Väčšina Európanov konzumuje alkohol v rozumnej miere

Väčšina Európanov (84 percent) konzumuje alkohol v rozumnej miere a len malá časť občanov EÚ patrí k pravidelným konzumentom alkoholických nápojov alebo ich pije v nadmernej miere. Vyplýva to zo štúdie, ktorú dnes zverejnila asociácia The Brewers of Europe zoskupujúca európskych pivovarníkov.

Štúdia sa opiera o prieskum uskutočnený v štyroch krajinách - Českej republike, Portugalsku, Nemecku a Dánsku. Tie boli zvolené zámerne, aby prieskum pokrýval rozličné kultúry a prístupy v severnej, južnej, západnej i východnej Európe. Podľa výsledkov prieskumu 94 percent Európanov nepozerá pri kúpe alkoholu na cenu. Pre 46 percent je najdôležitejšia chuť daného alkoholu. Mladí ľudia by boli najmenej ochotní zredukovať konzumáciu alkoholu z dôvodu zvýšenia cien a namiesto toho by radšej začali kupovať lacnejší alkohol alebo by namiesto alkoholu v baroch pili alkohol kúpený v obchodoch.

Vyše 90 percent opýtaných, ktorí konzumujú alkoholické nápoje, tvrdí, že problémom nie je samotný alkohol, ale jeho nadmerná spotreba. Rovnako deväť z desiatich respondentov si myslí, že namiesto zvyšovania cien by sa mala zamerať pozornosť skôr na výchovu v škole a v rodine a na informačnú kampaň o dôsledkoch konzumácie alkoholu. Štúdia tiež ukázala, že zvyšovanie cien alkoholu nevedie k zmene správania u hlavnej cieľovej skupiny a nevyrieši problém nadmernej konzumácie alkoholických nápojov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: