Nadávanie dokáže zmierniť bolesť, tvrdia vedci

Porezali ste si prst alebo poranili nohu? Skúste si schuti zahrešiť. Podľa najnovšej štúdie britských vedcov si tak môžete uľaviť od bolesti.

Tím psychológov z Keele University v Anglicku dospel k záveru, že existuje spojitosť medzi fyzickou bolesťou a nadávaním. Ostré slová môžu mať podľa ich zistení analgetický efekt. "Nadávky sú tu s nami už dlhé stáročia a predstavujú takmer univerzálny lingvistický fenomén ľudstva," konštatoval člen tímu Richard Stephens. Štúdie sa zúčastnilo 64 dobrovoľníkov, ktorí mali čo najdlhšie držať ruku ponorenú v nádobe s ľadovou vodou a opakovať si pritom nadávku podľa vlastného výberu. V druhej časti mali počas experimentu vyslovovať bežné neutrálne slovo. Dobrovoľníci, ktorí si zakliali, dokázali udržať ruku v ľadovej vode dlhší čas.

Nadávanie sa dotýka emočných centier v ľudskom mozgu a na rozdiel od väčšiny ostatných jazykových prejavov pravdepodobne nevzniká v ľavej, ale v pravej mozgovej hemisfére. Vyvoláva nielen emocionálnu, ale aj fyzickú reakciu organizmu a je možné, že prispieva i k zvyšovaniu agresivity.
Vedci sa domnievajú, že práve tu možno hľadať príčiny vzniku a pokračujúcej obľuby hrešenia. Závery štúdie zverejnil odborný časopis NeuroReport.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: