V Moskve pokračuje stretnutie ministrov zdravotníctva G8

Infekčné ochorenia patria aj naďalej medzi najakútnejšie problémy zdravotníctva. Vyhlásil to dnes v Moskve ruský minister zdravotníctva Michail Zurabov počas dvojdňového stretnutia ministrov zdravotníctva krajín G8 a iných organizácií, ktoré sa začalo vo štvrtok.

Zurabov navrhol vyvinúť globálny informačný a analytický systém na monitorovanie infekčných ochorení a založiť medzinárodnú banku pre antivírusové liečivá. Vyzval medzinárodnú komunitu na intenzívnejšie úsilie v boji proti rozširovaniu vírusov HIV a AIDS. Taktiež naliehal na vytvorenie globálneho systému na monitorovanie ohnísk chrípky v súvislosti s vírusom vtáčej chrípky.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jong Wook Lee na stretnutí vyzval medzinárodne spoločenstvo na investovanie štyroch miliárd dolárov do globálneho úsilia v boji s detskou obrnou. Táto choroba podľa jeho slov ukazuje, že proti infekčným ochoreniam sa musí postupovať globálne, pretože sa môžu opäť rozšíriť.

Stretnutie ministrov zdravotníctva sa koná pred letným summitom krajín G8 v Petrohrade. Rusko v rámci svojho tohtoročného predsedníctva v skupine G8 vyhlásilo boj proti infekčným ochoreniam za prioritu spolu s podporou vzdelávania a energetickej bezpečnosti.

G8 je názov pre skupinu siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Ruska. Do pôvodnej skupiny G7 patria USA, Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Kanada.

Európsku úniu zastupuje na stretnutí rakúska ministerka zdravotníctva Maria Rauchová-Kallatová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: