V minulom roku bolo potvrdených 49 nových prípadov infekcie HIV u Slovákov, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď ich bolo 39, tak došlo k vzostupu o 25,6 percenta. Minuloročný počet nových prípadov predstavuje najvyšší výskyt v jednom kalendárnom roku v celom sledovanom období, teda od roku 1985. Zaznamenané bolo aj jedno úmrtie pacientky so syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti a jedno úmrtie HIV infikovanej osoby.
Išlo o 60-ročnú ženu z Trnavského kraja, u ktorej bola diagnostikovaná HIV infekcia a AIDS v roku 1997. V druhom prípade išlo o 33-ročného muža z Bratislavského kraja, u ktorého bola nákaza diagnostikovaná v roku 2004. Pacient, u ktorého neboli nikdy zistené známky AIDS a jeho stav bol naposledy hodnotený ako liečené asymptomatické nosičstvo HIV, spáchal samovraždu. Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva SR za roky 2006 - 2008 z dielne Ministerstva zdravotníctva SR bola infekcia HIV zistená u 45 mužov a 4 žien. Spôsobom prenosu nákazy bol v 34 prípadoch homosexuálny styk, v 8 prípadoch heterosexuálny styk, v 3 prípadoch injekčné užívanie drog a v štyroch prípadoch nebol spôsob získania infekcie stanovený.
S výnimkou Prešovského kraja bola infekcia HIV registrovaná vo všetkých ostatných siedmich krajoch. Zo 49 prípadov bolo 23 zistených u obyvateľov Bratislavského kraja, 7 prípadov u obyvateľov Žilinského kraja, 6 u obyvateľov Nitrianskeho kraja, 5 u obyvateľov Trnavského kraja, po 3 prípady u obyvateľov Trenčianskeho a Banskobystrického kraja a 2 prípady u obyvateľov Košického kraja. Nový prípad infekcie HIV pri testovaní gravidných žien v minulom roku zistený nebol. Štyrom HIV infikovaným matkám, u ktorých bola nákaza diagnostikovaná v predchádzajúcich rokoch, sa narodili štyri deti. Celkovo bolo v SR do konca roku 2008 evidovaných 14 HIV infikovaných matiek (z toho dve cudzinky), ktoré porodili na Slovensku 15 detí. Z nich je 10 definitívne bez HIV infekcie, v jednom prípade je stav dieťaťa neznámy pre jeho odchod zo SR a 4 deti narodené v roku 2008 sú v pozorovaní.
Od roku 1985 do konca roku 2008 bolo vykázaných spolu 273 prípadov HIV infekcie u občanov SR a cudzincov trvalo žijúcich na Slovensku, z toho u 225 mužov a u 48 žien. HIV infekcia prešla do AIDS u 51 osôb, z nich 33 zomrelo. Ďalší šiesti infikovaní zomreli bez prechodu do AIDS. V roku 2008 bola HIV infekcia zistená u 4 cudzincov (z Talianska, Španielska, Brazílie a Českej republiky) pri ich pobyte v SR. Od roku 1986 do konca roku 2008 bola HIV infekcia zistená celkovo u 103 cudzincov, ktorí sa podrobili vyšetreniu v SR. Na objasnení spomínaného ochorenia pracuje odborná verejnosť už od začiatku 80. rokov. Doteraz sa jej však nepodarilo nájsť liek, ktorý by pomohol vyliečiť postihnutých ľudí, ani očkovaciu látku, ktorá by pomohla zastaviť šírenie AIDS. Život nakazených však možno pomocou liekov aspoň čiastočne predĺžiť. Na Slovensku sú tri klinické pracoviská pre HIV pacientov, a to v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Anonymne sa možno otestovať vo všetkých Úradoch verejného zdravotníctva alebo v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/ AIDS v Bratislave.
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie a posledným štádiom je už samotný AIDS.
Autor článku: TASR