Dovolenkári sa v Kalábrii nakazili vodou so zvýšeným množstvom baktérií

Zdravotné problémy, ktoré postihli skupinu slovenských dovolenkárov v talianskej Kalábrii, spôsobila voda so zvýšenou koncentráciou koliformných baktérií. Pre TASR to dnes potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Peter Stano.

"Po intenzívnom úsilí našej konzulky v Ríme sa nám podarilo získať výsledky rozboru kontaminovanej vody zo strediska La Castella. Výsledky ukázali nadpriemernú koncentráciu koliformných baktérií, e.coli a enterokokov," uviedol Stano. Prvé zdravotné problémy Slovákov spôsobené pravdepodobne kontaminovanou vodou v stredisku La Castella sa objavili v piatok 24. júla večer. Klientom bol k dispozícii lekár priamo v hoteli. Cestovná kancelária pre nich okamžite zabezpečila náhradný hotel vyššej kategórie, do ktorého sa presťahovali už v sobotu. V nedeľu 26. júla večer zabezpečila klientom odvoz do nemocnice, avšak nikto z nich túto možnosť nevyužil.

Tridsaťjeden dovolenkárov priletelo v noci z pondelka na utorok (z 27. na 28. júla) na Slovensko. Ako TASR potvrdila hovorkyňa cestovnej kancelárie SATUR TRAVEL, a. s., Mária Gallová, zvyšní Slováci pokračujú v dovolenke v náhradnom hoteli vyššej kategórie a vrátia sa v riadnom termíne.

Pre zdravotné problémy súvisiace pravdepodobne s kontaminovanou vodou hospitalizovali v utorok 28. júla na bratislavských Kramároch 30-ročného muža. Dovolenkár, ktorý sa predčasne vrátil z Kalábrie, zostáva podľa hovorkyne Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Bratislava Rút Geržovej aj naďalej hospitalizovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny FNsP v Bratislave. Výsledky jeho mikrobiologických vyšetrení by mali byť podľa nej známe až koncom týždňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: