Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 13. - 19. júla

18.7.2009

Čína: Pre podozrenie na chrípku H1N1 je v karanténe 52 britských študentov

Čínske úrady umiestnili 52 britských študentov do karantény po tom, ako štyroch z nich hospitalizovali kvôli podozreniu na prasaciu chrípku. Informovalo o tom dnes britské ministerstvo zahraničných vecí. Ministerstvo neuviedlo, odkiaľ presne študenti pochádzajú, informovalo však, že momentálne sa nachádzajú vo svojom hoteli v Pekingu. Ako uviedla organizácia Specialist Schools and Academies Trust, študenti patria do skupiny 278 tínedžerov vo veku 14 a viac rokov a 49 učiteľov, ktorá odcestovala do Číny tento týždeň a mala sa vrátiť do Spojeného kráľovstva v dňoch 27.-28. júla.

Gruzínsko má prvý prípad chrípky H1N1

Gruzínsko má prvý prípad výskytu chrípky typu H1N1. Zistili ho u osoby, ktorá nedávno pricestovala z Británie. Informoval o tom dnes jeden z predstaviteľov vlády bývalej sovietskej republiky. Vírus identifikovali vo veľmi ranom štádiu a nakazený muž nie je v ohrození života, povedal telefonicky pre agentúru Reuters minister práce a sociálnej ochrany Alexander Kvitašvili. Pacient je momentálne v izolácii a lekári majú všetky lieky potrebné na jeho liečbu, povedal minister. Ako dodal, niet dôvodu obávať sa, že vírus by sa mohol šíriť ďalej. Vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že pandémia chrípky H1N1 je najrýchlejšie sa šíriacou pandémiou v dejinách a je už zbytočné počítať každý jednotlivý prípad.

ČR: Počet prípadov chrípky A sa zvýšil na 24

Od piatku boli v Česku potvrdené ďalšie tri nové prípady chrípky typu A. Ako dnes oznámilo české ministerstvo zdravotníctva, ide o trojročného chlapca a dve ženy. Chlapec a žena pricestovali minulý týždeň nezávisle na sebe autobusom, respektíve letecky z Veľkej Británie. Ďalšia žena sa vrátila do Česka z USA. V nemocnici je od piatku iba chlapec, ktorý má vysoké teploty. Obe ženy sa liečia doma.

ČR: Prípadov chrípky A opäť pribudlo: je ich už 27

Víkend v Česku priniesol ďalšie tri nové prípady chrípky typu A. Novými pacientmi sú matka a stará mama trojročného chlapca, u ktorého chrípku diagnostikovali v piatok. Trojica sa nedávno vrátila do Česka autobusom z Veľkej Británie. Tretím novým prípadom je mladá žena, ktorá pracuje v obchode v centre Prahy a je často v kontakte s cudzincami. O nových prípadoch dnes na svojej webovej stránke informovalo české ministerstvo zdravotníctva. Počet prípadov chrípky typu A (H1N1) sa v Česku zvýšil na 27. V dvoch prípadoch ochoreli osoby, ktoré neboli v cudzine a vírusom sa tak museli nakaziť v Česku.

17.7.2009

USA: Epidemiológovia predpovedajú šírenie novej chrípky počas jesene

Nový chrípkový vírus typu A(H1N1) cirkuluje v USA napriek letným horúčavám. Epidemiológovia z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) očakávajú ďalší nárast počtu prípadov v jeseni po návrate žiakov do škôl. "Očakávame zvýšenie počtu chrípkových a respiračných ochorení, ktoré môžu nastúpiť skôr ako sezónna chrípka," uviedla zástupkyňa CDC, lekárka Anne Schuchatová. Výskyt ochorenia zaznamenali počas leta v detských táboroch a vo vojenských jednotkách. Vírusu sa v USA darí napriek teplému a vlhkému letnému počasiu, ktoré obyčajne nepraje klasickým respiračným vírusom. Podľa Schuchatovej to však neznamená, že by mal nový vírus nejaké mimoriadne biologické vlastnosti. Skôr to môže poukazovať na nedostatok imunity na vírus H1N1 v širokej populácii. V USA aj na južnej pologuli vírus spôsobuje ťažké ochorenia a smrť u starších detí a mladších dospelých. Podobne ako u bežnej chrípky sa vážnejšie symptómy prejavujú u tehotných žien, u ktorých je tiež väčšia pravdepodobnosť úmrtia.

WHO prestala zratúvať jednotlivé prípady chorých na chrípku typu A(H1N1)

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že prestáva zratúvať jednotlivé prípady chorých chrípku typu A(H1N1). Je to priveľká záťaž pre krajiny, kde sa vírus vo veľkom rozšíril, uviedla agentúra vo vyhlásení. Spresnila, že už síce nebude zverejňovať globálne počty prípadov chorých na chrípku, ale bude pokračovať v sledovaní epidémie vo svete. Jednotlivé krajiny by podľa WHO mali sledovať predovšetkým náznaky, či vírus mutuje, napríklad zmeny v šírení prasacej chrípky, nárast počtu ľudí, ktorí vyhľadajú nemocničné liečenie či vážnejšie prípady chrípky. Agentúra žiada krajiny, aby jej oznamovali svoje prvé potvrdené prípady chrípky a následne týždenné počty chorých s charakteristikou lokálneho vypuknutia epidémie. WHO doteraz zaznamenala takmer 95.000 prípadov novej chrípky a 429 úmrtí na ňu vo svete. Tieto čísla sú však už neaktuálne, keďže iba samotná Británia odhaduje, že minulý týždeň dosiahol počet nových prípadov ochorenia na chrípku v krajine 55.000 ľudí.

Španielsko: Zdravotníci sú znepokojení príležitostnou agresivitou vírusu H1N1

Španielsky rezort zdravotníctva je znepokojený príležitostnou agresivitou chrípky typu A(H1N1), ktorá pripravila o život 33-ročnú ženu bez akýchkoľvek zdravotných problémov, čo by mohlo vysvetľovať rapídny postup jej choroby. Uviedol to dnes španielsky rozhlas. Žena zomrela vo štvrtok na ostrove Mallorca. Hospitalizovali ju v nedeľu 12. júla. V Madride tiež podľahla vírusu H1N1 71-ročná žena, ktorá trpela chronickým ochorením. Úmrtia zvýšili počet obetí tzv. prasacej chrípky v Španielsku na štyri. V krajine je 1200 potvrdených prípadov nakazenia touto chorobou. Pandémia novej chrípky je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najrýchlejšie sa šíriacou pandémiou v dejinách a je zbytočné počítať každý prípad. WHO, ktorá 11. júna vyhlásila toto ochorenie za pandémiu, pozmenila svoje podmienky tak, že od národných zdravotníckych úradov požaduje iba oznamovanie nahromadených závažných prípadov a úmrtia spôsobené novým vírusom H1N1 či nezvyčajné klinické situácie.

16.7.2009

Pandémia prasacej chrípky je najrýchlejšie sa šíriaca pandémia v dejinách

Pandémia prasacej chrípky je najrýchlejšie sa šíriaca pandémia v dejinách a je zbytočné počítať každý prípad, uviedla dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

WHO, ktorá 11. júna vyhlásila ochorenie za pandémiu, pozmenila svoje podmienky tak, že od národných zdravotníckych úradov požaduje iba oznamovanie nahromadených závažných prípadov a úmrtia spôsobené novým vírusom H1N1 či nezvyčajné klinické situácie. "Tohtoročná chrípková pandémia sa šíri po celom svete rýchlosťou, ktorá nemá obdobu. Pri minulých pandémiách potrebovali chrípkové vírusy vyše šesť mesiacov, kým sa rozšírili tak, ako nový vírus H1N1 za necelých šesť týždňov," uviedla vo vyhlásení WHO, ktorej členmi je 193 štátov sveta. Vírus sa šíri ďalej a pre zdravotnícke úrady aj laboratóriá sa stalo takmer nemožné, aby spočítali jednotlivé prípady - ktoré majú zväčša mierny priebeh.

Nový typ chrípky, nazývanej aj prasacia, sa dá liečiť antivirotikami Tamiflu alebo Relenza, ale mnoho pacientov sa vylieči bez užívania akýchkoľvek medikamentov. Odborníci tvrdia, že len v samotných USA je nakazených najmenej milión ľudí, a WHO uviedla, že pandémia je nezastaviteľná. "Značne prevláda názor, že snaha registrovať a oznamovať každý jednotlivý prípad je obrovským mrhaním prostriedkami," vyhlásil hovorca WHO Gregory Hartl. Všetky krajiny by však stále mali starostlivo sledovať nezvyčajný hromadný výskyt závažných alebo smrteľných prípadov pandemickej chrípky. Mali by tiež sledovať hromadný výskyt dýchacích chorôb vyžadujúcich si hospitalizáciu, alebo nevysvetliteľné či nezvyčajné klinické situácie.

"Treba dávať pozor na také signály, ako je prudký nárast absencií v školách alebo na pracoviskách, či výraznejší výskyt vážnejších ochorení - to môže naznačiť aj nával pacientov na lekárskej pohotovosti," vysvetlila agentúra OSN vo vyhlásení. WHO už nebude zverejňovať celosvetové prehľady o počtoch potvrdených prípadov zo všetkých krajín. Posledný aktualizovaný počet zo 6. júla bol 94.512 potvrdených prípadov a 429 úmrtí. Organizácia bude pravidelne zverejňovať aktualizované informácie o situácii v novopostihnutých krajinách, ktoré by mali oznamovať prvé potvrdené prípady. WHO bude zverejňovať týždenné údaje a epidemiologické podrobnosti. Krajiny by mali naďalej týždenne testovať určitý počet vírusových vzoriek, aby sa potvrdilo, či chorobu naozaj vyvoláva pandemický vírus, a mali by sledovať akékoľvek virologické zmeny, ktoré môžu byť dôležité pre vývoj očkovacej látky.

Británia: Manželka expremiéra Cherie Blairová má zrejme prasaciu chrípku

Manželka bývalého britského premiéra Cherie Blairová musela zrušiť svoju účasť na slávnosti na Univerzite nádeje v anglickom Liverpoole, kde jej mali udeliť vyznamenanie, pretože má pravdepodobne chrípku H1N1. Informovala o tom dnes webová stránka spravodajskej stanice BBC. Británia zároveň dnes oznámila, že celkový počet úmrtí na prasaciu chrípku v krajine je 29. Manželka expremiéra Tonyho Blaira mala dostať čestný titul za svoju prácu v oblasti ľudských práv a za podporu univerzity. Advokátka absolvuje udalosť neskôr. "Cherie je stúpenkyňou našej univerzity a našej práce," uviedol prorektor univerzity Bill Chambers. "Žiaľ, musela si nechať ujsť túto príležitosť, ale ďalej to nebudeme komentovať," dodal. Hovorca Cherie Blairovej neskôr informoval, že musela zrušiť svoju účasť na slávnosti, pretože je u nej podozrenie na ochorenie na chrípku H1N1. Blairovej kancelária však vyhlásila, že sa nebude vyjadrovať k tomu, či táto matka štyroch detí užíva antivírusové lieky na prasaciu chrípku.

Odovzdávanie ocenení sa teraz odkladá na ďalšie promócie, buď v januári alebo júli 2010. V Spojenom kráľovstve zomrelo po nakazení vírusom prasacej chrípky dovedna 29 ľudí, informovali dnes predstavitelia britského zdravotníctva. V Anglicku ochoreniu podľahlo 26 osôb, škótska vláda potvrdila tri úmrtia. Väčšina z približne 55.000 minulotýždňových nových prípadov prasacej chrípky má mierny priebeh. Najhoršie postihnutou skupinou sú deti do 14 rokov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 11. júna vyhlásila, že šírenie vírusu dosiahlo stupeň pandémie. Britský minister zdravotníctva Andy Burnham tento mesiac povedal, že podľa predpokladov vlády najneskôr do konca augusta vznikne situácia, keď sa bude objavovať vyše 100.000 nových prípadov prasacej chrípky denne.

Novým vírusom chrípky sa nakazil aj slovenský vojak na Cypre

Slovenský vojak pôsobiaci na misii na Cypre je nakazený novým typom chrípky A (H1N1). V súčasnosti je hospitalizovaný v nemocnici v Nikózii. TASR to potvrdil hovorca Ministerstva obrany SR Vladimír Gemela. Podľa informácií hovorcu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) Mária Pažického je náš vojak pôsobiaci na misii UNFICYP mimo ohrozenia života. Neboli mu naordinované ani antibiotiká. "Počítame s tým, že do piatich až siedmich dní sa vráti do bežného pracovného života," potvrdil TASR. Ostatní vojaci sú v poriadku. Riziko nákazy sa u nich podľa Pažického eliminovalo i vzhľadom na to, že nakazený príslušník OS SR je hospitalizovaný. Taktiež pripomenul, že veliteľ slovenského kontingentu na Cypre vydal ešte pred časom v rámci svojho nariadenia príkaz, že mimo času služby sa majú naši vojaci vyhýbať turistickým destináciám, plážam a podobne.

Nakazený príslušník Ozbrojených síl SR je vôbec prvým Slovákom, u ktorého sa nákaza potvrdila v zahraničí. Nedávno sa objavili informácie, že chrípkou sa infikovali aj slovenskí tenisti na turnaji vo Wimbledone, tie sa však nepotvrdili. Národné referenčné centrum pre chrípku doteraz na Slovensku okrem nakazeného vojaka potvrdilo 31 prípadov chrípky typu A (H1N1). Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledný prípad bol potvrdený dnes v popoludňajších hodinách. Ide o 30-ročného muža z Nitrianskeho kraja, ktorý sa vrátil z pobytu v Anglicku. Prípady chrípky typu A (H1N1) sa do 14. júla vyskytli v 133 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 119.344 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 589 ľudských životov v 24 krajinách sveta. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Aj dnes pribudol ďalší prípad nakazenia sa novým vírusom chrípky

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes v popoludňajších hodinách potvrdilo ďalší prípad výskytu chrípky typu A(H1N1). Počet doteraz potvrdených prípadov na Slovensku sa tak zvýšil na 31. Novým vírusom chrípky sa nakazil aj slovenský vojak pôsobiaci na misii na Cypre, kde sa v súčasnosti aj lieči. Tento príslušník Ozbrojených síl SR je vôbec prvým Slovákom, u ktorého sa nákaza potvrdila v zahraničí. V novom prípade ide o 30-ročného muža z Nitrianskeho kraja, ktorý sa vrátil z pobytu v Anglicku, informoval TASR hlavný hygienik SR Ivan Rovný. U muža sa prejavili klinické príznaky v podobe zvýšenej teploty, kašľa, bolestí hlavy a hrdla. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledné dva prípady sa potvrdili v utorok 14. júla. Išlo o 22-ročného muža z Nitrianskeho kraja, ktorý sa vrátil z Nového Zélandu, a 21-ročnú ženu z Trenčianskeho kraja, ktorá navštívila Španielsko. Prípady chrípky typu A(H1N1) sa do 14. júla vyskytli v 133 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 119.344 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 589 ľudských životov v 24 krajinách sveta. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Francúzsko si objednalo 94 miliónov dávok vakcíny proti novej chrípke

Francúzsko si objednalo 94 miliónov dávok vakcíny proti chrípke typu A(H1N1) v hodnote takmer miliardy eur. Oznámila to dnes vláda. Ako uviedla ministerka zdravotníctva Roselyne Bachelotová na tlačovej konferencii, Francúzsko potvrdilo 481 prípadov nákazy vírusom prasacej chrípky. Minister vnútra Brice Hortefeux povedal, že epidémii chrípky na jeseň je "takmer nemožné sa vyhnúť". Francúzsko má 64 miliónov obyvateľov a jeden človek potrebuje dve dávky vakcíny, takže objednávka pokryje potreby takmer dvoch tretín Francúzov. Deväťdesiatštyri miliónov dávok vakcín si Paríž objednal u troch farmaceutických spoločností: Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline a Novartis. Vláda "predbežne objednala" aj ďalších 44 miliónov dávok vakcíny, uviedla Bachelotová. Očkovanie podľa nej nebude povinné, ale vakcína bude od jesene niekoľko mesiacov dostupná pre tých, ktorí sa budú chcieť zaočkovať. "Ak bude úroveň výroby uspokojivá, laboratóriá budú dodávať vakcíny od októbra 2009 do januára 2010," dodala ministerka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tento týždeň odporučila, aby boli najprv zaočkovaní zdravotnícki pracovníci vo všetkých krajinách s cieľom zachovať funkčnosť systému zdravotníctva v prípade rozšírenia vírusu.

Švajčiarsko: Spoločnosť Novartis začne testovať vakcínu proti novej chrípke

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis AG dnes oznámila, že do konca júla spustí klinické testy vakcíny proti novej chrípke typu A(H1N1). Výrobca liekov vo vyhlásení k správe o výsledkoch druhého štvrťroka uviedol, že s vakcínou "je na dobrej ceste". Spoločnosť Novartis informovala, že využíva tradičnú výrobu na báze vajec, ako aj rýchlejšiu výrobu vakcíny z buniek, ktorú vyvinula. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v júni vyhlásila šírenie tzv. prasacej chrípky za pandémiu, čo znamená, že vírus sa už rozšíril na celom svete. Predstavitelia WHO uviedli, že na jeseň vznikne celosvetový dopyt po vakcínach, hoci objednávky prvých vakcín proti H1N1 boli vo všeobecnosti nízke, ale globálne kapacity na výrobu vakcín sú nedostačujúce. Do nemocníc vo vyspelých krajinách sa vakcína vrátane získania povolenia na používanie od miestnych úradov dostane približne v októbri, oznámili nedávno odborníci z viacerých krajín. Pre chudobnejšie krajiny môže získanie a zaplatenie vakcín znamenať problém, varovala WHO. Kým vírus sa šíri po celom svete, priebeh choroby je väčšinou údajne mierny, väčšina pacientov sa rýchlo zotaví. Proti novej chrípke sa s výnimkou niekoľkých zriedkavých prípadov ukázali ako účinné aj antivirotiká.

15.7.2009

Británia: Biskup pre chrípku H1N1 navrhuje odstrániť z kostolov svätenú vodu

Anglikánsky biskup z Chelmsfordu reverend John Gladwin radí, aby z kostolov odstránili svätenú vodu, pretože aj takto sa možno zastaví šírenie tzv. prasacej chrípky. Veriaci v niektorých kostoloch sa podľa zvyklosti pri vchode prežehnajú s použitím svätenej vody. "Voda v miskách sa môže ľahko stať zdrojom nákazy a rýchleho šírenia vírusu," vysvetlil biskup z mesta Chelmsford v anglickom grófstve Essex. V pokynoch pre kňazov v Essexe ešte dodal: "Naším zámerom nie je vyvolávať paniku v tomto štádiu (pandémie)." Podľa biskupa by kňazi mali radiť členom svojej farnosti, ktorí majú príznaky podobné chrípke, aby zostali doma. V súvislosti so svätým prijímaním Gladwin radí, aby ľudia s príznakmi chrípky "nepili víno z kalicha". Biskup ubezpečil veriacich, že plnohodnotné sväté prijímanie absolvujú aj v prípade, ak prijmú iba samotnú hostiu z chleba. Odrádza však od pastoračných návštev a tvrdí, že ak je návšteva nutná, kňazi by mali nosiť sterilné rukavice, ochranný plášť a rúšku na tvár. Biskupove rady prichádzajú v čase, keď počet úmrtí súvisiacich s prasacou chrípkou v Británii stúpol na 17. Podľa utorkových výsledkov pitvy však praktického lekára, ktorý zomrel po nakazení, nezabil vírus.

Zdroj: telegraph.co.uk

Španielsko: 22 vojakov umiestnili v Afganistane do karantény

Španielske ministerstvo obrany oznámilo, že 22 španielskych vojakov pôsobiacich v Afganistane umiestnili do karantény pre podozrenie z chrípky typu A(H1N1). Ministerstvo dnes zaslalo na základňu do Herátu na západe Afganistanu niekoľko dávok lieku tamiflu v prípade, že sa obavy potvrdia. Ďalších 32 vojakov, ktorí boli v kontakte s 22 kolegami v karanténe, je pod lekárskym dohľadom. Vojaci sú súčasťou skupiny 450 vojakov, ktorých v uplynulých týždňoch poslali do Afganistanu, aby tam pomohli s bezpečnostnými opatreniami pred augustovými voľbami. Španielsko má v krajine 1000 vojakov. Španielske ministerstvo zdravotníctva uvádza 1099 potvrdených prípadov novej chrípky. Vírusu doposiaľ podľahli v krajine dvaja ľudia.

14.7.2009

Počet potvrdených nákaz novou chrípkou už dosiahol tri desiatky

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes v poludňajších hodinách potvrdilo ďalšie dva prípady novej chrípky typu A(H1N1) s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Celkovo tak počet potvrdených prípadov na Slovensku stúpol na 30. Ako dnes TASR informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, ide o 22-ročného muža z Nitrianskeho kraja, ktorý sa vrátil z pobytu na Novom Zélande. Pacient mal teplotu 38 stupňov, malátnosť, kašeľ a nádchu. Ďalšou nakazenou je 21-ročná žena z Trenčianskeho kraja, ktorá sa vrátila zo Španielska. Pacientka mala teplotu 38 stupňov, nádchu a bolesti hlavy. "Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva boli upovedomené a začali epidemiologické šetrenie," dodal Rovný. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledný prípad bol potvrdený v pondelok 13. júla. Išlo o 20-ročného muža z Bratislavského kraja, ktorý sa vrátil zo Španielska. Prípady chrípky typu A(H1N1) sa do 11. júla vyskytli v 133 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 113.940 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 560 ľudských životov v 24 krajinách sveta. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

13.7.2009 

Nová chrípka podľa vedcov pripomína obávanú španielsku chrípku z roku 1918

Prioritný prístup k vakcíne proti vírusu chrípky typu A(H1N1) by mali získať zdravotnícki pracovníci, jednotlivé krajiny sa však môžu rozhodnúť, kto ďalší bude mať k vakcíne prístup, oznámila dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Výsledky snáh o výrobu vakcíny boli zatiaľ "mizivé", ale výrobcovia skúmajú alternatívne kmene vírusu, ktoré môžu priniesť výsledok, uviedla riaditeľka Iniciatívy pre výskum vakcín v rámci WHO Marie-Paule Kienyová. Zároveň potvrdila, že obezita je rizikovým faktorom vážnych komplikácií pri nákaze H1N1, tzv. prasacou chrípkou. "Skupina (odborníkov) odporučila, aby boli najprv zaočkovaní zdravotnícki pracovníci vo všetkých krajinách s cieľom zachovať funkčnosť systému zdravotníctva v prípade rozšírenia vírusu," uviedla Kienyová na tlačovej konferencii. "Čo sa týka ostatných obyvateľov, to závisí od stratégie, ktorú chcú jednotlivé krajiny nasledovať," dodala. Vírus novej chrípky H1N1 pripomína kmeň vírusu, ktorý v roku 1918 spôsobil chrípkovú pandémiu a má vyššiu schopnosť nakaziť pľúca, než majú bežné sezónne chrípkové vírusy, oznámili dnes vedci. Testy na niekoľkých druhoch zvierat preukázali, že nový vírus prasacej chrípky je schopný sa šíriť cez horné dýchacie cesty hlboko do pľúc s vyššou pravdepodobnosťou rozvoja zápalu pľúc, uviedol medzinárodný vedecký tím. Vedci navyše zistili, že ľudia, ktorí prežili pandémiu chrípky v roku 1918, majú zrejme vyššiu obranyschopnosť proti novému vírusu, čo potvrdzuje podobnosť oboch kmeňov. Vírus novej chrípky spôsobil prvú pandémiu v 21. storočí. Podľa odhadov sa ním nakazil už viac ako milión ľudí a zabil najmenej 500 z nich. Podľa WHO spôsobuje H1N1 väčšinou len mierne symptómy, ale podľa vedcov to neznamená, že je podobný ako sezónna chrípka. Pri pandémiu chrípky v roku 1918 zahynulo 40-100 miliónov ľudí.

Británia: Na prasaciu chrípku zomierajú aj inak zdraví ľudia

Chrípke typu A(H1N1) podľahli v Británii rodinný lekár a šesťročné dievča, informovali dnes zdravotnícki predstavitelia krajiny. Pred niekoľkými dňami na chrípku zomrel inak zdravý britský pacient. Znamená to, že celkový počet obetí vírusu H1N1 v Spojenom kráľovstve dosiahol 17, vrátane šiestich v Londýne. Doktor Michael Day z Bedfordshiru severne od Londýna zomrel v sobotu v nemocnici Luton and Dunstable, uviedli britskí zdravotnícki predstavitelia. Testy preukázali, že bol nakazený vírusom H1N1 známym ako prasacia chrípka, hoci presná príčina jeho smrti zatiaľ nie je známa. Šesťročný Chloe Buckleyová zo severného Londýna zomrela 9. júla v londýnskej nemocnici St.Mary's. Vážnejšie zdravotné problémy má odhaliť pitva. V piatok vláda oznámila, že chrípke podľahol pacient z Essexu na juhu Anglicka, ktorý na rozdiel od doterajších obetí vírusu netrpel nijakými vážnymi zdravotnými problémami. Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň oznámilo, že rýchle šírenie nákazy v Londýne a v regióne West Midlands dosiahlo takmer úroveň epidémie. V Británii je podľa ministerstva 9718 potvrdených prípadov nákazy vírusom H1N1, čo je najviac na svete po Mexiku a Spojených štátoch, hoci skutočný počet prípadov je zrejme ešte vyšší. Až do minulého týždňa zomierali na chrípku typu A iba ľudia s vážnymi zdravotnými problémami a nie je jasné, koľko z pacientov zomrelo v priamom dôsledku nákazy H1N1. Minister zdravotníctva Andy Burnham minulý týždeň uviedol, že každý týždeň sa dvojnásobne zvyšuje počet ochorení a keď to takto pôjde ďalej, do konca augusta možno počítať so 100.000 novými prípadmi denne. Väčšina ľudí, ktorí sa vírusom nakazili, mali iba mierne symptómy ochorenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 11. júna vyhlásila šírenie vírusu za pandémiu a na celom svete sa už nakazilo takmer 95.000 ľudí.

Počet prípadov chrípky typu A(H1N1) stúpol na 28

Národné referenčné centrum pre chrípku dnes v popoludňajších hodinách potvrdilo ďalší prípad novej chrípky typu A(H1N1). Nakazeným je 20-ročný muž z Bratislavského kraja, ktorý sa vrátil zo Španielska. Počet potvrdených prípadov na Slovensku tak stúpol na 28. Ako TASR informoval hlavný hygienik Ivan Rovný, pacient mal teplotu nad 38 stupňov, kašeľ, bolesti hlavy, kĺbov, svalov, malátnosť. "Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave bol upovedomený a začal epidemiologické šetrenie," doplnil. Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledné štyri prípady sa v SR potvrdili v piatok 10. júla u dvoch dospelých a dvoch detí z Bratislavského kraja, ktorí sa vrátili zo Španielska Prípady chrípky typu A(H1N1) sa do 11. júla vyskytli v 133 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 113.940 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 560 ľudských životov v 24 krajinách sveta. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.

Syn prvej obete novej chrípky v Španielsku sa stal obeťou osudného omylu

Dva týždne po tom, čo Maročanka Dalilah Mimouni zomrela na klinike v Madride na následky nového druhu chrípky A(H1N1) ako vôbec prvý človek na území Španielska, sa obeťou omylu zdravotníkov stal jej syn Rayan. Lekárom sa dieťa podarilo koncom júna dostať z tela ženy v siedmom mesiaci tehotenstva, ktorá pred nakazením trpela navyše na astmou, za pomoci cisárskeho rezu. Vyšetrenia preukázali, že chlapček sa vírusom nenakazil. Odvtedy sa dieťa dobre vyvíjalo, teraz sa však stalo obeťou osudného omylu zdravotníkov. Vpichli mu totiž do cievy preparát dodatkovej výživy, ktorý mal dostať výlučne prostredníctvom žalúdočnej sondy. Prípad už vyšetrujú kompetentné orgány s cieľom stanoviť konkrétnu zodpovednosť. Nový druh chrípky si v Španielsku vyžiadal doteraz dve obete -  okrem chlapcovej matky ešte život 41-ročného muža z ostrova Gran Canaria.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: