Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 29. júna - 4. júla

4.7.2009

ČR: Prasaciu chrípku potvrdili už u 17 pacientov

Počet pacientov, u ktorých bola doteraz v Česku potvrdená chrípka typu A(H1N1), sa zvýšil už na sedemnásť. České ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo, že na základe hlásenia Národného referenčného laboratória sú v krajine dva nové prípady. Obaja noví pacienti sú muži. Priebeh ochorenia je u nich ľahký, ale sú hospitalizovaní na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Bulovka v Prahe. V prvom prípade ide o Američana, ktorý do ČR priletel 26. júna spolu so svojou priateľkou. U tejto ženy sa tzv. prasacia chrípka potvrdila už 1. júla. V druhom novom prípade ide o českého občana z Prahy, ktorý do ČR priletel 1. júla z Thajska.

3.7.2009

Rumunsko: V meste Iasi hospitalizovali s novou chrípkou osem britských študentov

Osem britských stredoškolákov hospitalizovali pred niekoľkými dňami na severovýchode Rumunska s chrípkou typu A(H1N1). S odvolaním sa na bukureštské diplomatické zdroje to dnes oznámila agentúra Associated Press. Skupina britských tínedžerov vo veku od 16 do 18 rokov pricestovala do Rumunska spolu s troma pedagógmi 25. júna v rámci každoročného výmenného programu. V meste Iasi pracovali Briti s telesne postihnutými deťmi. V priebehu tohto týždňa odcestovalo do Iasi viacero pracovníkov britského veľvyslanectva v Bukurešti, aby sa na mieste informovali o zdravotnom stave študentov, ktorí mali z Rumunska odcestovať dnes. Zatiaľ nie je známe, či zdraví členovia britskej misie odletia domov krajiny podľa pôvodného plánu. V Rumunsku zaregistrovali doposiaľ 36 prípadov ochorenia na novú chrípku typu A H1N1).

Hongkong: Zaregistrovali prvý prípad mutácie chrípky, odolnej proti Tamiflu

V Hongkongu zaregistrovali prvý prípad genetickej mutácie novej chrípky typu A(H1N1), ktorá vykazuje odolnosť proti protivírusovému lieku Tamiflu. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotníctva tejto bývalej britskej kolónie, ktorá je od roku 1997 súčasťou Číny. Prvé prípady mutácie novej chrípky, odolnej proti lieku Tamiflu, v uplynulých dňoch hlásili z Dánska a Japonska. V Hongkongu izolovali vírus zo vzorky odobratej 16-ročnému dievčaťu, ktoré 11. júna pricestovalo zo západoamerického San Francisca. Svetová zdravotnícka organizácia 11. júna vyhlásila vypuknutie pandémie. Okolo 80.000 ľudí je nakazených novou chrípkou typu A, ktorú spôsobuje vírus H1N1. Jediná dostupná vakcína, slúžiaca ako prevencia proti ochoreniu na takzvanú prasaciu chrípku, je liek Tamiflu, pôvodne vyvinutý proti vtáčej chrípke, pripomína agentúra Reuters.

Británia: Na následky novej chrípky zomrela štvrtá osoba

Na štyri sa zvýšil počet obetí novej chrípky typu A(H1N1) vo Veľkej Británii. Vyplýva to z dnešnej informácie hovorcu Národnej zdravotníckej služby. Ide o vôbec prvý smrteľný prípad v Londýne. Oficiálne miesta však nepotvrdili informácie BBC, podľa ktorých zomrel na následky ochorenia 19-ročný mladík, trpiaci aj inými zdravotnými ťažkosťami. "Mohli by sme mať denne 100.000 prípadov koncom augusta, avšak podotýkam, že je to len predpoklad," uviedol minister zdravotníctva Andy Burnham. Zároveň dodal, že počet nakazených sa každý týždeň zdvojnásobuje. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 11. júna vyhlásila vypuknutie pandémie. Okolo 80.000 ľudí je nakazených novou chrípkou. Väčšina z nich však má len mierne príznaky. Koncom augusta by mali do Británie prísť prvé vakcíny. Koncom roka bude dostupných 60 miliónov dávok, čo je dostatočné množstvo pre 30 miliónov ľudí, predstavujúcich viac ako polovicu celkovej populácie krajiny. V Británii je potvrdených viac ako 7400 prípadov infikovania vírusom A(H1N1).

Austrália: Chrípkou typu A sa nakazili väzni v dvoch zariadeniach

Väčšina zo 70 väzňov v zariadení na severe austrálskeho štátu Queensland nemá chrípku typu A (H1N1). Potvrdili to testy, uviedol dnes miestny predstaviteľ. U piatich väzňov však testy nákazu takzvanou prasacou chrípkou potvrdili a ďalší dvaja sa zrejme vírusom nakazili a v karanténe čakajú na výsledky testov, uviedol hovorca väznice Lotus Glen Correctional Centre neďaleko mesta Cairns. Väzenie uzavreli pre návštevy a väzni ho smú opustiť len v prípade súdnych pojednávaní po prehliadke zdravotnou sestrou. Chrípkou typu A sa nakazili aj traja väzni a jeden zamestnanec väznice Capricornia Correctional Centre neďaleko mesta Rockhampton a sú v karanténe. V Austrálii vírusu doteraz podľahlo desať ľudí. Väčšina z nich mala už pred nákazou chrípkou vážne zdravotné problémy. Chrípkou typu A (H1N1) sa doteraz nakazilo v 121 krajinách 80.000 ľudí, a podľahlo jej 337 osôb.

Británia očakáva koncom augusta denne 100.000 prípadov chrípky typu A (H1N1)

Veľká Británia očakáva, že koncom augusta pribudne v krajine denne 100.000 nových prípadov nákazy chrípkou typu A (H1N1). Uviedla to vo štvrtok britská vláda. "Mohli by sme mať denne 100.000 prípadov koncom augusta, avšak podotýkam, že je to len predpoklad," uviedol minister zdravotníctva Andy Burnham. Zároveň dodal, že počet nakazených sa každý týždeň zdvojnásobuje. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 11. júna vyhlásila vypuknutie pandémie. Okolo 80.000 ľudí je nakazených novou chrípkou. Väčšina z nich však má len mierne príznaky. Koncom augusta by mali do Británie prísť prvé vakcíny. Koncom roka bude dostupných 60 miliónov dávok, čo je dostatok pre 30 miliónov ľudí, čiže niečo viac ako je polovica celkovej populácie krajiny. V Británii je 7447 potvrdených prípadov vírusu H1N1, pričom doposiaľ nákaze podľahli traja ľudia.

WHO poskytne rozvojovým krajinám 150 miliónov vakcín proti novej chrípke

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) obstará 150 miliónov vakcín proti chrípke typu A (H1N1), aby ich poskytla chudobným krajinám. Oznámila to vo štvrtok riaditeľka organizácie Margaret Chanová na medzinárodnej konferencii v mexickom Cancúne. "Hneď ako dostaneme túto vakcínu, pošleme ju do rozvojových krajín," uviedla Chanová s tým, že prvé injekcie by mohli byť hotové v auguste tohto roka. Ich použitie by však bolo možné až neskôr. WHO a ministri a experti z 50 krajín začali v stredu v mexickom letovisku Cancún rokovať o poznatkoch, ktoré priniesla pandémia takzvanej prasacej chrípky. Konferencia, ktorú zorganizovali Mexiko, USA a Kanada za podpory WHO a panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO), sa dnes skončí. Chrípkou typu A (H1N1) sa doteraz nakazilo v 121 krajinách 80.000 ľudí, a podľahlo jej 337 osôb. Takmer polovica celosvetových prípadov pochádza z USA. Počet ochorení na nový vírus v Spojených štátoch sa zvýšil na 34.000, pričom zomrelo 170 osôb. Minulý týždeň hlásili 127 mŕtvych a 28.000 potvrdených a podozrivých prípadov.

2.7.2009

Vírus A(H1N1) spôsobuje chrípku s miernymi symptómami

Vírus chrípky typu A(H1N1) spôsobuje ochorenie s miernymi symptómami, ktoré u väčšiny pacientov odznejú aj bez liekov. Zdravotníci by však mali byť naďalej ostražití vzhľadom na niekoľko vážnych prípadov, ktoré sa vyskytli. Vyhlásila to dnes riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Chanová. "Prevažná väčšina pacientov pocíti mierne príznaky choroby a úplne sa zotaví do týždňa, čo často prebieha bez akejkoľvek medikamentóznej liečby," povedala Chanová na konferencii v mexickom meste Cancún. "Sú však výnimky, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť," dodala. Podľa riaditeľky WHO čelia zvýšenému riziku tehotné ženy a ľudia s pretrvávajúcimi zdravotnými ťažkosťami. Tieto osoby musia byť pod starostlivým dohľadom lekárov. Tí, ktorí pociťujú normálne symptómy chrípky, podľa nej nemusia vyhľadať zdravotnícku starostlivosť. To je nevyhnutné len vtedy, ak zaznamenajú varovné signály vážnej infekcie. Dospelé osoby s vysokou teplotou trvajúcou viac ako tri dni by mali navštíviť lekára. U detí sú to prejavy ako ťažkosti so vstávaním, či náhla otupenosť. "Pri pandémii miernej závažnosti je našou najväčšou výzvou, aby sme pomohli ľuďom porozumieť, kedy sa nemusia obávať a kedy nepotrebujú naliehavú starostlivosť," povedala Chanová konferencii, na ktorej sa zúčastnil aj mexický minister zdravotníctva José Angel Cordova.
Na celom svete sa doteraz vírusom A(H1N1) nakazilo vyše 79.000 ľudí. Od apríla zomrelo 337 ľudí, z toho väčšina mala aj iné zdravotné ťažkosti.

Japonsko potvrdilo prvý prípad mutácie chrípky A, odolnej proti Tamiflu

Japonsko dnes potvrdilo prvý prípad genetickej mutácie novej chrípky typu A(H1N1), ktorá vykazuje odolnosť proti protivírusovému lieku Tamiflu. Oznámil to vysokopostavený úradník japonského ministerstva zdravotníctva Takeši Enami, podľa ktorého musí byť ešte otestovaná citlivosť nemenovaného pacienta na liek Tamiflu. Pacient, u ktorého lekári v máji na území západojaponskej prefektúry Osaka diagnostikovali mutáciu chrípku typu A, sa odvtedy zotavil a v jeho okolí sa novou chrípkou nenakazila žiadna osoba. Japonský zdroj neuviedol vek ani pohlavie pacienta, uviedla agentúra Reuters.

ČR má päť nových prípadov chrípky typu H1N1

Ďalších päť prípadov chrípky typu H1N1 identifikovali v Českej republike. Informovali o tom dnes miestne úrady. Národné referenčné laboratórium pre chrípku potvrdilo nákazu u 22-ročnej ženy a o štyri roky staršieho muža z Ostravy, ktorí sa vrátili z návštevy rodiny v Spojených štátoch. Prvé príznaky sa u muža objavili už pred odletom do USA, u jeho partnerky v lietadle cestou späť do ČR. "Po návrate do miesta bydliska vyhľadali lekárske ošetrenie v ambulancii Infekčnej kliniky fakultnej nemocnice v Ostrave, kde im urobili odber biologického materiálu," citoval spravodajský server iDNES.cz Helenu Šebákovú z Krajskej hygienickej stanice v Ostrave. Priebeh ochorenia je natoľko mierny, že oboch pacientov ponechali v domácej izolácii a nasadili im antivirotiká. V Moravskosliezskom kraji bolo v súvislosti s možným ochorením na tzv. prasaciu chrípku vyšetrených 21 osôb, ktoré sa vracali do ČR rovnakým lietadlom ako dvaja nakazení z Ostravy. Ministerstvo zdravotníctva informovalo aj o ďalších troch nakazených. Ide o dve ženy, ktoré žili v USA, a jedného mladého muža, ktorý sa koncom júna vrátil z Japonska.

Hygienici potvrdili ďalšie štyri prípady chrípky typu A (H1N1)

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes potvrdilo ďalšie štyri prípady chrípky typu A (H1N1). Podľa hygienikov ide o dve ženy, jedno dieťa a jedného muža. Prvou je 26-ročná žena z Bratislavského kraja, ktorá udáva pobyt v Londýne. Ako dnes TASR informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, prejavila sa u nej teplota nad 38 stupňov, malátnosť, bolesti kĺbov a svalov. Ďalší potvrdený prípad novej chrípky zaznamenali u päťmesačného chlapca z Banskobystrického kraja, ktorý priletel na Slovensko z Argentíny cez Uruguaj a Španielsko. "Na základe pozitívnej cestovateľskej anamnézy, zvýšenej telesnej teploty nad 38 stupňov, kašľa a nádchy mu boli urobené vyšetrenia," uviedol Rovný. Ďalším nakazeným je 44-ročný muž zo Žilinského kraja, ktorý sa vrátil z Číny. Aj neho vyšetrili na základe pozitívnej cestovateľskej anamnézy, zvýšenej telesnej teploty nad 38 stupňov, kašľa, nádchy, bolesti svalov, kĺbov a hlavy vyšetrenia. "Poslednou nakazenou je 33-ročná žena zo Žilinského kraja, ktorá udávala bolesti svalov, kĺbov a hlavy, malátnosť, kašeľ, nádchu a teplotu 37,8 stupňa," dodal Rovný. Žena sa vrátila z USA. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva začali epidemiologické šetrenie. Na Slovensko tak už bolo celkom potvrdených 18 prípadov výskytu novej chrípky. Naposledy hygienici oznámili výskyt ochorenia v stredu (1.7.) a to u 26-ročného muža z Bratislavského kraja, ktorý sa vrátil z pobytu v USA. Prvým pacientom bol u nás 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Malta dnes potvrdila prvé dva prípady chrípky typu A (H1N1)

Prvé dva prípady nakazenia chrípkou typu A (H1N1) potvrdili dnes na Malte. Informovali o tom miestne úrady. V lekárskej starostlivosti sú dvaja 26-roční muži. Obaja pacienti sa podľa všetkého vírusom novej chrípky nakazili počas cesty do Španielska, na ktorej sa zúčastnila skupina ďalších 25 ľudí. Desiati z nich sa v utorok vrátili na Maltu s príznakmi chrípky, informovali miestne úrady. Všetky podozrivé prípady spolu s ich rodinami sú v dobrovoľnej karanténe. Malta bola doposiaľ jedinou krajinou EÚ bez prípadu tzv. prasacej chrípky.

Chrípka: V Ostrave sa vyskytli dva nové prípady chrípky typu A (H1N1)

V Česku zaznamenali dva nové prípady chrípky typu A (H1N1). Na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Ostrave-Porube ošetrili v utorok 22-ročnú ženu a 26-ročného muža, partnerov, ktorí sa vrátili zo súkromnej návštevy príbuzných v americkom Bostone. Národné referenčné laboratórium pre chrípku v Štátnom veterinárnom ústave v Prahe v stredu popoludní potvrdilo, že títo dvaja sú 11. a 12. prípadom infekcie vírusom pandemic (H1N1) 2009 v Českej republike. Ako upresnila riaditeľka Krajskej hygienickej stanice Moravskosliezskeho kraja v Ostrave Helena Šebáková, u muža sa prvé chrípkové príznaky prejavili už pred odletom z USA, u ženy počas leteckého návratu. Do Prahy pricestovali 29. júna a nasledujúci deň vyhľadali lekárske ošetrenie na infekčnej klinike v Ostrave. Vzhľadom na relatívny mierny priebeh choroby boli ponechaní v domácej liečbe. V súčasnosti prebieha epidemiologické vyšetrenie s cieľom vyhľadať ich spolucestujúcich z lietadla – z troch radov pred nimi a troch radov za nimi. Do stredy vyšetrili v súvislosti s možným ochorením na novú chrípku v Moravskosliezskom kraji 21 ľudí, z ktorých sa prevažná časť vrátila z oblastí s výskytom tejto nákazy, najmä z USA. U dvoch bola nákaza laboratórne potvrdená.

Mexiko: WHO, experti a ministri rokujú o hrozbe prasacej chrípky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ministri a experti z 50 krajín začali v stredu v mexickom letovisku Cancún rokovať o poznatkoch, ktoré priniesla pandémia prasacej chrípky. Doteraz nakazila vyše 77.000 ľudí, ale zabila ich iba 332. Odborníci sa zišli v čase, keď sa najnovším epicentrom ochorenia stala Argentína s tretím najvyšším počtom úmrtí - 44. Šírenie sa infekcie prinútilo úrady zatvoriť v krajine väčšinu škôl. Najvyššie počty infekcií majú naďalej USA, Mexiko a Kanada. Experti sa budú zaoberať kľúčovou témou ďalšieho vývoja vírusu A/H1N1, ktorý sa v apríli objavil práve v Mexiku, jeho správaním sa a šírením sa počas zimy na južnej pologuli, ako aj očkovacou látkou. Stredajšie stretnutie na vysokej úrovni v Cancúne zhromaždilo asi 80 špecialistov, vrátane ministrov zdravotníctva 13 krajín a generálnej riaditeľky WHO Margaret Chanovej. Keďže je na južnej pologuli zima, vakcíny a lieky proti chrípke budú ďalšou hlavnou témou diskusie. Hovoriť sa bude aj o preventívnych lekárskych opatreniach v školách, zamestnaní, na letiskách a ďalších miestach sústredeného výskytu veľkého počtu ľudí. Konferenciu zorganizovali Mexiko, USA a Kanada za podpory WHO a panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO). Rokovanie sa oficiálne začína dnes - slávnostne ho otvorí mexický prezident Felipe Calderon.

1.7.2009

Bosna má prvý prípad chrípky typu A(H1N1)

Prvý prípad chrípky typu A(H1N1) zaregistrovali v uplynulých dňoch na území Bosny a Hercegoviny. Oznámila to dnes hovorkyňa bosnianskosrbského ministerstva zdravotníctva Amela Loličová. Vírus novej chrípky diagnostikovali lekári u 24-ročnej ženy, ktorá 26. júna pricestovala na Balkán z Južnej Ameriky. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva ne nekonkretizovala, o ktorú juhoamerickú krajinu ide. Stav bosnianskosrbskej ženy je podľa Loličovej stabilný. Pacientka sa vraj cíti dobre, ale naďalej musí zostať v izolácii v dome svojich príbuzných, ktorí sa vírusom takzvanej prasacej chrípky nenakazili, píše agentúra Associated Press.

Počet ľudí, ktorí sa nakazili novým vírusom chrípky, naďalej rastie

Národné referenčné centrum pre chrípku potvrdilo dnes ďalší prípad nakazenia sa vírusom chrípky typu A (H1N1). "Ide o 26-ročného muža z Bratislavského kraja, ktorý sa vrátil z pobytu v USA," informoval TASR hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Muž je v súčasnosti hospitalizovaný v nemocnici na bratislavských Kramároch. Počet doteraz potvrdených prípadov tak na Slovensku stúpol na 14. Ako priblížil Rovný, muž mal teplotu 38 stupňov a klinické príznaky ako kašeľ, malátnosť, bolesti kĺbov a svalov. "Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie," doplnil. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledné štyri prípady boli zaznamenané v utorok 30. júna. Prípady chrípky typu A( H1N1) sa vyskytli do 29. júna v 113 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 73.153 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 324 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

V referenčom centre testujú pre novú chrípku vzorky z celého Slovenska

V laboratóriu Národného referenčného centra (NRC) pre chrípku sa v súčasnosti vyšetrujú materiály z celého Slovenska od pacientov s podozrením na infekciu vírusom chrípky typu A (H1N1). Ako pre TASR ďalej uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, vyšetrili tu už 405 materiálov. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 13 prípadov nakazenia sa novým vírusom chrípky. Prvým pacientom bol 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledné štyri prípady sa zaznamenali v utorok 30. júna. Prípady chrípky typu A( H1N1) sa vyskytli do 29. júna v 113 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 73.153 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 324 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

30.6.2009

Argentína: Kvôli chrípke budú mať argentínski školáci dlhšie zimné prázdniny

V dôsledku rýchleho šírenia sa chrípky typu A (H1N1) na území Argentíny sa úrady tejto juhoamerickej krajiny rozhodli uzavrieť prevažnú časť škôl pred pôvodne plánovaným začiatkom zimných prázdnin. V niektorých provinciách mali žiaci mimoriadne voľno už aj dnes. V iných regiónoch, vrátane hlavného mesta Buenos Aires, sa zimné prázdniny začnú na budúci pondelok, teda o dva týždne skôr ako sa pôvodne plánovalo. Vyučovanie na argentínskych školách by sa po predĺžených prázdninách malo opäť začať 3. augusta. Na základe oficiálnych údajov ochorelo doposiaľ v Argentíne na chrípku typu A 1587 ľudí, z ktorých zomrelo 30. Viac ľudských životov si táto nebezpečná choroba vyžiadala len v Mexiku a USA. Úrady v Buenos Aires nariadili verejným nemocniciam, aby v priebehu juhoamerickej zimy odložili neurgentné operačné zákroky. Opatrenie má pomôcť uvoľniť nemocničné lôžka pre pacientov postihnutých respiračnými chorobami.

WHO: Nakazenie odolným vírusom prasacej chrípky je "izolovaný prípad"

Prvý prípad nakazenia vírusom chrípky typu A(H1N1), ktorého nositeľ bol odolný proti antivirotiku Tamiflu, predstavuje "izolovaný prípad" bez "dôsledkov pre verejné zdravie". Informovala dnes o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Organizácia vyhlásila v súvislosti so šírením vírusu prasacej chrípky globálnu pandémiu. Hovorca WHO Dick Thompson uviedol, že pacient v Dánsku, ktorého organizmus nereagoval na liek, neposilňuje kritickosť vírusu. Prípad zaznamenala švajčiarska farmaceutická spoločnosť Roche. "Je to izolovaný prípad. V súčasnosti neexistuje dopad na verejné zdravie. Musíme však zostať v pohotovosti, pretože vírus sa môže každú chvíľu meniť a nesmieme podľahnúť pocitu uspokojenia," povedal Thompson. Dánski predstavitelia uviedli, že pacient sa už cíti dobre a ďalšie nakazenie odolným vírusom doposiaľ nezistili.

Slovensko: Počet ľudí, ktorí sa nakazili novým vírusom chrípky, stúpol na 13

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes potvrdilo ďalšie štyri prípady nakazenia sa vírusom chrípky typu A(H1N1). Počet doteraz potvrdených prípadov tak na Slovensku stúpol na 13. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Testy potvrdili tzv. prasaciu chrípku u osemročného chlapca s trvalým pobytom v Írsku, ktorý je momentálne na Slovensku. Dieťa malo teplotu 38 stupňov, kašeľ, nádchu a bolesti hlavy. Nakazené je aj deväťročné dievča z okresu Komárno, ktoré strávilo týždeň vo Veľkej Británii. "Na základe pozitívnej cestovateľskej anamnézy, zvýšenej telesnej teploty, malátnosti, kašľa a nádchy jej boli urobené výtery," priblížil Rovný. Novým vírusom chrípky sa infikoval aj 20-ročný muž z okresu Žiar nad Hronom, ktorý sa vrátil z USA. Posledným nakazeným je päťročné dievča, ktoré priletelo na Slovensko z Argentíny cez Uruguaj a Španielsko. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva začali epidemiologické šetrenie. Všetci príbuzní boli poučení, zhrnul Rovný.

Španielsko: Prvou obeťou prasacej chrípky na európskej pevnine je tehotná žena

Mladá žena, ktorá v pondelok v siedmom mesiaci tehotenstva porodila cisárskym rezom zdravé bábätko, zomrela dnes v Španielsku na prasaciu chrípku. Stala sa prvou obeťou chrípky H1N1 na európskej pevnine. Pred ňou zomreli na toto ochorenie traja ľudia na Britských ostrovoch. Mŕtva 20-ročná žena bola marockého pôvodu a mala astmu. Mala veľké problémy s dýchaním a po nakazení vírusom chrípky dostala zápal pľúc. Na jednotke intenzívnej starostlivosti v Madride sa nachádzala od 15. júna. Vzhľadom na jej vážny stav sa lekári v pondelok rozhodli priviesť dieťa na svet v 28. týždni tehotenstva.

Španielska ministerka zdravotníctva Trinidad Jiménezová povedala, že pacientka zomrela na "respiračné ochorenie spojené s vírusom H1N1". Lekári ju pred hospitalizáciou trikrát poslali domov, keď prišla s vysokou horúčkou do nemocnice, napísal denník El Mundo. Nie je známe, kde sa mladá žena, ktorá bola výborná atlétka, chrípkou nakazila. V uplynulých dňoch nikde v zahraničí nebola, citoval denník jej príbuzných. V Španielsku majú 717 potvrdených prípadov prasacej chrípky. Jedným z vážnych prípadov ochorenia je 32-ročný muž, ktorý je hospitalizovaný v Tarragone na východe krajiny. Ďalšie dva vážne prípady majú v Madride, ide o osemročné dieťa a 35-ročnú ženu. Všeobecne však vírus podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva zabíja zatiaľ v krajine menej ľudí ako obyčajná chrípka.

Pracovník bezpečnostnej služby stojí pred vchodom madridskej nemocnice Gregori Marano 29. júna 2009. V tejto nemocnici 20 - ročná Španielka s vážnymi zdravotnými komplikáciami v dôsledku ochorenia na chrípku typu A (H1N1) priviedla v piatok 27. júna 2009 cisárskym rezom na svet zdravé dieťa.Španielsko v piatok evidovalo 541 potvrdených prípadov ochorenia na novú chrípku.

Španielsko má prvú obeť na chrípku typu A(H1N1)

V Španielsku zaznamenali prvý prípad úmrtia na vírus chrípky typu A(H1N1). Ako dnes informovalo španielske ministerstvo zdravotníctva, chorobe podľahla 19-ročná Maročanka na klinike v Madride. Mladá žena je prvou obeťou novej chrípky na európskom kontinente. Žena v siedmom mesiaci tehotenstva a s vážnymi zdravotnými komplikáciami v dôsledku ochorenia na tzv. prasaciu priviedla v pondelok cisárskym rezom na svet zdravé dieťa. Maročanka trpela pred nakazením novým vírusom na astmu. V Španielsku je registrovaných viac ako 700 prípadov chrípky A(H1N1).

29.6.2009

Chrípka: Dánsko potvrdilo prípad odolnosti vírusu H1N1 voči lieku Tamiflu

Dánske zdravotné úrady dnes potvrdili, že u pacienta s chrípkou typu A (H1N1) zaregistrovali prípad odolnosti vírusu proti lieku Tamiflu. Farmaceutická spoločnosť Roche Holding AG predtým uviedla, že pacient v Dánsku preukázal rezistenciu voči jej produktu Tamiflu, uviedla agentúra Reuters. "Táto osoba je už v poriadku a nebola zistená žiadna ďalšia nákaza rezistentným odolným vírusom," uviedol Štátny sérový inštitút. V Anglicku medzitým zomrelo deväťročné dievča nakazené tzv. prasacou chrípkou. Nie je však jasné, či jeho smrť spôsobil práve vírus H1N1, oznámila dnes nemocnica v Birminghame. Dievčatko, ktoré už malo oslabené zdravie, umrelo pred niekoľkými dňami. Išlo by o tretí prípad úmrtia na chrípku H1N1 v Británii, ktorá je s vyše 4300 potvrdenými prípadmi nákazy najviac postihnutou krajinou EÚ.

Chrípka: Vážne chorá Španielka porodila zdravé dieťa, vírus sa šíri napriek letu

Zdravé dieťa priviedla cisárskym rezom na svet 20-ročná Španielka s vážnymi zdravotnými komplikáciami v dôsledku ochorenia na chrípku typu A (H1N1), informovalo dnes vedenie madridskej nemocnice Gregorio Maranon. Španielske ministerstvo zdravotníctva v piatok evidovalo potvrdených 541 prípadov ochorenia na novú chrípku. Minister zdravotníctva Trinidad Jimenez v sobotu povedal, že v Tarragone hospitalizovali s chrípkou vážne chorého 32-ročného muža. Francúzska ministerka zdravotníctva Roselyne Bachelotová dnes uviedla, že chrípka nového typu sa ukazuje byť nebezpečnejšia, ako sa pôvodne predpokladalo. "Leto je zvyčajne menej priaznivé pre šírenie vírusu, ale v protiklade k tomu, v čo sme dúfali, neregistrujeme žiadnu letnú pauzu" pri šírení choroby, citoval ministerku denník Le Parisien. Podľa ministerky je možné, že leto naopak prispelo k rozšíreniu vírusu, pretože ľudia viac cestujú a sú spoločenskejší. Francúzsko strojnásobí počet nemocníc vybavených na liečenie prípadov chrípky A (H1N1) na vyše 300. Francúzsko v súčasnosti eviduje 276 potvrdených prípadov chrípky a ďalších 258 ľudí vykazuje jej symptómy. Počas víkendu vo Francúzsku zatvorili osem škôl, ktorých žiaci na chrípku nového typu ochoreli.

Chrípka: V Srbsku sa zvýšil počet prípadov, v Kanade 2 mŕtvi, v Keni prvý prípad

Počet registrovaných ochorení na nový druh chrípky typu A(H1N1) sa v Srbsku počas uplynulého víkendu zdvojnásobil na desať. Ako vyplýva z informácií tamojšieho rezortu zdravotníctva, štyria z piatich nových pacientov boli v nedávnej minulosti v zahraničí, piaty sa infikoval zrejme pri kontakte s jednou už skôr chorých osôb. Hospitalizáciu si vyžiadal iba zdravotný stav dvoch z nich, ostatní sa liečia v domácom prostredí. Srbské úrady majú plné ruky práce s nevyhnutnými preventívnymi opatreniami, ktoré avizovali v súvislosti s blížiacim sa otvorením Univerziády v Belehrade, na ktorej sa očakáva okolo 10.000 univerzitných športovcov z celého sveta.

Vírus novej chrípky vyhasil v Kanade ďalšie dva životy, čím sa celkový počet obetí ochorenia v tejto severoamerickej krajine zvýšil na 23. Jeden z pacientov zomrel v uplynulých dňoch v Québecu, ďalší v Manitobe. V krajine zaznamenali už viac ako 7700 prípadov novej chrípky, pričom 460 ľudí museli hospitalizovať.

Keňa sa dnes stala ďalší africkým štátom, v ktorom potvrdili zatiaľ len jeden prípad novej chrípky. Informovala o tom v Nairobi ministerka zdravotníctva Beth Mugo bez uvedenia ďalších podrobností. Na čiernom kontinente doteraz inkriminovaný chrípkový vírus nenapreduje tak rýchlo ako v iných častiach sveta. Jeho výskyt hlásili doteraz z Egypta, Etiópie, Juhoafrickej republiky, Maroka, Pobrežia slonoviny a Tuniska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: