiu má šancu na dlhodobé prežívanie už len 10 % pacientiek. Napriek tomu, že počet nových prípadov stúpa, počet úmrtí vďaka čoraz kvalitnejšej liečbe klesá. Ešte výraznejšie môže klesnúť v prípade, že ženy budú chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky,“ podčiarkol prof. MUDr. Ján Danko, PhD., prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. V neprospech žien hovorí aj nízke percento využitia bezplatnej preventívnej prehliadky u gynekológa. Žiaľ, iba 17 percent žien sa môže hrdiť pravidelnými ročnými odbornými vyšetreniami, ktoré zahŕňajú aj vyšetrenie prsníkov. Zvyšok – až 83 percent žien – necháva svoje zdravie v rukách osudu. Vystavuje sa riziku, že ochorenie nebude včas diagnostikované a liečené. Ak si hrčku na prsníku nahmatá už žena sama, môže to znamenať príznak rozvinutého ochorenia, kedy šanca na vyliečenie je otázna.

Schematický rez prsníkom

 Schematický rez prsníkom

1. Medzirebrové svaly a rebrá
2. Pektorálne svaly
3. Lalôčiky prsníkovej žľazy
4. Bradavka
5. Prsníkový dvorec
6. Mliekovod
7. Tukové tkanivo
8. Koža

Stavba prsníka

Stavba prsníka

  1. Lymfatické cesty – tkanivo prsníkov je popretkávané lymfatickými cievami a uzlinami, ktoré siahajú najmä do oblasti podpazušia a čiastočne aj ku kľúčnej a hrudnej kosti.
  2. Krvné cievy - jemná sieť tvorená artériami, zásobuje tkanivo kyslíkom a živinami. Žily odvádzajú produkty metabolizmu krvou.
  3. Mliečna žľaza – tkanivo žľazy sa skladá z 15 až 20 žľazových lalokov, ktoré sú od seba oddelené voľným väzivovým tkanivom. Laloky sa skladajú z menších lalôčikov, tie zase z mliečnych alveol. Tvorí sa v nich materské mlieko.
  4. Prsná bradavka – sem ústia mliečne vývody, sú prepletené citlivými nervovými zakončeniami.
  5. Mliečne vývody - každý žľazový lalok je spojený cez mliekovod s prsnou bradavkou. Žľazové tkanivo s mliekovodmi je okolo bradavky kruhovito usporiadané.
  6. Tukové tkanivo – prsníková žľaza je uložená v tukovom vankúši, ktorý spolu s väzivovým tkanivom určuje veľkosť a tvar poprsia. 

K zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu treba vedieť, že podľa zákona č. 661/2007 Z.z. má žena nárok na gynekologickú preventívnu prehliadku od 18 roku alebo od prvého tehotenstva raz ročne. Raz za dva roky na ultrazvukové vyšetrenie majú nárok ženy od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva. Vo veku 40 až 69 rokov má žena nárok raz za dva roky na bezplatné mamografické vyšetrenie. V prípade, že odborný lekár na základe klinického vyšetrenia zhodnotí potrebu skoršieho doplňujúceho diagnostického vyšetrenia, podstupuje ho pacientka podľa jeho pokynov. Či už v rámci kampane, alebo po jej skončení, by žiadna žena nemala váhať a mala by preventívne navštíviť svojho gynekológa čo najskôr. Aj keď slová rakovina prsníka znejú priam desivo, ochorenie sa dá odhaliť a úspešne liečiť skôr, ako si žena nahmatá hrčku. V prípade potreby sú k dispozícii webové stránky www.tvojanovanadej.sk a www.vedietviac.sk a bezplatné infolinky 0800/500 944, 0800/800 701, kde získate všetky potrebné informácie o príznakoch, samotnom ochorení a liečbe rakoviny prsníka.

Foto z archívu agentúry Accelerate

Autor článku: Viola Tóthová

Dátum zverejnenia: