Oneskorené tlačivá ročného zúčtovania očakávajú aj v najbližších dňoch

Povinnosť podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2008 si podľa predbežných údajov zo zdravotných poisťovní (ZP) splnilo načas približne od 50 do 95 percent poistencov.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, s najvyšším poistným kmeňom, eviduje približne 80 percent odovzdaných tlačív ročného zúčtovania, definitívne údaje by však mali byť známe najskôr koncom júla. Spoločná zdravotná poisťovňa evidovala k pondelku 6. júla celkom 86.276 ks prijatých ročných zúčtovaní. Tento počet predstavuje podľa hovorkyne poisťovne Daniely Stríčkovej 94,8 percenta z celkového počtu očakávaných formulárov. Elektronicky ich bolo podaných takmer 20.000. Zatiaľ percentuálne najnižší počet podaných zúčtovaní načas eviduje ZP Union a to na úrovni niečo vyše 50 percent. Apollo registruje približne 88 percent odovzdaných tlačív. "Predpokladáme, že určité percento poistencov si túto povinnosť splní po termíne a ročné zúčtovania budú priebežne prichádzať aj v nasledujúcich dňoch, aj keď už pôjde o relatívne nízke čísla," uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Radoslava Miklášová.

ZP Dôvera mala k pondelku (6.7.) v informačnom systéme zaevidovaných 70,5 percenta ročných zúčtovaní, hrubým odhadom zostáva nespracovaných približne 10 percent ročných zúčtovaní. "To znamená, že vyše 80 percent platiteľov si splnilo povinnosť podať ročné zúčtovanie poistného riadne a včas," dodala Andrea Bakošová z Dôvery. Ako poisťovňa informuje na svojej internetovej stránke poistenci, ktorí majú odklad pre podanie daňového priznania, mali povinnosť do 30. júna 2009 svojej zdravotnej poisťovni doručiť rozhodnutie daňového úradu o odklade. Pre túto skupinu poistencov je termín na podanie ročného zúčtovania 30. september 2009. Je to tohtoročná novinka v ročnom zúčtovaní poistného.

Ak poistenec nepodal ročné zúčtovanie načas, považuje sa to za porušenie zákona. V prípade nesplnenej povinnosti môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložiť poistencovi pokutu až do výšky 165 eur (4970,8 Sk), platiteľovi až do výšky 3319 eur (99.988 Sk).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: