LOZ: SIS monitoruje vedenie štrajkového výboru zdravotníkov, prikázal to premiér

LOZ: SIS monitoruje vedenie štrajkového výboru zdravotníkov, prikázal to premiér
Zdroj: bigstockphoto.com

Slovenská informačná služba (SIS) na základe určenia premiéra Mikuláša Dzurindu podľa člena štrajkového výboru Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava Tibora Bártu monitoruje, sleduje a odpočúva vedenie štrajkového výboru.

"Vieme o tom, že sme sledovaní, že sme odpočúvaní, že máme vyhodnocované všetky e-mailové a sms-kové správy a vieme o tom, že to vykonáva SIS na základe určenia pána premiéra. Hovorím to s plnou vážnosťou," povedal dnes na tlačovej konferencii Bárta. Tieto informácie majú podľa neho štrajkujúci potvrdené z rôznych zdrojov. Bárta sa domnieva, že pre niekoho je veľmi dôležité dostať sa ešte pred voľbami k stámiliónovým majetkom v zdravotníctve. V tejto súvislosti zdôraznil, že stále platí zákon z roku 2004, podľa ktorého malo ministerstvo zdravotníctva do 31. marca 2006 ustanoviť nové správne a dozorné rady akciových spoločností, do konca roka malo prísť k transformácii všetkých nemocníc pod správou ministerstva zdravotníctva. Bárta preto vyzval predsedov politických strán, aby zasadli za okrúhly stôl a rokovali o "záchrane" všetkých fakultných nemocníc na Slovensku, hlavne bratislavskej.

Riaditeľ FNsP v Bratislave Valerián Potičný podľa Bártu v stredu rokoval s primármi a prednostami oddelení o situácii, ako zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti po 2. máji, keď lekári nenastúpia do ústavných pohotovostných služieb (ÚPS). Zdravotníci budú dôsledne dodržiavať Zákonník práce. Drvivá väčšina bratislavských lekárov má už ročný limit pohotovostných a nadčasových hodín prekročený. Potičný na stretnutí podľa neho prejavil vôľu obnoviť rokovanie o kolektívnom vyjednávaní.  

Slovenských štrajkujúcich prišli podporiť aj zahraniční kolegovia - predseda Lekárskeho odborového klubu Českej republiky Martin Engel, Francúz Claude Wetzel, šéf Európskych lekárskych odborov, a Frank Ulrich Montgomery z Nemecka. Všetci traja sa zhodli, že lekárov v Európe trápia rovnaké problémy - zlé pracovné podmienky, množstvo nadčasov a nedostatočné ocenenie. Slovenským štrajkujúcim držia palce, aby dotiahli svoj "boj" do úspešného konca. Zdôraznili, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti sa nemôže stať obchodom, o ktorom bude rozhodovať výška zisku súkromného kapitálu na úkor pacientov. Zároveň slovenských lekárov vyzvali, aby necestovali za prácou do zahraničia, lebo tak sa problémy v zdravotníctve v Európe nikdy nevyriešia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: