Konzumácia potravín v lete si vyžaduje zvýšenú opatrnosť

Konzumácia potravín v lete si vyžaduje zvýšenú opatrnosť
Zdroj: bigstockphoto.com

Letné mesiace okrem príjemných dovolenkových dní prinášajú so sebou aj zvýšené riziko výskytu črevných ochorení. Aby sa dovolenka neskončila niekoľkodňovým ležaním v posteli, treba dodržiavať zopár jednoduchých pravidiel.

Po príchode do dovolenkovej destinácie sa odporúča na niekoľko dní zriecť surovej zeleniny a ovocia, kým si organizmus nezvykne na zmenu prostredia. Za samozrejmosť sa považuje dôkladné umytie zeleniny a ovocia vodou. Pri pochybnostiach o kvalite vody z vodovodu sa odporúča umyť ich balenou vodou. Podľa zástupkyne hlavného hygienika SR Ivety Truskovej je rovnako dôležité nekonzumovať ľad z miestnej vody, pretože sa v nej môžu nachádzať pôvodcovia rôznych črevných infekcií. Podľa Truskovej sa počas letnej dovolenky v zahraničných destináciách treba vyhýbať aj rôznym exotickým pokrmom, ktoré sú veľmi odlišné od bežnej stravy. Neodporúča tiež jedlá z miestnych tržníc, na ktorých sa možno často stretnúť s nedostatočnou hygienou. Ak si dovolenkujúci pripravuje stravu sám, mal by tiež dodržiavať hygienické zásady. Potraviny treba chrániť pred kontamináciou. Medzi rizikové a rýchlokaziace sa patria najmä hotové pokrmy, živočíšne potraviny, rôzne lahôdkové výrobky, omáčky, dressingy či v lete veľmi obľúbená porciovaná zmrzlina.

Ak zmrzlina obsahuje kúsky ľadu alebo je nedostatočne premiešaná, odporúča sa nekonzumovať ju. Lahôdkové výrobky treba skonzumovať do 24 až 48 hodín. Doma vyrobené dressingy či omáčky môžu byť pri opakovanej manipulácii pôvodcom črevných infekcií. Správna tepelná úprava pokrmov či dodržiavanie chladiaceho reťazca by mali byť samozrejmosťou. Trusková odporúča jedlo upravovať desať minút pri teplote 70 stupňov Celzia v každej jeho časti, najmä však v jeho strede. Pokrmy by sa podľa jej slov nikdy nemali pripravovať s veľkým časovým odstupom, teda už niekoľko hodín vopred pred konzumáciou. Tepelne spracovaný pokrm možno skladovať v chlade dva až tri dni. Po uplynutí tejto doby sa už jeho konzumácia neodporúča.

Aj obľúbené letné grilovanie má vlastné zásady prípravy pokrmov. "Teplota pri grilovaní by nikdy nemala presiahnuť hranicu 180 stupňov Celzia. Hrozí tak nebezpečenstvo vzniku karcinogénnych látok," doplnila Trusková. Za ideálne sa považuje grilovať pri miernej teplote dlhší čas. V prípade, že z mäsa stále vyteká ružová šťava, nie je ešte dostatočne tepelne spracované. V lete viac ako v ktoromkoľvek inom ročnom období sa kladie dôraz na dodržiavanie pitného režimu. Nápoje by však nikdy nemali byť príliš studené, pretože hrozí prehriatie organizmu. Ich optimálna teplota sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 12 stupňov Celzia. Odborníci uprednostňujú pitie nesladených nápojov, čajov či zriedených ovocných štiav.

V priemere by mal človek počas dňa vypiť dva až 2 a pol litra tekutín, respektíve šesť až osem pohárov. Množstvo však záleží od viacerých faktorov, napríklad od telesnej predispozície človeka či vykonanej fyzickej aktivity. Odporúča sa obmedziť konzumáciu čiernej kávy, pretože môže dôjsť k odvodneniu organizmu. Ak sa jej človek nedokáže vzdať, odporúča sa zvýšiť príjem nealkoholických nápojov. Rovnako ako v prípade kávy, treba postupovať aj pri konzumácii alkoholu. Trusková v letných mesiacoch odporúča príjem energeticky ľahšej potravy, ktorá je zároveň vyvážená a pestrá.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: