Žena s transplantovanou tvárou po prvý raz hovorí o svojom psychickom stave

Žena s transplantovanou tvárou po prvý raz hovorí o svojom psychickom stave
Zdroj: bigstockphoto.com

Päť mesiacov po prvej čiastočnej transplantácie tváre sa Francúzka Isabelle Dinoirová po prvý raz obšírnejšie rozhovorila o svojom "novom živote".

"Ešte stále mám malý problém s pohyblivosťou. Nemôžem dobre hýbať perami," povedala v interview pre noviny Le Journal du Dimanche. Ženu zo severofrancúzskeho Valenciennes v máji minulého roku napadol vlastný pes a zmrzačil jej tvár. Od zosnulej darkyne orgánov 38-ročná Isabelle dostala nový nos, pery a bradu.

"V porovnaní s februárom sa moje líca viditeľne zahojili," povedala matka dvoch detí. Napriek úspešnej operácii najväčšie ťažkosti jej pôsobilo zvyknúť si na nový výzor. Vo svojom byte zvesila všetky zrkadlá. Zostalo jej iba malé zväčšovacie zrkadlo, v ktorom musela pozorovať akékoľvek zmeny na tvári a hlásiť ich pri lekárskej prehliadke. Niekedy si vytiahne staré fotky, aby si pripomenula, ako vlastne vyzerala.

Reakcie okolia na jej tvár a jazvy boli pre ňu najhoršie, prezradila Dinoirová. Napríklad v supermarkete na ňu niektoré deti kričali ohavné veci, čo ťažko prežívala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: