Pre dobrovoľný odchod zo sveta sa v roku 2008 rozhodlo 591 Slovákov

Na Slovensku sa v minulom roku dobrovoľne pripravilo o život 591 ľudí. Najčastejším spôsobom samovraždy bolo obesenie a udusenie, ktoré si pre odchod zo sveta zvolilo 411 osôb. Samovrahovia tiež skákali z výšky (38 úmrtí), úmyselne sa topili (šesť úmrtí) alebo sa porezali ostrým predmetom (19 úmrtí). Ďalších 22 ľudí skočilo alebo si ľahlo pred auto či vlak. Dvaja sa úmyselne sebapoškodili havarovaním s motorovým vozidlom.

Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky, o život sa nadmerným požitím liekov pripravilo 20 ľudí a ďalšie štyri osoby sa dobrovoľne upili k smrti. Samovrahovia si pre odchod zo sveta zvolili aj otravu plynom a výparmi (osem úmrtí), pesticídmi (tri úmrtia), ako aj rozpúšťadlami a halogenovanými uhľovodíkmi (dve úmrtia.) Takmer 30 ľudí si vzalo život zastrelením, pričom najčastejšou príčinou smrti bol výstrel z ručnej zbrane.

Slováci umierali aj v dôsledku pádov, ktoré neprežilo 486 osôb. Ľudia často padali zo schodov (42 úmrtí), lešení (šesť úmrtí), rebríkov (13 úmrtí) či z budovy alebo stavby (47 úmrtí). Tri životy si vyžiadali pády zo stoličky, ďalšie dve osoby zahynuli po páde z postele. Pokĺznutie či podvrtnutie stálo život 14 ľudí. Tragicky sa skončilo aj deväť pádov zo stromu a štyri z brala.

Čierne kroniky zapĺňali aj prípady utopenia, pri ktorých zahynulo 155 ľudí. Najviac - 124 osôb sa utopilo v prírodných vodách, ďalší traja ľudia zahynuli vo vani a jedna osoba v plaveckom bazéne. Spolu 134 žien a mužov sa udusilo, najčastejšie vdýchli zvratky alebo im dýchacie cesty zapchala potrava. Osem obetí priniesli strety s elektrickými vedeniami, elektrický prúd si v minulom roku vyžiadal ešte ďalších 12 životov.

Náhodné priotrávenie liekmi, plynom či výparmi sa do štatistík zapísalo 174 obeťami, pričom 129 osôb zomrelo v dôsledku otravy alkoholom. Tragické bilancie zapĺňal aj chlad, ktorý zabil 146 osôb. Dve obete si vyžiadal úder blesku, ďalší človek zahynul po pichnutí bodavým hmyzom, jeden život vyhasol v dôsledku uhryznutia potkanom a jednému človeku sa stal osudný stret s jedovatým pavúkom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: