Kúpanie v bazénoch môže ženám spôsobiť nepríjemné problémy

Kúpanie v bazénoch môže ženám spôsobiť nepríjemné problémy
Zdroj: bigstockphoto.com

Z návštevy kúpalísk a rôznych bazénov si mnohé ženy najmä počas letných mesiacov prinesú nepríjemný suvenír v podobe vaginálnej mykózy. Chlórová voda je však len jeden z rizikových faktorov tohto ochorenia. Patrí k nim aj antibiotická liečba, tehotenstvo, aktívny sexuálny život, nadmerný príjem cukrov, obezita, diabetes melitus, nosenie priliehavej tesnej bielizne a bielizne zo syntetických materiálov či dlhodobý pobyt v mokrých plavkách.

"Mnohé pacientky chodia do ambulancie s pocitom hanby," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii gynekologička Petra Oťapková. Ako však dodala, tá nie je na mieste, pretože až tri štvrtiny žien prekonajú aspoň raz za život toto ochorenie, polovica podlieha recidíve ochorenia. Vaginálnu mykózu spôsobuje kvasinka Candida, ktorá sa v tele vyskytuje v dvoch formách - kvasinkovej a plesňovej. "Čaká na svoju príležitosť, kedy môže vytvárať hýfy (vláknité výbežky) a spôsobiť problém," vysvetlila gynekologička. Jej rozmnoženiu zabraňuje predovšetkým prirodzená pošvová flóra, najmä prítomnosť Lactobacilla. Ochorenie vzniká, ak je pošvový ekosystém narušený. Je sprevádzané pálením, svrbením, bielym hrudkovitým výtokom a bolesťou pri pohlavnom styku.

Mnohé ženy namiesto skorej návštevy lekára skúšajú "babské" recepty. Tie gynekologička striktne odmieta. Upozornila najmä na rôzne alkoholové výplachy, výplachy morskou vodou či olejmi. Chladivé obklady či sedacie bylinkové kúpele zase prinášajú úľavu iba na krátku dobu. Najdôležitejšia je preto skorá návšteva gynekológa, pričom pri potvrdenom výskyte mykózy by mal byť preliečený aj partner pacientky. "V prípade, že nie je liečený, to najväčšie riziko je riziko recidívy ochorenia. Pri sexuálnom kontakte dochádza k opakovanej infekcii, samozrejme záleží od imunitného systému partnerky," uviedla pre TASR Oťapková.

Ochorenie netreba podceňovať ani v tehotenstve. Negatívny dopad na plod známy nie je, ale u tehotných žien hrozí riziko pôrodných poranení, prípadne predčasného pôrodu. "Ak infekcia postihne krčok maternice, dochádza k predčasnému otváraniu pôrodných ciest," skonštatovala gynekologička. Klinické príznaky ochorenia sú zvyčajne natoľko jednoznačné, že na jeho diagnostiku postačuje gynekologické vyšetrenie. Výskyt ochorenia však môžu potvrdiť aj kultivačné testy u pacientky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: