Pacientka so závažnou chybou srdca priviedla na svet zdravé dieťa

Vďaka ojedinelej spolupráci 30-členného zdravotníckeho tímu Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura sa v Košiciach podarilo pacientke so závažnou chybou srdca priviesť na svet zdravého chlapčeka.

Dieťa sa narodilo 25. apríla v 37 týždni gravidity na 1. Gynekologicko-pôrodníckej klinike na Triede SNP cisárskym rezom. Vážilo 2840 g, meralo 49 cm a v súčasnosti je v starostlivosti Kliniky neonatológie.

Vážnou komplikáciou pri tomto pôrode bolo, že 36-ročná matka dieťaťa už bola po jednej operácii srdca a jednom prerušení tehotenstva práve pre zlyhávanie srdca. Napriek odporúčaniu neotehotnieť, znovu otehotnela. Pretože jej gravidita už spôsobovala ťažkosti, lekári sa rozhodli prerušiť ju a predčasne priviesť jej prvé dieťa na svet.

Podľa informácií prednostu 1. Gynekologicko–pôrodníckej kliniky Vladimíra Krausa, ktorý vykonal cisársky rez, pôrodníci, kardiológovia, kardiochirurgovia, neonatológovia a anesteziológovia ešte pred pôrodom na spoločnom konzíliu dôkladne prediskutovali postup aj s možnými variantmi. Okrem cisárskeho rezu totiž do úvahy prichádzala pri zhoršení činnosti srdca a obehu rodičky aj možnosť odstránenia maternice, alebo následná operácia srdca s výmenou poškodených chlopní. O výnimočnej náročnosti výkonu svedčí aj pripravená rezerva šiestich konzerv krvi.

Kardiologický stav mamičky sa však našťastie počas operácie aj po nej stabilizoval a nevyžadoval okamžitú operáciu srdca. Tej sa však v krátkom čase pravdepodobne bude musieť podrobiť. Sama si pri prípravách na pôrod uvedomila závažnosť svojho zdravotného stavu, aj to, koľko ľudí sa na tomto ojedinelom výkone muselo podieľať. Okrem prednostu Krausa a primára 1. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Jozefa Poslucha na čele tímu kardiológov stáli primár kardiochirurgie Michal Hulman a primár kardiológie Martin Studenčan.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: