V USA sa demokrati v snemovni dohodli na zásadách reformy zdravotníctva

Demokrati v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu dosiahli v stredu dohodu o zmenách pôvodného návrhu reformy zdravotníctva. Po prerokovaní vo Výbore pre energiu a podnikanie sa návrh zákona dostane pred plénum snemovne, ktorá o ňom bude diskutovať v septembri.

Skupina fiškálne konzervatívnych demokratov počas rokovaní s predsedníčkou snemovne Nancy Pelosiovou a vedením Demokratickej strany presadila uľahčenie podmienok poskytovania poistenia pre malé podniky. Táto zmena umožnila posunúť návrh pred Výbor pre energiu a podnikanie, čo je tretí výbor, ktorým musí návrh reformy prejsť. Ako pre médiá uviedol vodca konzervatívnej skupiny kongresman Mike Ross, zmena v pláne zníži náklady na reformu o 100 miliárd USD a udrží tak celkové náklady pod jedným biliónom na úrovni 900 miliárd dolárov.

Iné znenie návrhu zákona o zdravotníckej reforme má v rukách americký Senát, ktorý sa v neľahkých rokovaniach o zásadných zmenách tiež posunul bližšie k dohode. Oba návrhy ešte stále obsahujú hlavnú zmenu, a tou je zavedenie verejného zdravotného poistenia pre tých Američanov, ktorým ho neposkytne zamestnávateľ, prípadne tým, ktorí si ho za komerčných podmienok súkromných poisťovní nemôžu dovoliť.

Najdiskutovanejším bodom reformy stále zostáva spôsob jeho financovania a najmä spôsob získania dodatočných prostriedkov od daňových poplatníkov. Prezident Barack Obama odmieta zvýšiť daňové zaťaženie príslušníkov strednej triedy. Na pôde Kongresu sa zatiaľ najčastejšie hovorí o dodatočných daniach pre rodiny s ročným príjmom presahujúcim milión dolárov. Očakáva sa, že obe komory Kongresu schvália svoje vlastné verzie reformy a finálna verzia zákona vznikne počas spoločných rokovaní predstaviteľov oboch komôr. Prezident dostane na podpis až verziu schválenú oboma komorami.

Obama v stredu kvôli reforme zdravotníctva odcestoval z hlavného mesta na návštevu dvoch amerických štátov, v ktorých pred verejnosťou obhajoval potrebu zásadne zmeniť súčasný systém. Aby Američania lepšie pochopili zdravotnú reformu, prezident pred týždňom usporiadal tlačovú konferenciu v hlavnom vysielacom čase, ktorú si v živom vysielané pozreli milióny divákov. Jeho posolstvo o zdravotníctve však napokon prekryli výroky prezidenta k prípadu kontroverzného zatknutia afroamerického profesora Harvardskej univerzity. Reformu zdravotníctva považuje Obama za kľúčovú reformu tohto roka a pôvodne ju chcel mať schválenú už v auguste, k čomu však už nedôjde. Cieľom navrhovaných zmien v zdravotníctve je zníženie nákladov, zvýšenie dostupnosti a zlepšenie možnosti výberu zdravotného poistenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: