Státisíce spreneverených eur v Považskej Bystrici musí poisťovniam uhradiť nemocnica

Fiktívne predpisovanie zdravotníckych pomôcok zastupujúcim primárom ortopedického oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici môže zadĺženej nemocnici spôsobiť obrovské problémy. Státisíce eur bude musieť zdravotnícke zariadenie vrátiť poisťovniam, informoval riaditeľ NsP Jaroslav Michálek.

Podľa námestníka riaditeľa NsP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Jána Slyška išlo o predpisovanie zdravotníckych pomôcok na žiadanky, nebol o tom záznam v ambulantnej knihe a nemá o tom záznam v zdravotnej dokumentácii ani pacient. "Poisťovne urobili kontrolu a zistili, že fakturovaná zdravotnícka starostlivosť nebola poskytnutá, pacienti podpísali čestné vyhlásenie, že táto zdravotnícka pomôcka im poskytnutá nebola," uviedol Slyško. Zdôraznil, že zdravotnícke pomôcky vyberali zo súkromných predajní zdravotníckych pomôcok a nie z nemocničnej lekárne. Ako dnes uviedol Michálek, o konaní lekára sa dozvedeli až na základe protokolov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a z poisťovne Apollo. "Keď sme to zistili, s doktorom sme okamžite rozviazali pracovný pomer. Ako vedenie nemocnice sme boli veľmi prekvapení a s niečím podobným sme nepočítali a ani sme o tom nemali prehľad. Všetky protokoly sme ešte nedostali, takže presnú výšku spôsobenej škody nevieme. Samozrejme, že to môže spôsobiť nemocnici problémy, ale po dohode s poisťovňami sa budeme snažiť z toho dostať," dodal Michálek a potvrdil, že škody sa môžu vyšplhať do státisícov eur.

"Revíznymi kontrolami Všeobecná zdravotná poisťovňa zistila, že lekár vykázal zdravotnú starostlivosť, ktorá v skutočnosti nebola poskytnutá vo výške 56.000 eur (asi 1,69 milióna Sk). Na základe týchto zistení sme iniciovali ďalšie revízne kontroly, ktoré ešte nie sú ukončené. Konanie lekára sa v žiadnom prípade nedotkne pacientov. Je to záležitosť poisťovne a zdravotníckeho zariadenia, ktoré musí finančné prostriedky za neoprávnene vykázanú zdravotnú starostlivosť poisťovni vrátiť. Lekár bol zamestnancom zdravotníckeho zariadenia - teda nemocnice a finančné prostriedky musí preto poisťovni vrátiť nemocnica," uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Podľa Slyška podala nemocnica už v stredu 8. júla dopoludnia na lekára trestné oznámenie. Ortopéd pôsobil niekoľko rokov aj ako lekár extraligových hádzanárov MŠK HANT Považská Bystrica. Šokované preto nebolo len vedenie nemocnice a ortopédovi kolegovia, ale aj riaditeľ MŠK Hant Považská Bystrica Jaroslav Fábry. "Lekár mal s nami uzavretú zmluvu do 30. júna. Ako s lekárom sme s ním vychádzali dobre, nemali sme žiadne problémy. Zmluva na novú sezónu sa uzatvára až k 1. augustu. Budeme čakať na výsledky vyšetrovania a podľa toho sa rozhodneme, ako budeme riešiť funkciu lekára pri A-mužstve," uviedol pre TASR Fábry.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: