Americká armáda by mala zakázať fajčenie, potrvá to však 20 rokov

Americká armáda by mala byť do 20 rokov bez fajčiarov. Vo svojej správe pre Pentagón a americkú Správu pre vojenských vyslúžilcov to uviedla vládna komisia.

Podľa Medicínskeho inštitútu (IOM) až 30 percent príslušníkov armády Spojených štátov tvoria fajčiari, čo vedie k "veľmi vysokým" ekonomickým a zdravotníckym nákladom. Ústav však zároveň pripustil, že dosiahnutie zásadnej zmeny môže byť ťažké vzhľadom k tomu, že fajčenie je "dlhodobo spojené s imidžom tvrdého, nebojácneho bojovníka".

Ministerstvo obrany USA však vyjadrilo podporu myšlienke vykoreniť v armáde tento zlozvyk, pričom verí, že je "dosiahnuteľná". Pentagón podľa správy vynakladá v súvislosti s fajčením ročne viac ako 1,6 miliardy dolárov (1,15 miliardy eur) na zdravotnícku starostlivosť, nemocničnú liečbu a pracovnú neschopnosť. Miera fajčenia tabaku v armáde USA stúpa od roku 1998 a u vojakov, ktorí sa vracajú z Iraku a Afganistanu, môže dosahovať až 50 percent. Fajčiari sú pritom menej zdatní, majú horšie nočné videnie a pomalšie sa zotavujú zo zranení. "Títo vojaci v postate vystavujú riziku svoje životy dvakrát - raz pri službe svojej vlasti a raz pri službe tabaku," povedal Stuart Bondurant, predseda komisie, ktorá správu pripravila.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: