Kúpaliská s kvalitnou prevádzkou a hygienou nie sú pre zdravých rizikom

Hoci sa počas letnej sezóny často stretávame s informáciami o možných rizikách, ktoré so sebou prináša kúpanie, kvalitné kúpaliská s plnou prevádzkou pre zdravých ľudí nepredstavujú takmer žiadne riziko. Pre TASR to uviedla Zuzana Valovičová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. "Za posledné roky nemáme v súvislosti s návštevou kúpalísk hlásené žiadne epidémie," konštatovala Valovičová. Dodala však, že isté nízke riziko možnosti nákazy existuje, obyčajne je však prítomnosť mikroorganizmov taká nízka, že nedosahuje infekčnú dávku, čo znamená, že nedochádza k ochoreniu.

Koncentráciu mikroorganizmov v prípade umelých kúpalísk znižuje pravidelná recirkulácia a dezinfekcia, na termálnych kúpaliskách vysoká mineralizácia aj obsah solí s dezinfekčnými účinkami. "V prípade prírodných kúpalísk je obyčajne teplota vody taká nízka, že nie je vhodná na prežívanie a množenie mikroorganizmov," povedala Valovičová. V porovnaní s upozorňovaním na možné riziká kúpania sa málo zdôrazňujú zásady, ktoré by mal rekreant pri kúpaní dodržiavať. "Návštevníci by mali rešpektovať zásady určené prevádzkovateľom. Medzi najčastejšie nedostatky na kúpalisku patrí, že ľudia neprechádzajú sprchami, nedodržujú zásady osobnej hygieny, pretože každý zdravý človek je osídlený najrôznejšími mikroorganizmami, ktoré sa bez osprchovania pred vstupom do bazéna splachujú z povrchu tela a z telesných otvorov do vody v ňom alebo sa dostanú do vody výlučkami," konštatovala.

Podľa odborníčky nie je vhodné, ak sa dospelí ľudia kúpu v detských bazénoch. Nebezpečenstvom môžu byť skoky do vody, pri ktorých ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných návštevníkov kúpaliska. "Na umelých kúpaliskách by sa nemali kúpať ľudia s otvorenými alebo hnisajúcimi ranami, so zápalmi očí, kožnými infekčnými ochoreniami, infekciami tráviaceho traktu, močových ciest či gynekologickými zápalmi," upozornila. Tieto ochorenia totiž predstavujú zdroj nákazy pre ďalších návštevníkov. Valovičová zdôraznila, že rekreanti by mali navštevovať len kúpaliská s povolenou prevádzkou. V prípade prírodných kúpalísk, ktoré nemajú organizovanú rekreáciu by mali voliť tie plochy, ktoré sú sledované regionálnymi ÚVZ a pred ich návštevou odporučila overiť si ich kvalitu na webových stránkach úradu, kde sa pravidelne nachádzajú aktuálne údaje o kvalite vody.

"Návštevu termálnych kúpalísk by mali zvážiť ľudia so zníženou imunitou, s epilepsiou, so závažnými srdcovo-cievnymi ochoreniami, príp. kŕčovými žilami. Na termálne kúpaliská by nemali chodiť ľudia s kontaktnými šošovkami," doplnila Valovičová s tým, že v prípade pochybností by sa mal pacient vždy poradiť so svojím lekárom. V súvislosti s možnými rizikami upozornila, že v bazénoch sa šíria najmä pôvodcovia črevných nákaz. Najčastejšie sú to baktérie, ktoré nemusia predstavovať riziko pre dospelú osobu, väčšie nebezpečenstvo predstavujú pre deti. K ďalším ochoreniam zaradila vírusové ako napr. zápaly očných spojiviek pri masívnejších kontamináciách, črevné a žalúdočné ťažkosti, infekcie a zápaly močových a pohlavných orgánov.

Na kúpaliskách môžu byť ľudia vystavení aj pôsobeniu húb, plesní a kvasiniek, ktoré spôsobujú kožné ochorenia kože, nechtov a slizníc. "Medzi najčastejšie však patrí plesňové ochorenie nôh, ktoré si vlastne ľudia neprinášajú z vody, ale z okolia bazénov a spŕch," špecifikovala Valovičová. Kvalitu vody na prírodných kúpaliskách často znižuje výskyt siníc, ktoré produkujú toxické látky na vodnej ploche, ktoré bývajú rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo bývajú nahromadené v podobe "kaše" a môžu vyvolávať najmä u detí alergické reakcie ako dýchacie problémy, kožné vyrážky, začervenanie očí, zápaly očných spojiviek. "Podľa množstva toxických látok, ktoré sa do organizmu dostanú, môžu vznikať aj závažnejšie ochorenia, nevoľnosti, zvracania, hnačky, až po ochorenia pečene," upozornila. V prípade pochybností o kvalite vody by mali rekreanti dôkladne zvážiť, či do vody vstúpia. Na umelých kúpaliskách by ich mal varovať zápach vody po chlóre, moči, povlaky na stenách bazéna, nedostatočná čistota vybavenosti kúpaliska. Čo sa týka prírodných kúpalísk, tu by sa mali rekreanti vyhýbať kúpaniu v neznámej vode, lokalitám, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, miestam v blízkosti ústia kanalizácie odpadových vôd a podobne.

Odborníčka tiež konštatovala, že o kvalite vody veľa napovedá aj jej farba a priehľadnosť, ktorá môže signalizovať rozvoj siníc. "Rozhodne neodporúčame kúpanie na lokalitách, kde je už vyvinutý vodný kvet - teda sinice na povrchu hladiny. Ide o nebezpečenstvo najmä pre deti," zdôraznila Valovičová. Po návšteve každej vodnej plochy odporučila osprchovať sa, osušiť a prezliecť sa čo najskôr do suchého oblečenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: