ANS: Podľa Petka by bol záujem o oddlžovanie ZZ vyšší, keby nešlo o pôžičku

O poskytnutie návratnej finančnej výpomoci v rámci plánovaného oddlžovania zdravotníckych zariadení prejavili doteraz záujem tri subjekty. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko si myslí, že keby išlo o oddlžovanie a nie o poskytnutie návratnej finančnej výpomoci, bol by záujem nemocníc dramaticky väčší. "Minimálne časť nemocníc má o to záujem," povedal pre TASR s tým, že v súčasnosti pripravujú projekty, čo je dosť náročné nielen po administratívnej stránke.

Priblížil, že nemocnice sa musia dohodnúť s dodávateľmi, aby zatiaľ nemuseli splácať svoje staré záväzky a platia iba za nové faktúry. Či však dodávatelia prijmú takýto návrh závisí iba od ich ochoty. Problémy môže podľa Petka spôsobovať tiež požiadavka vyrovnaného hospodárenia, ktorá je podmienkou udelenie finančnej výpomoci. "Nie som si istý, či teraz sú vôbec vo vyrovnanom hospodárení a či sa im to podarí," zhrnul s tým, že to záleží aj od budúcoročných zmlúv s poisťovňami. Prezident Asociácie fakultných nemocníc (AFN) Jaroslav Šajty pre TASR, naopak, uviedol, že oddlžovanie je pre nemocnice zaujímavé a v súčasnosti určite spracúvajú projekty. "Každá nemocnica má ambíciu túto výpomoc dostať." Na margo požiadavky vyrovnaného hospodárenia konštatoval, že pevne verí, že nemocniciam sa to podarí.

O udelenie finančnej výpomoci môžu zdravotnícke zariadenia požiadať do konca augusta Ministerstvo zdravotníctva SR. Štát poskytne finančné prostriedky na splatenie záväzkov existujúcich k 30. septembru 2008 na úrovni istiny. Na tento účel by malo smerovať 199,2 milióna eur (šesť miliárd Sk). Poskytnuté financie majú zariadenia vrátiť do 15 rokov, pričom majú možnosť dvojročného odkladu splátok. Podmienkou udelenia takejto pomoci je vyrovnané hospodárenie, ktoré musia jednotlivé zariadenia deklarovať v podnikateľskom pláne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: