ÚVZ upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Estónsku a v Litve. Ide o nasledujúce výrobky:

1.názov: Lak na nechty „Sally Hansen Advanced Hard as Nails with Nylon + Retinol“, značka: Sally Hansen dovozca: Euro Cosmetics SIA, Lubanas 66, Riga, LV-1073, Latvia krajina pôvodu: USA výrobná dávka: 2GPXKC, EAN: 074170261264 popis: lak na nechty ružovej farby, sklená fľaštička s objemom 13,3 ml Výrobok obsahuje dibutylftalát. Dibutylftalát je látka, ktorá môže poškodiť ešte nenarodené dieťa, má negatívny vplyv na vývin mužských a ženských orgánov.

2. názov: šampón pre deti „KARAPUZ lionet with orange extract“, značka: neuvedená krajina pôvodu: Ukrajina dovozca: LTD „Spekuliacija“, Ateities str. 25b, Vilnius, Lithuania čiarový kód: 482 00493 80750 popis: šampón pre deti, objem 190 ml, 11,5 cm vysoká platová fľaša s červeným vrchnákom

3. názov: šampón pre deti „KARAPUZ baby elephant with camomile extract“, značka: neuvedená krajina pôvodu: Ukrajina dovozca: LTD „Spekuliacija“, Ateities str. 25b, Vilnius, Lithuania

Uvedené výrobky obsahujú látku 1,2 dibromo-2,4- dikyanobután (MDBGN), ktorá je zakázanou látkou pre použitie v kozmetických výrobkoch, pretože sa nenachádza v prílohe č. 6 - Zoznam povolených konzervačných látok v kozmetických výrobkoch, nariadenia vlády č. 658/2005 Z.z.. Látka môže spôsobiť kontaktné dermatitídy.

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: