Akceptácia preventívnych prehliadok Slovákmi stále nie je uspokojivá

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré veľkoryso ponúkajú preventívne prehliadky zo zákona, to znamená, že zdravotné poisťovne ich plne hradia. Pre TASR to konštatovala riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková. "Ich štandard je naozaj pomerne vysoký. Bohužiaľ, situácia ešte stále nie je uspokojivá z hľadiska akceptácie občanov na túto ponuku," dodala.

Aj keď sa podľa jej slov záujem o preventívne prehliadky u praktických lekárov v poslednom období zvýšil, je tam absencia istých vekových skupín. Ide najmä o ľudí vo veku 20 až 40 rokov, ktorí majú pocit plného zdravia. "Za posledné dva - tri roky sa trochu zlepšuje situácia vďaka výrazným kampaniam aj z hľadiska špeciálnych preventívnych prehliadok, kam patria najmä prsník, krčok maternice a hrubé črevo," dodala. Podľa Sedlákovej je v otázke preventívnych prehliadok potrebný nielen proaktívny postup zo strany štátu, ale aj zdravotných poisťovní, ktoré by mali bazírovať na tom, aby ich poistenci chodili na prevenciu. "Vždy je jednoduchšie manažovanie človeka, ktorý má prvotné štádiá ochorenia, ako keď už príde s rozvinutým ochorením," zhodnotila. Na poli prevencie chystá aj Kancelária WHO na Slovensku aktivity, ktorými chce pomôcť prehĺbiť záujem o preventívne stomatologické prehliadky u detí.

Bežnú preventívnu prehliadku by mal raz za dva roky absolvovať každý poistenec nad 15 rokov. Tá pozostáva z komplexného vyšetrenia všetkých orgánových systémov, kontroly stavu očkovania, vyšetrenia pulzu a tlaku krvi či kontroly hmotnosti. Súčasťou prehliadky sú aj laboratórne vyšetrenia moču, močového sedimentu, glykémie, kreatinínu a krvný obraz vrátane trombocytov. U mužov je súčasťou vyšetrenia aj palpačné vyšetrenie prostaty cez konečník. Raz ročne by si mal každý dospelý nájsť čas aj na návštevu zubára. Súčasťou preventívnej prehliadky je podrobná kontrola chrupu, parodontu, mäkkých tkanív ústnej dutiny, kontrola medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov, zubných náhrad, dentálnej hygieny a hygienických návykov. S deťmi by mali rodičia chodiť na preventívnu prehliadku raz za pol roka, tehotné ženy by ju mali absolvovať dvakrát počas jedného tehotenstva.

Muži nad 50 rokov by mali raz tri roky absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Tá je zameraná na fyzikálne vyšetrenie, palpačné vyšetrenie prostaty cez konečník a vyšetrenie semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie prostaty a laboratórne vyšetrenia moču na sediment, kreatinín a PSA. Na včasnú diagnostiku onkologických ochorení je zameraná preventívna gynekologická prehliadka. Tú by mali ženy nad 18 rokov alebo od prvého tehotenstva absolvovať raz ročne. Okrem poradenstva je jej súčasťou aj palpačné vyšetrenie prsníkov, vaginoskopia a kolposkopia, odber výteru na cytologické vyšetrenie a odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia. Ženy nad 40 rokov majú raz za dva roky nárok aj na mamografiu oboch prsníkov. Tehotné ženy by mali absolvovať prehliadku raz mesačne počas tehotenstva a raz 6 týždňov po pôrode. Deti by mali absolvovať preventívnu prehliadku 9-krát do prvého roku života, z toho najmenej tri prehliadky do troch mesiacov veku. Raz vo veku 18 mesiacov a raz za dva roky od troch do 15 rokov dieťaťa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: