Medzi najčastejšie úrazy detí patria zlomeniny i popáleniny

Letné obdobie prináša so sebou aj zvýšený počet detských úrazov, pričom podľa národného koordinátora na ich prevenciu Samuela Hruškovica stúpa ich počet v tomto období o sto percent. Medzi najčastejšie úrazy detí do 18 rokov patria najmä zlomeniny, úrazy hlavy a popáleniny. Vyplýva to zo štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá má takmer 216.000 detských poistencov.

Náklady Dôvery na tri desiatky najčastejších diagnóz spôsobených úrazmi presiahli v roku 2008 u detí takmer 650.000 eur (vyše 19,5 milióna Sk). Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaznamenala v minulom roku 106.283 prípadov detí do 18 rokov, ktoré mali nehodu alebo utrpeli poranenie hlavy, krku alebo hrudníka. "Náklady VšZP na liečbu týchto úrazov predstavovali v tomto období 8,3 milióna eur (250,1 milióna Sk)," uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Detské úrazy sa vyskytujú najmä doma, v škole, pri športe a dopravných nehodách. Odborníci pripúšťajú, že viac rokov života sa stráca v dôsledku úmrtí spôsobených zranením než ochoreniami na rakovinu a srdcovo-cievne choroby. "Najčastejšími úrazmi detí predškolského veku sú úrazy hlavy a lebky spôsobené pádmi v domácom prostredí. Domáce úrazy tvoria v tejto vekovej kategórii vyše polovicu všetkých úrazov," uviedol revízny lekár Dôvery Jaroslav Sadloň. "V škole dochádza hlavne k zlomeninám, vykĺbeninám a pomliaždeninám. Podobne je to aj pri športových úrazoch, kde sú najfrekventovanejšími diagnózami okrem týchto aj podvrtnutia a drobné povrchové zranenia," vysvetlil Sadloň.

Najčastejšou príčinou detských úmrtí sú dopravné úrazy. Zvyšuje sa pri nich aj riziko dlhodobých a trvalých následkov, a to takmer dvojnásobne. Podľa Hruškovica dieťa až do veku 12 rokov nevie správne posúdiť dopravnú situáciu a adekvátne na ňu aj reagovať. Malé dieťa nevie odhadnúť rýchlosť ani brzdnú dráhu približujúceho sa vozidla. Štatistiky poukazujú na to, že detváky väčšinou zrazí menšie a tichšie auto, pretože veľké a hlučné auto považuje v dopravnej situácii aj malé dieťa za väčšie riziko. Časť detí usmrtených pri dopravných nehodách tvoria aj tie, ktoré zahynú ako pasažieri automobilov. Detské sedačky a používanie bezpečnostných pásov by mali byť pre rodičov záväzné. Pri bicyklovaní je zase nevyhnutnosťou cyklistická prilba, ktorú v súčasnosti predpisuje aj zákon.

V odborných kruhoch sa odhaduje, že vhodnou prevenciou a osvetou možno zabrániť 30 až 60 percent úrazov. V domácom prostredí treba dieťa sledovať, zabezpečiť jeho bezpečnosť najmä v kúpeľni a kuchyni, ale tiež treba dbať na informovanosť rodičov o rizikách detských úrazov. V školách treba zabezpečiť bezpečné prostredie v učebniach a na športoviskách. Pred športovaním je nevyhnutné, aby sa dieťa poriadne rozcvičilo, rodičia vhodne odhadli jeho možnosti a schopnosti a aby dbali na ochranné pomôcky ako chrániče, prilby alebo rukavice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: