Rusko: Prezident Medvedev presviedča občanov, aby povedali nie vodke

Ruský prezident Dmitrij Medvedev povedal dnes Rusom, že musia bojovať proti alkoholizmu. "Pijeme viac než v 90. rokoch, hoci vtedy boli ťažké časy," citovala tlačová agentúra ITAR-TASS Medvedevovu výzvu.

Ministerke zdravotníctva Tatiane Golikovovej prezident nariadil vyvinúť protialkoholickú stratégiu. "Musíme pripraviť zodpovedajúci program a prijať vhodné opatrenia," povedal Medvedev. Ochorenia súvisiace s alkoholom sú podľa štúdie uverejnenej minulý týždeň v odbornom medicínskom časopise Lancet zodpovedné približne za polovicu úmrtí Rusov vo veku 15-54 rokov. Vodka zostáva v centre ruskej kultúry aj napriek snahám predchádzajúcich lídrov skoncovať s "chlapskou" pijanskou kultúrou.

Protialkoholická kampaň z roku 1986 pod vedením sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova viedla k rozmachu nelegálnej výroby nekvalitného alkoholu a Rusi sa naučili piť parfumy a ďalšie domáce liehoviny s obsahom alkoholu. Ruských lídrov však znepokojuje pokles ruskej populácie. Podľa správy OSN z apríla 2009 viedlo nevhodné stravovanie, fajčenie a intenzívne pitie k vyššiemu počtu srdcových chorôb a spolu s emigráciou a násilnými úmrtiami by počet Rusov mohol do roku 2025 klesnúť na 131 z dnešných 142 miliónov. Vláda sa zároveň pokúša odradiť Rusov od hazardných hier. Od dnes budú všetky herne a kasína zatvorené a hazard bude povolený iba v zónach v štýle Las Vegas v štyroch zriedkavo navštevovaných regiónoch krajiny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: