Dve tretiny dospelých Američanov sú príliš tuční

Miera obezity v Spojených štátoch amerických v posledných rokoch rástla a dospelí v 23 štátoch sú tučnejší, než boli pred rokom, informovali dnes dve zdravotnícke organizácie. Dve tretiny dospelých Američanov trpia buď obezitou alebo nadváhou, a skupiny varovali, že americká epidémia obezity by mohla zmariť snahy zákonodarcov o reformu systému zdravotníctva. "Naše náklady na zdravotníctvo rastú zároveň s obvodmi našich pásov," vyhlásil Jeff Levi, riaditeľ organizácie Trust for America's health, ktorá spolu s nadáciou Roberta Wooda Johnsona správu o obezite Američanov vydala.

Správa vyzýva na vypracovanie národnej stratégie boja proti obezite, ktorá spôsobuje srdcovocievne ochorenia, cukrovku a rakovinu. Výročné hodnotenie miery obezity v amerických štátoch odhalilo, že štátom s najtučnejším obyvateľstvom zostáva Mississippi, kde je za obéznych považovaná takmer tretina obyvateľov. Štát si toto prvenstvo udržal už piaty rok. V troch ďalších amerických štátoch - Západnej Virgínii, Alabame a Tennessee, prekračuje miera obezity podľa správy 30 percent populácie. Úroveň obezity u amerických detí je stabilná, stále však alarmujúco vysoká, pričom v 30 štátoch dosahuje množstvo obéznych detí alebo detí s nadváhou 30 percent. Obezita detí a dospelých je vážnym problémom nielen v USA, ale aj v mnohých ďalších krajinách sveta.

U obéznych detí sa častejšie vyskytujú rizikové faktory spojené so srdcovocievnymi chorobami, ako vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol, ako aj cukrovka typu 2 a majú zvýšené riziko astmy. Zároveň sa u nich zvyšuje pravdepodobnosť obezity aj v dospelosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: