Začnú s klinickým skúšaním juhoafrickej vakcíny proti AIDS

Juhoafrická republika (JAR) začne s klinickým skúšaním prvej vakcíny proti AIDS, ktorú vyvinuli v rozvojovej krajine, uviedla dnes tlačová agentúra AP. Testy sa začnú tento mesiac na 36 zdravých dobrovoľníkoch. Informoval o tom Anthony Mbewu, prezident juhoafrickej Lekárskej výskumnej rady, podporovanej vládou JAR. Skúšanie vakcíny na 12 dobrovoľníkoch v USA spustili už začiatkom tohto roku. Ako ďalej uviedol Mbewu, vakcínu vytvorili na univerzite v Kapskom Meste v spolupráci s americkým Národným zdravotným inštitútom, ktorý ju aj vyrobil. Za 10 rokov zanedbávania a odmietania problému HIV/AIDS sa v JAR vyvinula ochromujúca kríza. Podľa údajov z minulého roku malo HIV približne 5,2 milióna Juhoafričanov. Ide o najväčší počet infikovaných ľudí zo všetkých krajín na svete.

Juhoafrická vláda zastavila financovanie vakcíny proti AIDS

Popredná juhoafrická vedkyňa Anna-Lise Williamsonová, ktorej tím vyvinul v rozvojovej krajine prvú očkovaciu látku proti AIDS, dnes vyhlásila, že vláda Juhoafrickej republiky (JAR) zastavila financovanie ďalšieho výskumu vakcíny. Profesorka Williamsonová uviedla pre tlačovú agentúru Associated Press, že Ministerstvo pre vedu a technológiu JAR sa rozhodlo nefinancovať ďalší výskum, hoci klinické skúšanie prvej vakcíny sa už dnes začalo v Kapskom Meste. Juhoafrická spoločnosť Eskom takisto ukončila svoju zmluvu na financovanie projektu. "Juhoafrická iniciatíva na vývoj vakcíny proti AIDS nemá v súčasnosti žiadne peniaze na ďalší výskum," oznámila Williamsonová.

Investície do financovania výskumu vakcíny proti HIV dosiahli v roku 2008 takmer 1,2 miliardy dolárov. Testy mali tento mesiac prebiehať na 36 zdravých dobrovoľníkoch. Informoval o tom Anthony Mbewu, prezident juhoafrickej Lekárskej výskumnej rady, podporovanej vládou JAR. Skúšanie vakcíny na 12 dobrovoľníkoch v USA spustili už začiatkom tohto roku. Ako ďalej uviedol Mbewu, vakcínu vytvorili na univerzite v Kapskom Meste v spolupráci s americkým Národným zdravotným inštitútom, ktorý ju aj vyrobil. Za desať rokov zanedbávania a odmietania problému HIV/AIDS sa v JAR vyvinula ochromujúca kríza. Podľa údajov z minulého roku malo HIV približne 5,2 milióna Juhoafričanov. Ide o najväčší počet infikovaných ľudí zo všetkých krajín na svete.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: