SHMÚ varuje pred vysokými teplotami, treba dodržiavať pitný režim

Slovensku hrozia vysoké, 35- stupňové teploty. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal dnes výstrahu prvého stupňa pre celé územie SR.

Ústav pripomína, že predpokladaná intenzita a výskyt nebezpečného javu sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu. Tento jav zároveň predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. "Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním," hovorí hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Podľa neho je v prípade letných horúčav potrebné klásť najväčší dôraz na správny pitný režim a ľahšiu stravu s nižšou energetickou hodnotou. Na uhasenie smädu je podľa Rovného najvhodnejšia pitná voda a nápoje, ktoré majú občerstvujúce a uhrádzajúce vlastnosti. "Takéto nápoje slúžia na uhrádzanie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením. Prostredníctvom pitného režimu sa odporúča uhradiť najmenej 70 percent vody stratenej za pracovnú zmenu nadmerným potením a dýchaním," vysvetlil.

Dôležitý je aj výber pracovného odevu. Ten by mal byť jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a z prírodných materiálov, pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu. "Na pracovisku treba zabrániť insolácii, t.j. prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky tienením, napr. žalúziami alebo roletami. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním," vysvetlil Rovný. V prípade, že sú v miestnosti používané ventilátory, mali by byť nasmerované tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

"V prípade potreby treba zamestnancom umožniť prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Prípadná úprava režimu práce a oddychu najmä pri prácach s nadmernou fyzickou záťažou a pri prácach na vonkajších pracoviskách – napr. posun začiatku pracovnej zmeny, dĺžka a zaradenie prestávok a pod. má byť riešená dohodou medzi zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov," konštatuje Rovný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: