Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 6. - 12. júla

12.9.2009

Francúzsko: Školský tábor v Alpách postihla epidémia chrípky typu A (H1N1)

Na chrípku typu A (H1N1) ochorela skupina 23 francúzskych tínedžerov počas školského tábora v Alpách. Študentov izolovali na izbách a do tábora úrady vyslali lekárov. Informoval o tom dnes predstaviteľ miestnej prefektúry. Študenti pochádzajú z parížskeho regiónu, u zhruba desiatich detí v tábore sa príznaky choroby neobjavili. Francúzske zdravotnícke úrady v piatok oznámili, že zaznamenali 434 prípadov tzv. prasacej chrípky. Z pacientov sa 309 nakazilo v zahraničí.

10.9.2009

Na Slovensku dnes pribudli štyri nové prípady chrípky typu A(H1N1)

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes v popoludňajších hodinách potvrdilo ďalšie štyri prípady nového vírusu chrípky typu A(H1N1). Nakazenými sú dvaja dospelí a dve deti z Bratislavského kraja, ktorí sa vrátili zo Španielska. Počet potvrdených prípadov na Slovensku tak stúpol na 27. "Ide o 33-ročnú ženu, 11 a 7-ročné dievčatá a 22-ročného muža s bežnými klinickými príznakmi," informoval TASR hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Chrípka sa u nich prejavila teplotou nad 38 stupňov, kašľom, nádchou a bolesťou kĺbov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledný prípad sa v SR potvrdil vo štvrtok 9. júla u 25-ročného muža, ktorý sa vrátil z Veľkej Británie. Prípady chrípky typu A(H1N1) sa do 9. júla vyskytli v 134 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 104.632 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 470 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

9.7.2009

Británia: Nová chrípka prispela už k úmrtiu 14 ľudí

Počet obetí novej chrípky typu A (H1N1) vo Veľkej Británii sa zvýšil už na 14. Informovalo o tom dnes v Londýne ministerstvo zdravotníctva. Nie je však jasné, či príčinou úmrtí všetkých pacientov bol výlučne chrípkový vírus H1N1, ktorého nositeľmi boli. Vo Veľkej Británii registrujú medzičasom 9718 potvrdených prípadov nového chrípkového ochorenia, čo je vôbec najvyšší počet spomedzi všetkých európskych štátov a tretí najvyšší počet ochorení po Mexiku a USA. Splnomocnenec vlády pre zdravotníctvo Liam Donaldson varoval predovšetkým obyvateľov Londýna a centrálnej časti Anglicka pred hrozbou ďalšieho postupu infekčného ochorenia.

Francúzsko kúpi 100 miliónov dávok vakcíny na prasaciu chrípku

Francúzska vláda sa pripravuje na nárast v počte prípadov chrípky typu A (H1N1), známej aj ako prasacia chrípka, a nakúpi 100 miliónov dávok očkovacej látky. Uviedol to dnes francúzsky denník Le Parisien. Cena vakcíny, ktorú Francúzsko kúpi od štyroch farmaceutických spoločností, sa odhaduje na 700 miliónov eur. Dodávky vakcíny začnú prichádzať do krajiny 15. septembra, v čase, keď podľa obáv mnohých odborníkov opäť začne stúpať počet ochorení na novú chrípku. Od vypuknutia epidémie v apríli zaznamenalo Francúzsko 403 prípadov prasacej chrípky.

8.7.2009

Kanada: U dvoch ľudí potvrdili nový vírus prasacej chrípky, nesúvisiaci s H1N1

U dvoch Kanaďanov z farmy bol potvrdený nový vírus prasacej chrípky, ktorý nijako nesúvisí so súčasnou pandémiou vírusu H1N1. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters. Kanadské zdravotnícke úrady v utorok oznámili, že u dvoch pracovníkov na farme objavili infekciu novým vírusom prasacej chrípky s tým, že nový vírus nesúvisí s vírusom H1N1. Podľa kanadských úradov sa obaja pracovníci farmy zotavili a riziko rozšírenia vírusu je malé. Priebeh ochorenia nebol vážny. Muži sa pravdepodobne nakazili ošípanými. Niekoľko kusov zo stáda bolo tiež pozitívnych na chrípku. Ľudia a ošípané sa môžu nakaziť rovnakými kmeňmi chrípky, ale ak sa nakazia ľudia, vírus to zvyčajne zastaví. Nový vírus H1N1 je výnimkou a spôsobil prvú pandémiu 21. storočia, pretože je prenosný z človeka na človeka.

Poľsko: Osemročné dievča nakazené prasacou chrípkou je vo vážnom stave

Vo Varšave hospitalizovali osemročné dievča s vrodenou poruchou imunity, ktoré trpí vážnymi príznakmi nákazy chrípkou typu A(H1N1). Informovali o tom dnes miestni predstavitelia. Hovorkyňa nemocnice Magdalena Tenczynská dnes uviedla, že stav dievčaťa je "veľmi vážny a nadchádzajúce hodiny rozhodnú". Boj s chrípkou komplikuje imunitná nedostatočnosť pacientky, uviedla hovorkyňa. Pacientka je Američanka poľského pôvodu, ktorá nedávno pricestovala do Poľska zo Spojených štátov. Jej identitu nemocnica nezverejnila. V Poľsku doteraz zaznamenali 27 prípadov prasacej chrípky, chorobe zatiaľ nikto nepodľahol.

Správu priniesla agentúra AP.

Afganistan: Na vojenskej základni USA zaznamenali 14 nových prípadov nákazy H1N1

Štrnásť nových prípadov nákazy vírusom chrípky typu A(H1N1) zaznamenali medzi Američanmi na hlavnej vojenskej základni USA v Afganistane. Informovalo o tom dnes afganské ministerstvo zdravotníctva. "V priebehu niekoľkých posledných dní nahlásili z vojenskej základne Bagram 14 nových prípadov H1N1 medzi americkými občanmi. Všetci sa podrobili liečbe, zotavili sa a vrátili do práce," uviedol hovorca ministerstva v telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters. Letecká základňa Bagram leží neďaleko hlavného mesta Kábul. Ministerstvo uskutočnilo monitoring nemocníc v okolí základne, neobjavilo však žiadne ďalšie prípady H1N1. Nenakazili sa ani ďalší Afganci, uviedol hovorca. Prvý prípad nákazy vírusom prasacej chrípky v Afganistane objavili približne pred tromi mesiacmi u cudzieho štátneho príslušníka, ktorý sa neskôr vrátil domov. Bagram je hlavná vojenská základňa Spojených štátov v Afganistane, žijú na nej tisícky amerických a zahraničných vojakov, ako aj stovky civilného personálu. V sobotu prepustili po dvoch mesiacoch z karantény jedinú afganskú ošípanú, ktorá žije v zoologickej záhrade. V moslimskom Afganistane je konzumácia bravčového mäsa neprijateľná z náboženských dôvodov. Chrípka typu A(H1N1) sa do 5. júla vyskytla v 129 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo už vyše 95.000 prípadov infikovania. Nový vírus chrípky si vyžiadal 425 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

7.7.2009

Na Slovensku sa potvrdil ďalší prípad novej chrípky, dnes už tretí

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes v popoludňajších hodinách potvrdilo ďalší prípad nakazenia novou chrípkou typu A(H1N1). Nový vírus chrípky sa potvrdil u 17-ročnej ženy z Bratislavského kraja, ktorá sa vrátila z Grécka. Ako TASR ďalej informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, pacientka mala teplotu 38 stupňov a klinické príznaky ako malátnosť, kašeľ, nádchu a bolesti hlavy. "Na základe klinických príznakov a cestovateľskej anamnézy bola hospitalizovaná na Klinike infektológie a geografickej medicíny FNsP v Bratislave," povedal Rovný. Ako ďalej dodal, regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie. Národné referenčné centrum pre chrípku dnes doobeda potvrdilo dva prípady nakazenia chrípkou typu A(H1N1). Nový vírus chrípky testy potvrdili u dvoch mužov z Bratislavského kraja vo veku 42 a 28 rokov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Počet doteraz potvrdených prípadov na Slovensku spolu s tým, ktorý sa objavil v popoludňajších hodinách, stúpol na 22. Ako Rovný ďalej informoval, 42-ročný muž sa vrátil z pobytu v Katare. Pacient mal teplotu 39 stupňov C a klinické príznaky ako malátnosť, kašeľ, nádchu, bolesti hrdla, svalov, kĺbov a hlavy. Ďalší nakazený bol v Anglicku. Chrípka sa u neho prejavila malátnosťou, suchým kašľom, bolesťami hlavy a teplotou 38 stupňov C. "Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie," doplnil Rovný. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledný prípad bol zaznamenaný v pondelok 6. júla. Prípady chrípky typu A(H1N1) sa vyskytli do 5. júla v 129 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 95.249 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 425 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Británia: Norovírusy nakazili cestujúcich a posádku výletnej lode

U 54 pasažierov a 22 členov posádky výletnej lode Marco Polo brémskej spoločnosti Transocean Tours, ktorá sa nachádzala na približne desaťdňovej plavbe okolo Britských ostrovov, sa zistili príznaky ochorení spôsobených vysoko nákazlivým norovírusom. Informovala o tom nemecká agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu lodnej spoločnosti Johna Willa. Podľa Willa jeden z cestujúcich, muž vo veku 74 rokov, ktorý trpel chronickými problémami so srdcom a dýchaním, zomrel nezávisle od spomínaného ochorenia na následky infarktu myokardu. Na palube lode Marco Polo, ktorá sa na plánovanú trasu vydala v sobotu, bolo v tom čase 769 cestujúcich. V súčasnosti kotví plavidlo v škótskom prístave Invergordon, karanténu na ňom zatiaľ nevyhlásili. Plavba by po konzultáciách s príslušnými orgánmi mohla pokračovať v nasledujúcich dňoch. Prvé príznaky, hnačky a vracanie, sa na palube lode objavili v pondelok ráno. O prípadoch boli neodkladne informované britské zdravotnícke úrady, ktoré v záujme adekvátnej starostlivosti o pacientov uvoľnili pre plavidlo ďalší personál. Súčasťou protiopatrení , ktorých cieľom je zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, je dočasné uzavretie palubnej samoobslužnej reštaurácie. Norovírusy narobili starosti vlani vo viacerých nemocničných zariadeniach v Maďarsku aj Rakúsku, ako aj na palube britskej výletnej lode Lady Anne, ktorá sa v tom čase nachádzala na nemeckom úseku Rýna. Na Novom Zélande zomreli v jednom z aucklandských domovov dôchodcov na rovnakú infekciu dvaja ľudia a ďalší sa nakazili. V tomto prípade bola karanténa hlavným opatrením zdravotníkov a hygienikov, pretože norovírusy sa prenášajú priamym kontaktom s infikovanými osobami.

Na Slovensku sa potvrdili ďalšie dva prípady novej chrípky

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes potvrdilo ďalšie dva prípady nakazenia chrípkou typu A(H1N1). Nový vírus chrípky testy potvrdili u dvoch mužov z Bratislavského kraja vo veku 42 a 28 rokov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Počet doteraz potvrdených prípadov tak na Slovensku stúpol na 21. Ako TASR ďalej informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, 42-ročný muž sa vrátil z pobytu v Katare. Pacient mal teplotu 39 stupňov C a klinické príznaky ako malátnosť, kašeľ, nádchu, bolesti hrdla, svalov, kĺbov a hlavy. Ďalší nakazený bol v Anglicku. Chrípka sa u neho prejavila malátnosťou, suchým kašľom, bolesťami hlavy a teplotu 28 stupňov C. "Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie," doplnil Rovný. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledný prípad bol zaznamenaný v pondelok 6. júla. Prípady chrípky typu A(H1N1) sa vyskytli do 5. júla v 129 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 95.249 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 425 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

6.7.2009

Za jeden deň zomreli v Británii traja ľudia na novú chrípku

Počas jedného dňa zomreli vo Veľkej Británii traja ľudia na chrípku typu A(H1N1). Štátna zdravotnícka služba informovala do dnešného večera o dvoch mladých dievčatách a jednom mužovi, ktorí sa stali obeťami vírusu tzv. prasacej chrípky. Tým sa zvýšil celkový počet úmrtí na novú chrípku v Británii na sedem. Odborníci zo spomínanej služby zdôraznili, že všetky obete trpeli už predtým na iné choroby. Väčšina nakazených prejde podľa nich chrípkou s ľahkými príznakmi tak, že ani nemusí vyhľadať obvodného lekára. Najmladšou obeťou vírusu H1N1 je šesťročné dievčatko, ktoré sa narodilo s bližšie nešpecifikovanou, život ohrozujúcou chorobou. Dieťa zomrelo v Birminghame. Vo Veľkej Británii teraz evidujú 7447 infekcií vírusom H1N1, z nich takmer 2000 prípadov v Londýne. Andy Burnham, minister zdravotníctva minulý týždeň uviedol, že každý týždeň sa dvojnásobne zvyšuje počet ochorení a keď to takto pôjde ďalej, do konca augusta možno počítať so 100.000 (stotisíc) novými prípadmi denne.

Španielsko: Bábätko ženy, ktorá zomrela na chrípku, nie je nakazené vírusom H1N1

Španielski zdravotníci dnes informovali, že predčasne porodené bábätko ženy, ktorá na druhý deň nato podľahla chrípke typu A ako prvá obeť na európskej pevnine, nie je nakazené vírusom H1N1. Dvadsaťosemročná žena bola v 28. týždni tehotenstva, keď ju hospitalizovali v madridskej nemocnici Gregorio Maranon, pretože mala problémy s dýchaním. Keďže sa jej problémy stupňovali, lekári sa rozhodli zachrániť dieťa, ktoré prišlo na svet 29. júna cisárskym rezom. Bábätko vážilo iba 1,4 kilogramu a prvé dni života strávilo v intenzívnej starostlivosti. Spočiatku nebolo možné zistiť, či je nakazené takzvanou prasacou chrípkou, vzhľadom na lieky podané jeho matke. V Španielsku sa doteraz potvrdilo 776 prípadov chrípky nového typu.

Počet ľudí nakazených novým vírusom chrípky stále stúpa

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes v poludňajších hodinách potvrdilo ďalší prípad novej chrípky typu A(H1N1). "Ide o 45-ročnú ženu z Prešovského kraja, ktorá sa vrátila z pobytu v USA," informoval dnes TASR hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Počet doteraz potvrdených prípadov tak na Slovensku stúpol na 19. Žena vyhľadala lekára z dôvodu pozitívnej cestovateľskej anamnézy a klinických príznakov – teplota 37 stupňov, suchý dráždivý kašeľ a škriabanie v krku. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledné prípady boli zaznamenané vo štvrtok 2. júla. Prípady chrípky typu A(H1N1) sa vyskytli do 4. júla v 128 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 93.727 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 412 ľudských životov. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

EÚ musí byť pripravená na druhú vlnu chrípky typu A (H1N1)

Európska únia musí byť pripravená na druhú vlnu chrípky typu A (H1N1), ktorá môže priniesť viac smrteľných prípadov ako doposiaľ. Uviedla to dnes švédska ministerka zdravotníctva Maria Larssonová. V Európe zaznamenali doposiaľ 100.000 prípadov prasacej chrípky. Ministerka tvrdí, že existuje riziko, že vírus zmení svoj charakter a rozšíri sa rapídne, keď sa deti z európskych škôl vrátia po letných prázdninách do školských lavíc. V nemeckom Berlíne zatvorili dnes školu po tom, ako osem žiakov pozitívne testovali na prítomnosť vírusu. Na dnešnom stretnutí ministrov zdravotníctva EÚ vo švédskom Jönköpingu sa bude rokovať o kapacitách zdravotníckej starostlivosti a možnej spolupráci pri distribúcii vakcín medzi krajinami v prípade vážnej epidémie.

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: