Ľudia pod vplyvom alkoholu by sa kúpaniu mali vyhnúť

Kúpanie pod vplyvom alkoholu sa môže stať osudovou chybou. Človek potužený alkoholom si totiž neuvedomuje riziká, ktoré mu hrozia. Taktiež nemá kontrolované správanie, pud sebazáchovy je na inej úrovni ako za normálneho stavu.

"Na Slovensku sa ročne utopí približne 150 ľudí, z toho asi 20 detí. Slovensko je raritná krajina z hľadiska množstva utopených. V podstate máme viac utopených ako prímorské krajiny. A práve na Slovensku je aj vysoké percento ľudí utopených pod vplyvom alkoholu," uviedol pre TASR Samuel Hruškovic z Rescue Team Slovakia.

Medzi najčastejšie príčiny utopenia patrí najmä konzumácia alkoholu a mnoho prípadov nastáva aj vplyvom zlyhania telesných funkcií. Pobyt na slnku môže spôsobiť úpal. Pri následnom páde do vody, môže dostať organizmus šok z chladnej vody a dôjde k utopeniu. "Je to presne tak, ako keď je šofér pod vplyvom alkoholu. Jeho pozornosť je horšia, oveľa pomalšie vyhodnocuje danú situáciu a hlavne alkohol dáva odvahu, človek si neuvedomuje svoje správanie," skonštatoval. Navyše, okrem utopenia hrozí v prípade kúpania a pitia alkoholu aj riziko úrazov. Podnapitý človek, ktorý príde k vode, si neuvedomuje, aké podmienky v danej lokalite sú. Výnimkou totiž nie sú ani úrazy krčnej chrbtice po skoku do vody s nízkou hladinou. Určiť, koľko môže človek vypiť, aby sa mohol bezpečne kúpať, sa nedá. "Každý organizmus reaguje na alkohol inak. Niekomu stačí málo, niekto znesie viac. Je dobré, aby v partii vždy ostal niekto v reáli, kto dá na ostatných nejakým spôsobom pozor," zhodnotil Hruškovic.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: