Podľa MZ je výstava o psychiatrii zavádzajúca

Kontroverznú výstavu Psychiatria: pomoc alebo hrozba! otvorili v utorok 28. júla v Košiciach. Organizátorom výstavy je Občianska komisia za ľudské práva (Citizen Comission on Human Rights – CCHR) a jej cieľom je podľa predsedu slovenskej pobočky CCHR Joshua Omana poukázať na porušovanie ľudských práv na poli duševného zdravia a psychiatrie.

Podľa Omana sa pri liečbe psychicky chorých pacientov používajú neľudské metódy ako elektrošoky, nedobrovoľné umiestnenie a priviazanie o posteľ. "Znepokojujúce sú údaje o predpisovaní tvrdých stimulačných, myseľ pozmeňujúcich liekov deťom," uviedol. Poukázal ďalej na to, že psychiatri často ponúkajú svojim pacientom lieky, najmä antidepresíva, od ktorých sa stanú závislí a to mení natrvalo ich život. Podľa Omana je to hlavne kvôli záujmom farmaceutických spoločností, ktoré aj takýmto spôsobom dosahujú zisk. V publikáciách, ktoré na výstave prezentujú, sa hovorí o absencii vedy v psychiatrii.

CCHR bola založená v USA v roku 1969. Jedným zo zakladajúcich členov podľa Omana bola aj scientologická cirkev, ktorá dodnes patrí medzi významných podporovateľov organizácie. "Ale podporuje nás mnoho ďalších subjektov. Napríklad na tejto výstave je hlavným sponzorom mesto Košice." Po upozornení na charakter akcie uviedla hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Lucia Mihoková, že mesto v nasledujúcich dňoch preverí povahu podujatia. Podľa ministerstva zdravotníctva CCHR bola založená v USA a má pobočky v rôznych krajinách sveta. Jej založenie podporila scientologická cirkev. Zaoberá sa kritikou psychiatrie najmä v Spojených štátoch amerických. V ostatnom čase komisia založila pobočky na Slovensku a v Maďarsku – vo vedení týchto pobočiek sú veľmi aktívni herci, teda ľudia, ktorí nemajú žiadne medicínske ani právnické vzdelanie.

"Komisia zorganizovala na jar 2009 výstavu v Bratislave a 27. júla tlačovú konferenciu v Košiciach, na ktorých prezentovala nasledovné myšlienky: psychiatrická liečba obmedzuje ľudské práva, dostáva pacientov do závislosti od psychofarmák, poškodzuje pacientov, má za následok napríklad strelecké masakre na školách, používa tvrdé, myseľ pozmeňujúce lieky. Ďalej komisia tvrdí, že psychiatria nie je exaktná veda, podporuje biznis farmaceutických spoločností. Ako alternatívu k psychiatrickej liečbe napríklad na tlačovej konferencii ponúkala program cvičiteľky Zory Ochodníckej, založený na užívaní vitamínových prípravkov a cvičení," uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

Podľa nej je činnosť CCRH zameraná antipsychiatricky. Výstava upozorňuje na niektoré problémy, ktoré sú špecifické pre americkú spoločnosť a u nás sa nevyskytujú. Nie je správne tieto problémy prezentovať tak, akoby boli aktuálne aj na Slovensku. Výstava a možno celá komisia nejasne interpretuje rozdiel medzi psychológiou a psychiatriou.

"Duševné poruchy je potrebné liečiť. Neliečený pacient môže byť nebezpečný sebe aj svojmu okoliu. Ak niekto verejne prezentuje názor, že duševné poruchy je možné liečiť vitamínmi a cvičením, prezentuje najmä svoju úplnú neznalosť psychiatrie," dodala Čižmáriková. Podľa rezortu zdravotníctva na Slovensku je legislatívne zabezpečené, aby sa zamedzilo porušovaniu ľudských práv v súvislosti s hospitalizáciou pacientov na psychiatrii. "V zmysle platnej legislatívy o každej nútenej hospitalizácii v lôžkovom psychiatrickom zariadení rozhoduje príslušný súd po prešetrení všetkých okolností, ktoré viedli k nútenej hospitalizácii na psychiatrii," uzavrela hovorkyňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: